Data vs. klima

16. 10. 2019 od 18:00

Klimatickou změnu vnímáme nejen na vlastní kůži, ale také v online světě. 


Úspěch Grety Thunberg a hnutí Fridays for Future staví na síle sociálních sítí, přes sociální sítě se ale šíří i názory klimaskeptiků a dezinformace týkající se klimatické změny. Lidé při čtení vyhrocených debat a sledování videí hořících amazonských pralesů nebo tání ledovců propadají environmentálnímu žalu, skepsi nebo apatii. A to možná ani nevědí, jak moc klima ovlivňuje být online a jaký je klimatický dopad datové infrastruktury, kterou dennodenně využíváme.

Jak velkým znečišťovatelem tedy internet je? A nakolik je internet „znečištěný“ dezinformacemi, které boj proti klimatické krizi brzdí? Kde hledat relevantní vědecké výzkumy a argumenty? A jak se z toho nezbláznit?


Na tyto otázky odpovědí naši hosté: 


Miroslav Havránek – výzkumník v oblasti změny klimatu, ředitel CENIA, české informační agentury životního prostředí


Ondráš Přibyla – zástupce projektu Fakta o klimatu


Viktor Třebický – environmentální expert specializující se na výpočet uhlíkové a environmentální stopy, nezisková organizace CI2 


Zdeňka Voštová – terapeutka zabývající se tématem environmetálního žalu


Michaela Pixová – moderátorka akce, sociální geografka, koordinátorka platformy Klimatická koalice

Debata je součástí doprovodného programu výstavy #DATAMAZE – Skryté vrstvy. Cílem „Data vs.“ je zkoumat různé polohy života uživatelů v digitálním prostředí. Zajímá vás nějaké téma, o kterém byste se chtěli dozvědět více? Napište nám svůj podnět na michal@dox.cz , do předmětu uveďte data vs.

Pro školní skupiny doporučujeme vzdělávací program zaměřený na téma elektronického odpadu #DATAMAZE: Moje stopa.

Vstupné: dospělí 90 Kč | snížené 60 Kč | zdarma pro členy klubu přátel DOX. (Nutná koupě vstupenky za 0 Kč skrze nákupní formulář níže.)


Od 17 hodin budou mít účastníci možnost prohlédnout si zdarma expozici #DATAMAZE – Skryté vrstvy.


DOX Prague, a.s