Otevřeni jsme všemu,
v tuto dobu i vám

pondělí:
Zavřeno
úterý:
Zavřeno
středa:
12.00 – 18.00
čtvrtek:
12.00 – 18.00
pátek:
12.00 – 18.00
sobota:
12.00 – 18.00
neděle:
12.00 – 18.00

Vstupenku na všechny probíhající výstavy si můžete zakoupit i online.

Centrum současného umění  DOX
Poupětova 1, Praha 7
Ukázat na mapě

Ruská okupace Krymu a vpád ruských vojsk na východní Ukrajinu vyhnaly z domovů podle oficiálních statistik dva miliony lidí, kteří byli nuceni uprchnout před ozbrojenými střety nebo trestním stíháním za své politické názory.
Dnes, o tři roky později, kdy se mnoho uprchlíků již usadilo v nových domovech, je stále jasnější, že problémy spojené s nedobrovolným přesídlením se zdaleka netýkají jen hmotných škod.

Nejenže nás okupace připravila o domovy, byli jsme vytrženi ze svých kořenů a kontinuita našich osobních příběhů byla přerušena. V tom spěchu při balení osobních dokladů a peněz jsme si s sebou nestihli vzít stará alba s fotografiemi po babičce, matčiny šperky, své první hračky a všechny ty drobnosti, které představovaly naše vzpomínky. Tyhle věci nikdo nezachraňuje. K založení nového domova by nepomohly, a ani by neudělaly nový život lepším. Celá léta jsme tato tichá svědectví o své existenci schraňovali až do kritického okamžiku, kdy jsme je museli opustit, čímž jsme přišli o své hmatatelné vzpomínky.

Jak se s takovým traumatem vyrovnáme, se teprve ukáže. Byli jsme vyrváni ze svých kořenů a připraveni o minulost, naše budoucnost je nejistá a v současnosti se nám nedostává potřebné podpory. Takovou ztrátu budeme schopni překonat, jen pokud ji pochopíme, popíšeme a zanalyzujeme, a pokud vzniklou prázdnotu ve svém nitru opět zaplníme.

V projektu REKONSTRUKCE PAMĚTI umělci o takové ztrátě hovoří v první osobě na základě vlastní zkušenosti, jako přímí účastníci těchto traumatických událostí. Nejrůznějšími prostředky uměleckého vyjádření zkoumají možnosti, jak své vzpomínky znovu zhmotnit.

Výstava, která byla poprvé představena v Kyjevě v roce 2016, je v Centru DOX rozšířena o díla umělců, kteří sice sami z okupovaných území nepocházejí, ale ve svých projektech se zabývají tématem vnitřního vysídlení.
Rozšíření výstavy vzniklo na základě společenského dialogu o masovém vysídlení a ztrátě domova, který výstava v Kyjevě podnítila a který dodnes v ukrajinské společnosti pokračuje.

Kurátoři: Lia Dostljeva, Andrii Dostljev
Lia Dostljeva (nar. 1984) a Andrii Dostljev (nar. 1984) jsou ukrajinští umělci a kurátoři v současnosti žijící a působící v Polsku. Ústředními tématy jejich zájmu jsou paměť, trauma a identita – a to jak osobní, tak kolektivní.
Vystavující umělci:
Olena Bulyhina (Stachanov, Luhanská oblast, Ukrajina – Londýn, Velká
Británie)
Viktor Korvik (Doněck, Doněcká oblast, Ukrajina – Kyjev, Ukrajina)
Andrij Dostljev (Brjanka, Luhanská oblast, Ukrajina – Poznaň, Polsko)
Lia Dostljeva (Doněck, Doněcká oblast, Ukrajina – Poznaň, Polsko)
Krolikowski Art (Doněck, Doněcká oblast + Sevastopol, Krym – Slavutyč,
Ukrajina)
Marija Kulikovska (Kerč, Krym, Ukrajina - Kyjev, Ukrajina – Malmö, Švédsko)
Julija Polunina-But (Simferopol, Krym, Ukrajina – Kyjev, Ukrajina)
Kateryna Jermolajeva (Doněck, Doněcká oblast, Ukrajina – Kyjev, Ukrajina)
Serhij Zacharov (Doněck, Doněcká oblast, Ukrajina – Kyjev, Ukrajina)
Emine Zijatdinova (Uzbekistán – Krym, Ukrajina – Kyjev, Ukrajina)
Žanna Kadyrova (Kyjev, Ukrajina)
Olja Mychajljuk (Kyjev, Ukrajina)
 

DOPROVODNÝ PROGRAM

23. 9. | DIVADLO UTLAČOVANÝCH: Ztracená
Experimentální představení Ztracená vzniklo na základě práce studentů FHS UK a několika neziskových organizací a je založeno na reálných zážitcích herců.

8. 10. v 16:00 | Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorem


VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY

17. 10. |  13:00 - 17:30 | Proti normalizaci zla ve společnosti - od současnosti k minulosti a zpět k dnešku
Seminář pro pedagogy a lektory paměťového vzdělávání k výstavě

22. 9. – 20. 11. | S kůží na trh
Vzdělávací program pro studenty ZŠ a SŠ – na objednávku (jiri@dox.cz)

Pokračujte v objevování

Úhel pohledu: Identita

Pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který propojuje formát výstavy a učebny, se soustředí na téma lidské identity. Kdo jsem? Kým jsem? Do středu zájmu se dostává podoba člověka; jeho tělo, oděv, chování. Identita člověka a různé úhly pohledu na ni.


Balbína Králová: \ýmzpředběh

Výstava časového objektu Balbíny Králové, kterou tvoří jednotlivé porce čaje, zalité, vypité, usušené a sešité v nekončícího hada. Dílo je vystaveno v Archivu výtvarného umění.


Edice současné poezie Cesty

Výstava Edice současné poezie Cesty představuje další mimořádnou ediční řadu zpracovanou knižně jako pátý svazek edice BOOKS zaměřené na českou typografii, kterou vydává Archiv výtvarného umění.


Pavel Forman: TransForman

Výstava představí tři desítky nejnovějších prací malíře Pavla Formana. Samotný název výstavy lze chápat jako slovní hříčku, která odkazuje k autorovu jménu a současně k jeho oblíbeným formám a přístupům, které jsou v jistém smyslu „trans“, tzn. metamorfující, přechodné nebo mutující.


Kamila Ženatá: Všechno jako na počátku světa

Výstava představí velkoformátová abstraktní plátna české umělkyně Kamily Ženaté, která vytvořila v průběhu posledních let. Neměnnou konstantou její tvorby je neustálé hledání, touha po poznání, snaha přiblížit se tajemství lidské existence a porozumět uspořádání světa.


KAFKAesque

Výstava KAFKAesque se zaměřuje na reflexi Kafkova díla a poetiky v současném výtvarném umění. Nenabízí historický pohled na jeho tvorbu, ale pohled, který odráží naši současnou situaci se všemi jejími složitostmi a nejasnostmi.


Úhel pohledu

Svět je místo, které vzniká a existuje z velké části v našich představách. Jak si představujeme místo pro umění? A jak by mělo vypadat to pro učení? Úhel pohledu je prostorem znejistění, ale i nové zkušenosti; prostorem, který ukazuje potenciál chybování, změny nastavení mysli, narušení stereotypů a omezení strachu.


Je tohle konec?
Ne, to je začátek.