Předchozí akce 

DDD: Dětský Den v DOXu

Otevřené výtvarné dílny k výstavám (Ne)Moc, MADe IN CHINA a Via vitae Věry Novákové a s divadelním představením Hadry od Spielraum Kollektiv. Několik výtvarných dílen rozmístěných po celém DOXu bude opět propojovat (ne)soutěž, ve které bude mít každý šanci zvítězit; vyhrát nad rozmanitými výtvarnými úkoly v nejrůznějších disciplínách.


Před ranními červánky

Ve svém opulentním filmu ukazuje Maria Schrader exilový život světoznámého spisovatele. Příběh o ztrátě starého domova a hledání toho nového, který ale nelze nalézt. Film o velkém umělci a o době, kdy byla Evropa na útěku, promítáme v letním kině na terase DOX+.


(S)tisk doby

Kulatý stůl předních žurnalistů a témata z domova i ze světa, která rezonovala v poslední době. Diskuzi o předsednictví ČR v Radě EU, situaci ve vládní koalici a pokračující válce na Ukrajině sledujte živě na našem Facebooku.


Výstavou MADe IN CHINA s kurátorkou

MADe IN CHINA je první soubornou výstavou děl čínského umělce a aktivisty Badiucaa. Autor vystupuje svými díly proti jakékoli formě ideologické či morální kontroly uplatňované politickou mocí, staví se proti čínské vládní cenzuře a manipulaci s historickou pamětí.


VN

Věra Nováková měla větší část svého života zakázáno prezentovat svá díla, a přesto ji v tvorbě nikdo nezastavil. Co vás po návštěvě výstavy napadne k písmenům V a N kromě monogramu umělkyně? Rodinná výtvarná dílna k výstavě Věry Novákové Via vitae.


Na Chesilské pláži

Bolestná romance o nenaplněné lásce podle slavné novely Iana McEwana, která byla nominována na prestižní Man Bookerovu cenu. Na Chesilské pláži promítáme v letním kině na terase DOX+.


Výstavou (Ne)Moc s kurátory

Závěrečná výstava ze série pandemické trilogie tematizuje dualitu moci a bezmoci odrážející se v současném umění a klade otázku, kde končí normalita a začíná „nemoc“. Projděte se výstavou (Ne)Moc s kurátory Terezií Zemánkovou a Otto M. Urbanem.


Přání a stížnosti

Spokojenost je prý klíčem ke štěstí. Možnost a potřeba tvořit může být pak takovým klíčem ve chvíli, kdy máme neuskutečnitelná přání a nepřekonatelné stížnosti. Rodinná výtvarná dílna k výstavě BADIUCAO: MADe IN CHINA.


SLEDUJEME! dění v Evropském parlamentu

V rámci úterníku Sledujeme! vám přibližujeme témata Evropského parlamentu. Přivítáme europoslankyni a místopředsedkyni EP Ditu Charanzovou, analytičku výzkumného ústavu STEM Helenu Truchlou a novináře Luboše Palatu. Vysíláme živě na našem FB.


Loni v Marienbadu

Filmový román francouzského spisovatele Alaina Robbe-Grilleta a stejnojmenný film Alaina Resnaise zachycuje mysteriózní surrealistické drama založené na hře s realitou, sny a představami. Nenechte si ujít první projekci letního kina na terase DOX+.


Letní kino Evergreen

Výjimečné místo s výhledem na vzducholoď Gulliver, velké projekční plátno, každý čtvrtek jeden artový film. K tomu zvuk do sluchátek, výtečná malá jídla a osvěžující drinky. To je naše letní kino na střeše sálu DOX+.


Filmy art brut

Filmová projekce přibližující svět jednoho z největších amerických art brut autorů Billa Traylora a diskuze s odborníky na téma moci, nemoci a bezmoci v art brut tvorbě.


Via vitae

Život a dílo, dílo a život. Pocta mimořádné osobnosti českého umění, malířce, sochařce a ilustrátorce Věře Novákové. Výstava se snaží ukázat příběh bohatého a hlubokého života, který je plný zvratů, hledání a naděje.


SLEDUJEME! dění v Evropském parlamentu

V rámci úterníku Sledujeme! vám přibližujeme témata Evropského parlamentu. O pomoci Ukrajině a prioritách českého předsednictví EU budou diskutovat europoslanec Luděk Niedermayer, analytik a ekonom Petr Zahradník a novinář Luboš Palata. Vysíláme živě na našem FB.


Hodně moc

Inspirováni fascinujícími díly budete moci po prohlídce výstavy (Ne)Moc společně se svými dětmi výtvarně zpracovávat vaše vlastní fascinace – to, co vás hodně baví, hodně moc. Radost a tvorba jsou totiž skvělé léky na bezmoc. A tvořit společně zase kultivuje potřebu mít moc.


Commander

Premiérou pohybového představení a audiovizuální inscenace s dětskými herci vyvrcholí stejnojmenný umělecký projekt souboru Farma v jeskyni, který zkoumá on-line radikalizaci dětí a dospívajících.
Výstavou MADe IN CHINA s kurátorkou

MADe IN CHINA je první soubornou výstavou děl čínského umělce a aktivisty Badiucaa. Autor vystupuje svými díly proti jakékoli formě ideologické či morální kontroly uplatňované politickou mocí, staví se proti čínské vládní cenzuře a manipulaci s historickou pamětí.


Fokstroty: Ukrajinské disko poezie

Představení ukrajinských básníků 20. let v podání kyjevského knižního veletrhu Kyiv Book Arsenal. Během představení Fokstroty se k nim připojí Jurij Guržy a Ljuba Jakymčuk.


Výstavou (Ne)Moc s kurátory

Závěrečná výstava ze série pandemické trilogie tematizuje dualitu moci a bezmoci odrážející se v současném umění a klade otázku, kde končí normalita a začíná „nemoc“. Projděte se výstavou (Ne)Moc s kurátory Terezií Zemánkovou a Otto M. Urbanem.


Pravda zvítězí

V den oslav památky protivládních protestů v Pekingu proběhne pod vzducholodí Gulliver slavnostní odhalení sochy dánského umělce Jense Galschiøta Sloup hanby, která představuje pilíř těl obětí masakru na náměstí Nebeského klidu. Následovat bude panelová diskuze s významnými hosty.


(Ne)Moc

Do dialogu s autory řazenými do art brut vstupují současní umělci často etablovaní na globální umělecké scéně, aby nabídli svoji interpretaci tématu moci, bezmoci a nemoci a vyjádřili se k aktuálním politickým, společenským, rasovým i genderovým problémům.


Umělci po škole!

Tvůrci z nejrůznějších uměleckých oborů vyučujícím a dětem nabídli svůj pohled, oblast tvorby i médium a společně postupně přicházeli na to, jak téma uchopit právě s jejich specifickou třídní skupinou.


Klangforum Wien II.

Druhý večerní koncert festivalu Pražské jaro přinese hned pět světových premiér v podání souboru Klangforum Wien. Krátké nové skladby na objednávku festivalu napsali Jakub Rataj, Lucie Vítková, Adrián Demoč, Konstantin Heuer a Ian Mikyska.


Komponovaná architektura

Přednáška Petra Hájka, architekta Multifunkčního sálu DOX+ a držitele ceny Architekt roku 2018. Součástí koncertu od 20.00 bude realizace jeho projektu 15 minut a 15 vteřin ve městě Galegion, během kterého se sál DOX+ stane hudebním nástrojem.


Master Class Klangforum Wien

Širokému publiku je určena master class se členy Klangforum Wien, významného souboru specializovaného na soudobou hudbu, kteří ovládají ty nejnáročnější interpretační techniky, premiérovali na 500 děl současných autorů a jako kolektiv zastávají profesorský post na Kunstuniversität v Grazu.


Reading Lessons Klangforum Wien

Veřejná zkouška děl studentů HAMU a JAMU. Koncert se koná v rámci festivalu Pražské jaro v multifunkčním sále DOX+.


How to Spring Off?

Panelová diskuze osobností evropské scény soudobé hudby v rámci festivalu Pražské jaro s jeho dramaturgem Josefem Třeštíkem. Hosté: Peter Paul Kainrath, Clara Iannotta, Mark Sattler, Miroslav Srnka a Nina Šenk.


Klangforum Wien I.

V rámci festivalu Pražské jaro vystoupí v Multifunkčním sále DOX+ jeden z nejdůležitějších ansámblů specializovaných na současnou hudbu, Klangforum Wien.


(S)tisk doby

Kulatý stůl předních žurnalistů a témata z domova i ze světa, která rezonovala v poslední době. Diskuzi nejen o volbách sledujte živě na našem Facebooku.


SLEDUJEME! dění v Evropském parlamentu

V rámci úterníku Sledujeme! vám přibližujeme témata Evropského parlamentu. O embargu na dovoz ruské ropy budou diskutovat europoslankyně Markéta Gregorová, ekonom Lukáš Kovanda a novinář Luboš Palata. Vysíláme živě na našem FB.


BADIUCAO: Zapomenuti

Meditativní performance čínského disidentského umělce Badiucaa ve výstavě MADe IN CHINA k sérii děl s názvem Zapomenuti, která je věnována dětským obětem světových konfliktů...


ZUŠ Session

V sále DOX+ se představí mentorská třída skladatele a saxofonisty Marcela Bárty a zpěvačky Radky Fišarové s vlastní tvorbou a interpretací jazzových standardů i muzikálových a populárních písní. Koncert probíhá v rámci festivalu Americké jaro.


Umění poradit si

Schopnost angažovat se proti nespravedlnosti vyžaduje notnou dávku odvahy, pokud vládne nespravedlnost větší silou a mocí, než máme my. V takové situaci se může nečekaně hodit i smysl pro humor. Připojte se na dílnu s celou rodinou a společně prožijte kreativní odpoledne!


Během příběhu

Edukativní program, který na vlastní kůži zažily už stovky studentů a pedagogů, má skvělé ohlasy a je škoda neotevřít ho i pro širokou veřejnost. V rámci festivalu Máme otevřeno si můžete zažít metodu radikální empatie a metodiku Narrative 4 výjimečně i vy.


Máš umělecké střevo?

Na finálovém setkání už 13. ročníku Máš umělecké střevo? bude prezentovat více než dvacet skupin z celé České republiky. Mezi desítkami opravdu skvělých projektů se letos objevily práce studentů a studentek z celé republiky.


Daniela Vodáčková: Autoportréty

Ve vzducholodi Gulliver proběhne uvedení básnické sbírky Daniely Vodáčkové s názvem Autoportréty. Jejím přáním bylo malíře oživit, zachytit, co prožívali, co si mysleli i jak se jako lidé měnili. Básně spolu s obrazy malířů autorka představí ve vzducholodi Gulliver.


BADIUCAO: Umění protestu

K výstavě BADIUCAO: MADe IN CHINA uvedeme dokumentární film Čínský umělec v exilu, po němž bude následovat setkání s čínským umělcem a aktivistou Badiucaem na přednášce spojené s diskuzí.


Architektura zdravého rozumu

Krása je v jednoduchosti. Vraťme se k selskému rozumu. Inspirujme se v přírodě, která také věci nepřekombinovává. Společná přednáška zahradního designéra Ferdinanda Lefflera a profesora architektury Martina Rajniše.


BADIUCAO: Deník z Wuchanu

Meditativní performance čínského disidentského umělce Badiucaa ve výstavě MADe IN CHINA k jeho projektu Deník z Wuchanu.


Tajemství: ony a oje

Máme vyzkoušené, že lidskou představivost je možné probouzet a pěstovat. Vy to na rodinné dílně zkusíte jak v roli diváků, tak v roli tvůrců. Vytvoříte ideální prostor pro fantazii. Průvodcem vám bude zkušená lektorka Centra DOX.


BADIUCAO: MADe IN CHINA

MADe IN CHINA je první soubornou výstavou děl čínského umělce a aktivisty, který vystupuje pod pseudonymem Badiucao. Autor, který svými protestními aktivitami v posledních letech výrazně zaujal světovou veřejnost, v současnosti žije v exilu v Austrálii.


Nein!

Letošní festival Americké jaro zahájí 10. května v multifunkčním sále DOX+ klavírista a skladatel Uri Caine, který vystoupí s Moravskou filharmonií pod taktovkou Davida Roberta Colemana. Na koncertu zazní ve světové premiéře skladba Nein!.


Storybox

Jak moc potřebuje vyprávění ilustraci a obraz příběh? V DOXu věříme, že taková galerie a výstava v ní je jako veliký box plný příběhů a stačí si vybrat. Program rodinné dílny čerpá z bohaté výstavy básnířky Anny Beaty Háblové a malíře Patrika Hábla.


Have No Fear, Kotik Is Here

Ostravské centrum nové hudby pořádá koncert u příležitosti 80. narozenin skladatele, dirigenta a flétnisty Petra Kotíka. Ve světových premiérách zazní devět kompozic, které vznikly právě pro tuto příležitost. Koncert je připomenutím Kotíkovy soustavné práce na poli soudobé hudby.


Dernisáž výstavy Tolik jiné přítomnosti

Přijďte se rozloučit s výstavou Tolik jiné přítomnosti s díly Patrika Hábla a Anny Beaty Háblové. Setkejte se s umělci na střeše DOXu, kde nebude chybět víno, DJ a slam poetry.


(S)tisk doby

Kulatý stůl předních žurnalistů a témata z domova i ze světa, která rezonovala v poslední době. Diskuzi nejen o volbách sledujte živě na našem Facebooku.


Výstavou Tolik jiné přítomnosti s umělci

Umělecký dialog dvou osobností a současně životních partnerů. Malíř Patrik Hábl patří k umělcům, kteří výjimečným způsobem pracují s obrazem i prostorem. básnířka, slamerka, architektka a urbanistka Anna Beata Háblová osobitě propojuje prostor se slovem.


SLEDUJEME! dění v Evropském parlamentu

V rámci úterníku Sledujeme! vám přibližujeme témata Evropského parlamentu. O energetické krizi spojené s válkou na Ukrajině budou diskutovat Evžen Tošenovský, Petr Doubravský a Luboš Palata. Vysíláme živě na našem FB.


Stockhausen: Aus Den Sieben Tagen

Skladba Aus den Sieben Tagen se distancuje od tradičních koncertních očekávání: Nabádá posluchače, aby se během provedení pohybovali, byli si vědomi svého okolí, chodili nebo si dokonce lehli a přemýšleli. Nenechte si ujít tento vícesmyslový zážitek v rámci festivalu Prague Music Performance.


Young Film Fest

Nadupaný den Young Film Festu plný filmů a workshopů pro mladé ve věku 9–11 let. Staňte se porotcem a hlasujte pro nejlepší film a taky si vyberte jeden z workshopů – výtvarný, střihačský nebo novocirkusový?