Lovci ledvin – obchodování s pašeráky orgánů

25. 4. 2016 od 19:00 do 21:00

Americká antropoložka Nancy Scheper-Hughes popisuje, v jakém rozsahu dnes probíhá obchod s lidskými orgány a kdo všechno je do této činnosti zapojen.

Jak funguje trh s orgány? Kdo jsou klíčoví hráči? Jak jsou strukturovány vztahy mezi organizovaným zločinem a transplantační medicínou? Čí potřeby jsou upřednostňovány? Jaké neviditelné oběti jsou požadovány? Jaká veřejná tajemství a vznešené lži se ukrývají v konvenční rétorice týkající se transplantací, dárcovství orgánů, zachraňování životů, altruismu, „poptávce“ a lidských potřeb? Co motivuje chirurga ke vstupu do nelegálních vod obchodování s lidmi, jež proti sobě staví zoufalé lidi trpící onemocněním ledvin v jedné zemi proti otřesné „bio-dostupnosti“ chudých lidí ze zdevastovaných zemědělských vesnic v Moldavsku, Rumunsku, Bulharsku, z brazilských favel a přístavních dělníků z manilských čtvrtí? Je každý, kdo prodá ledvinu, obětí? Je každý, kdo ledvinu koupí, bez viny? Jaké morální světy obývají lovci ledvin, překupníci s orgány a jejich klienti? Proč je obchod s lidskými orgány chráněným zločinem?

Nancy Scheper-Hughes představí některé mrazivé scény z obchodování s orgány, aby ilustrovala rozličné formy, praktiky a emoce, které v sobě tento obchod ukrývá. Chce zachytit „podivnost“ rutinního lékařského zákroku – transplantace ledvin – jenž je stále více závislý na požadavcích a právech pacientů na zdravé tělo marginalizovaných „druhých“. Jednou z mnoha ironií spojených s projektem Organs Watch, což je projekt, který Nancy Scheper-Hughes spoluzaložila a řídila, bylo jeho dřívější financování Georgem Sorosem. Svůj majetek nashromáždil vlastním globálním „překupnictvím na peněžních trzích“, což mělo za následek destabilizaci mnohých ekonomik, kde je obchod s lidmi a jejich orgány běžnou praxí, obzvláště zemědělských oblastí střední a východní Evropy, Jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Další ironií je vědomí, že poznatky získané z tohoto dlouhodobého výzkumu jsou transformovány – tělo se mění ve slova – do knihy, která je stejnou komoditou, jako růžové ledviny ukradené chudým.


Jak mi mí přátelé z brazilské favely často připomínali, „Nancy, nikdo není nevinný“. Dodala bych, že to zcela stejně platí i pro antropoložku. Během svých osobních setkání se zprostředkovateli a lovci ledvin, chirurgy stojícími mimo zákon, kupci a prodejci ledvin, jsem se sama stala jistým lovcem ledvin, dalším spolupachatelem tohoto zločinu“, říká Nancy Scheper-Hughes.

 

Nancy Scheper-Hughes je profesorkou antropologie a ředitelkou programu Lékařské antropologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Publikovala práce o antropologii těla, hladu, nemoci, lékařství, psychiatrii, šílenství, společenském utrpení, násilí a genocidě. V roce 2009 vedlo její pátrání po mezinárodní skupině obchodníků s lidskými orgány se sídlem v New Yorku, New Jersey a Izraeli k rozsáhlému zatýkání ze strany FBI.
Akce se koná v rámci doprovodného programu výstavy Duše peněz.

Přednáška bude probíhat v angličtině. 


Vstupné 60/40 Kč.


Zdarma pro členy Klubu přátel DOX.


Rezervace nutná: rezervace@dox.cz

DOX Prague, a.s