Bourání stereotypů

8. 9. 2017 - 8. 1. 2018

Vzdělávací program k výstavě PŘED OČIMA: Příběhy Iráku
Co nám umožňují naše stereotypy? A v čem nás omezují? A co dovedou předsudky? Do Evropy směřuje trvale velké množství lidí ve snaze uniknout válečným konfliktům a chudobě; zkusme se podívat na "naši" situaci z druhé strany, tentokrát hledáčkem fotografů v Iráckém Kurdistánu. Jaké obrazy si spojujeme se současným Irákem? Válka, násilí, milice humanitární krize, uprchlické tábory.

Výstava PŘED OČIMA: Příběhy Iráku nabízí jiný pohled. Představuje Irák očima tamních mladých dokumentárních fotografů, kteří zachycují méně často zobrazované fragmenty a útržky každodenní reality: od hornatých pustin severních hranic země přes všední i nevšední situace z vnitrozemí či ozvěny nedávné historie až po důsledky vleklého válečného konfliktu. Kromě víceméně exotických fotografií (ne)představitelných příběhů zmapujeme tvorbu a fungování našich předsudků, dále způsob, jakým média a především tzv. hoaxy naše představy o (na vlastní oči) neviděném živí. A nakonec podrobíme vše kritické reflexi v řízené debatě. Zkušenost různých pohledů.
Tip do výuky:

Jako aktivitu předcházející tomuto programu ve školním vyučování doporučujeme interaktivní materiál Mapa společenských stereotypů. Obsahuje vzdělávací mapu pro studenty a metodický materiál pro pedagogy.

Vzdělávací program doporučujeme zařadit program do výuky VV, OV/ZSV, ČJ, D, mediální výchovy


Délka programu: 90 - 120 min


Cílová skupina: studenti ZŠ (2. stupeň) a SŠ, zájmové skupiny 


Cena za program: 400 Kč/skupina (500 Kč/skupina v angličtině) + vstupné do expozice


Vstupné do expozice: 40Kč/student (pedagogický doprovod zdarma)


Vzdělávací program je třeba objednat alespoň 2 týdny před požadovaným termínem. 


Rezervace a další informace: skoly@dox.cz, 295 568 104

Vzdělávací programy Centra současného umění DOX jsou realizovány za finanční podpory městské části Praha 7.