KINOLAB DOX – Bezhlaví: Manipulace strachem

17. 11. 2016 od 19:00

Strach jako prostředek k ovládání současné společnosti

Filmově-diskuzní večer v rámci třídílného cyklu Bezhlaví / Anti-intelektualismus dnes, který pořádá KINOLAB* a který se koná v rámci doprovodného programu k výstavě HAVEL.

Bezhlaví dnešní doby, manipulovaní strachem, ochromení státními regulacemi, usměrňovaní ve svobodném projevu. Jak daleko lze dojet na půjčeném velbloudovi? Anti-intelektualismus v ostrém kontrastu k politickému a morálnímu odkazu Václava Havla bude tématem tří filmově-diskuzních večerů platformy KINOLAB věnující se náladám české společnosti v kontextu světového dění.

Téma večera: Strach jako nástroj k ovládání lidí. Kdo a proč ho vyvolává? Jaký má vliv na rozhodování jednotlivce a jak strach podmiňuje chování dnešní společnosti? Způsoby využívání strachu dnes a role, kterou hrál v zájmech minulého režimu.

Film: Les / Forest (1969, 12 min, Ivan Balaďa, archiv Vojenského historického ústavu Praha) a autorský přímý přenos z Václavského náměstí po dobu diskuze. Filmový dokument Les je inspirovaný smrtí Jana Palacha. Záběry z jeho pohřbu ve filmu doprovází zpěv na slova baladického textu Maxima Gorkého. Apoteóza toho, který se obětoval pro záchranu svého lidu, je varováním před zbabělostí davu. Na Václavské náměstí se v tento den - 17. 11. 2016 - vracíme a ptáme se po souvislostech.
Hosté diskuze:


Věra Roubalová Kostlánová (signatářka Charty 77, terapeutka)

Miloš Gregor (student politologie v oblasti politického marketingu)

Martin Mišúr (analytik, teoretik, neoformalistická analýza)

Petr Nutil (novinář, informační portál Manipulátoři)

Jan Kulhánek (psycholog a psychoterapeut)

+ speciální PŘÍSPĚVEK** od Jiřího Dědečka (textař, písničkář a předseda Českého centra Mezinárodního PEN Klubu)


Vstupné na promítání je dobrovolné. Doporučujeme rezervaci místa na rezervace@dox.cz.


V rámci cyklu proběhly následující večery:

08. 12. | 19:00
KINOLAB DOX – Bezhlaví: Bohatství a převrat
Transformace totalitního státu na ráj tržní ekonomiky

12. 01. | 19:00
KINOLAB DOX – Bezhlaví: Nová bílá Evropa
Etika a posuny hranic lidských práv


*KINOLAB je decentralizovaná filmově-diskuzní platforma zaměřená na současná socio-politická témata, která formou filmu a následné diskuze s odborníky podněcuje publikum k aktivnímu kritickému myšlení a vymezuje se proti apatii společnosti. Vstup je dobrovolný a přístupný všem.
KINOLAB DOX dramaturgii tvoří Barbora Johansson Pivoňková, Anabela Žigová, Tomáš Roček, Michal Gladiš a produkci zajišťuje Alena Bartková.

** PŘÍSPĚVEK - veřejnost má možnost se do programu zapojit krátkým tematickým příspěvkem, který je vybrán z předem zaslaných návrhů. Zapojte se k nadcházejícím tématům a pošlete nám svůj návrh v jakékoli formě (max. do 2 minut) na email info@kinolab.cz.
DOX Prague, a.s