Farma v jeskyni: Odtržení

22. 4. - 23. 4. 2016

Premiéra | 23. 1. 2016, 19h


Reprízy |

22. 4. 2016, 19h a 23. 4. 2016 19h

23. 5. 2016, 19h a 24. 5. 2016 19h


Vstupenky jsou v prodeji na www.goout.cz.


Přirozenost mě od počátku táhla mimo systém. Nakonec mě to přepralo: smiř se s tím. Tohle jsi ty.


Nová multimediální scénická kompozice divadelního souboru Farma v jeskyni s názvem Odtržení/Disconnected je součástí širšího projektu zaměřeného na zkoumání fenoménu hikikomori (z japonštiny „odtrhnuvší se“). Pohybuje na hranici mezi instalací a dokumentárním a fyzickým divadlem a kombinuje akci, video, text a živou hudbu. Inscenace vznikala přímo pro prostory DOXu a rozvíjí stejnojmennou uměleckou instalaci, která byla součástí výstavy Skvělý nový svět.


Japonský termín hikikomori je označení pro lidi, kteří se izolují od společnosti, v níž dále nedokážou fungovat. V extrémních případech  po celé roky nebo i desetiletí nevycházejí ze svého bytu nebo i jediného pokoje. Tento fenomén byl poprvé rozpoznán v Japonsku, kde se v současnosti počet hikikomori odhaduje na více než 1 milion osob, podobné případy však existují i v jiných částech světa. Odborníci tento jev zatím neumí zcela vysvětlit – někdy se o něm hovoří jako o „nemoci současné společnosti“.


Scénická kompozice Odtržení/Disconnected je založena na výzkumu, který členové souboru Farma v jeskyni realizovali v roce 2015 v Tokiu. S lidmi, kteří prošli stavem hikikomori, se setkávali osobně i prostřednictvím skype-rozhovorů a svoji zkušenost v nové inscenaci sdílí skrze silný vizuální zážitek komponující akci, video, text a živou hudbu.

Tvorba mezinárodně oceňovaného souboru Farma v jeskyni pod vedením režiséra a choreografa Viliama Dočolomanského je dlouhodobě založena na zkoumání „nepohodlných” témat současnosti, které pro tvůrce představuje nejen inspiraci k vytvoření díla, ale i cestu pro získávání přímé zkušenosti a platformu pro osobní rozvoj. Tvůrci se tak aktivně zapojují do dialogu o zkušenosti, kterou dosud neznali a sdílí ji prostřednictvím své práce dál.


Verze inscenace vznikla přímo pro prostory Centra DOX, kde 23. ledna 2016 proběhla pražská premiéra. Speciální verze inscenace byla uvedena v prosinci 2015 v prostoru DEPO v rámci projektu Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015.


Koncept: Lucia Škandíková, Viliam Dočolomanský 


Režie, choreografie: Viliam Dočolomanský

Kapacita: 75 osob

  

Vstupné: 

200 Kč / základní vstupné

100 Kč / studenti, senioři, ZTP
Podpora: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond pro kulturu, Norden – Nordic Culture Point, Plzeňský kraj, Magistrát města Plzně, Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015, EU – Japan Fest Japan Committee, Fond EHP, Caravan Next. Feed the Future. Art Moving Cities EU project


Iniciativa "Rozšíření projektu Skvělý nový svět o disciplínu pohybového antropologického divadla" byla podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.Ve spolupráci:
DOX Prague, a.s