KINOLAB DOX – Bezhlaví: Nová bílá Evropa

12. 1. 2017 od 19:00

Filmově-diskuzní večer v rámci třídílného cyklu Bezhlaví / Anti-intelektualismus dnes pořádá KINOLAB* a koná se v rámci doprovodného programu k výstavě HAVEL


Bezhlaví dnešní doby, manipulovaní strachem, ochromení státními regulacemi, usměrňovaní ve svobodném projevu. Jak daleko lze dojet na půjčeném velbloudovi? Anti-intelektualismus v ostrém kontrastu k politickému a morálnímu odkazu Václava Havla bude tématem tří filmově-diskuzních večerů platformy KINOLAB věnující se náladám české společnosti v kontextu světového dění. 

Téma večera: Co způsobilo jednu z největších humanitárních katastrof moderních dějin ve východním Aleppu? Kdo jsou skuteční viníci a co čeká oběti těchto událostí? O situaci v Donětsku se už v médiích téměř nemluví a bezpočet dalších konfliktů po celém světě nám zůstává odcizeno, bez povšimnutí. Proč nedokážeme v 21. století zabránit genocidám založeným na etnických a náboženských rozdílech? Čím skutečně prošli lidé zajištění v uplynulém roce v českých detenčních táborech v Bělé pod Bezdězem, Zastávce u Brna a ve Vyšních Lhotách? Vydáme se na cestu do Srebrenice, jako jednoho z míst “nové Evropy,” kde budeme pátrat po její nedávné minulosti. Položíme si otázku, z čeho pramení rasismus, proč základní lidská práva neplatí bez rozdílu pro všechny a jaký to má dopad na současnou Evropu.Film: Nebezpečný svět Rajka Dolečka
(2015, 72 min, ČR, Kristýna Bartošová)

Proslulý lékařský expert na boj s obezitou Rajko Doleček, stále aktivní devadesátník, má ještě druhou veřejnou tvář. V 90. letech se stal hlasitým obhájcem „srbského pohledu“ na války v Bosně a Kosovu. Podle tohoto českého přítele generála Ratka Mladiće, odsouzeného zločince, se genocida v Srebrenici nestala, tu si vymysleli muslimové a Západ. Mladá režisérka Kristýna Bartošová zná pravdu, díky svým bosenským kořenům. Chce ale pochopit druhou stranu. Vydává se za stárnoucím profesorem a společně podnikají cestu na Balkán. Co přinese střet zcela odlišných pohledů na krvavé dějiny nedávných let? Místy humorný snímek ukrývá hlubší otázky: Může být vůbec nacionalismus přístupný racionálním argumentům? A má takový dialog vlastně smysl?

Hosté diskuze:


Radkin Honzák (Ambulantní psychiatr IKEM a REMEDIS, sekundární lékař Psychiatrické léčebny Bohnice, asistent ÚVL 1.LF UK.)
Radovan Bránik
(odborník na extremismus)
Jan Zeman (terénní koordinátor organizace Pomáháme lidem na útěku)

Moderuje Zlatko Teskeredžić


Vstupné na promítání je dobrovolné. Doporučujeme rezervaci místa na rezervace@dox.cz.
V rámci cyklu proběhly tyto večery: 

17. 11. | 19:00 
KINOLAB DOX – Bezhlaví: Manipulace strachem  

08. 12. | 19:00 
KINOLAB DOX – Bezhlaví: Bohatství a převrat  
Transformace totalitního státu na ráj tržní ekonomiky 


*KINOLAB je decentralizovaná filmově-diskuzní platforma zaměřená na současná socio-politická témata, která formou filmu a následné diskuze s odborníky podněcuje publikum k aktivnímu kritickému myšlení a vymezuje se proti apatii společnosti. Vstup je dobrovolný a přístupný všem. 
KINOLAB DOX dramaturgii tvoří Barbora Johansson Pivoňková, Anabela Žigová, Tomáš Roček, Michal Gladiš a produkci zajišťuje Alena Bartková. 

** PŘÍSPĚVEK - veřejnost má možnost se do programu zapojit krátkým tematickým příspěvkem, který je vybrán z předem zaslaných návrhů. Zapojte se k nadcházejícím tématům a pošlete nám svůj návrh v jakékoli formě (max. do 2 minut) na email info@kinolab.cz.
DOX Prague, a.s