JOSEF KOUDELKA: Q + A

26. 2. 2015 od 18:00

                                                  „Maximum, to je to, co mě vždycky zajímalo.“
                                                                                                  Josef  Koudelka


Setkání s fotografem Josefem Koudelkou, jehož monumentální dílo patří ke špičce současné světové fotografie, nabídne jedinečnou příležitost seznámit se blíže nejen s jeho mimořádnou tvorbou, ale i okolnostmi jejího vzniku.


Josef Koudelka osobně představí fotografie ze tří svých nejznámějších sérií:  


Invaze (1968) – série fotografií zachycujících invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa
Cikáni (1975) – série fotografií pořízených v bývalém Československu, Rumunsku, Maďarsku, Francii a Španělsku v letech 1962-1971
Chaos (1999) – série scenérií z Francie, Řecka, Libanonu ale i České republiky.


Prezentaci fotografií Josefa Koudelky doplní projekce dvou dokumentárních filmů, které mapují jeho často dobrodružnou práci v terénu, během níž snímky vznikají.


Dokumentární obrazová koláž z let 2003 – 2011 Záznamy / Records (2014, 30 min) představuje letmé otisky industriálních krajin, útržky lidových slavností a náboženských poutí, náhodné momenty setkávání. S Josefem Koudelkou na cestách po Moravě, Slovensku a Polsku. Filmovou premiéru tohoto snímku představí v centru DOX jeho režiséři Karel Čtveráček a Jan Horáček.


Putování Josefa Koudelky podél zdi rozdělující Izrael a Západní břeh Jordánu, během něhož vznikaly unikátní snímky vystavené v současnosti v rámci výstavy THIS PLACE, přiblíží ve svém dokumentu Koudelka: Shooting Holy Land fotograf a dokumentarista Gilad Baram. Hlavní producentkou filmu je Yulie Cohen z Izraele.


Promítaný snímek je ukázkou z budoucího celovečerního filmu stejného jména, který vzniká v izraelsko-česko-francouzsko-norské koprodukci. Českými producenty filmu, jehož vznik podpořil Fond kinematografie, jsou Radim Procházka a Filmové centrum České televize.

Josef Koudelka (* 1938) patří mezi nejvýznamnější fotografy 20. století. Proslavil se svými fotografiemi invaze vojsk Varšavské smlouvy do Prahy a v roce 1974 se stal členem Magnum Photos. Mezi jeho nejznámější díla patří fotografické soubory Cikáni (1975)  či Exily (1988). V posledních letech se věnuje především fotografování scenérií. Josef Koudelka obdržel za své dílo četná prestižní ocenění např. Prix Nadar (1978), Grand Prix National de la Photographie (1989),  Grand Prix Cartier-Bresson (1991), či Hasselblad Foundation International Award in Photography (1992). Důležité výstavy jeho fotografického díla se konaly například v Museum of Modern Art and the International Center of Photography v New Yorku, the Hayward Gallery v Londýně, Palais de Tokyo v Paříži, the Stedelijk Museum of Modern Art v Amsterdamu a v řadě dalších světových metropolích.

Program probíhá v rámci výstavy THIS PLACE.


Program proběhne částečně v českém a anglickém jazyce. 


KAPACITA AKCE JE JIŽ NAPLNĚNA!


Vstup: 60 Kč


Rezervace: rezervace@dox.cz

DOX Prague, a.s