Plakát: masové médium nebo umění?

12. 5. 2014 od 18:00


Plakát jako politické médium

Jak se proměnila role a funkce politického plakátu za posledních 40 let? Na toto téma přijedou do centra DOX diskutovat přední autoři plakátů z Německa – Klaus Staeck a Sandy Kaltenborn – kteří  svou tvorbou zastupují dvě epochy a dvě generace používající plakát jako médium pro politická sdělení. Diskuze je součástí doprovodného programu k výstavě Plakát v souboji ideologií 1914 – 2014 a koná se ve spolupráci s Goethe-Institutem v Praze.


Diskuzi bude moderovat Jaroslav Anděl, umělecký ředitel centra DOX.
Sandy Kaltenborn (1972) je grafický designér, absolvent komunikačního designu na Kunsthochschule Berlin-Weißensee a zakladatel studia Bildwechsel (image-shift) se sídlem v Berlíně, které od roku 1999 působí  v oblasti sociálně a politicky angažované vizuální komunikace. Otázky ohledně dopadu vizuálního designu na kulturní, politické a sociální vazby a zodpovědnosti designérů k navrženým vizuálům, tvoří hlavní pilíře přístupu studia k zakázkám. Nejlépe to asi vystihuje citace: „We are not interested in wrapping and styling up shit...Vizuály studia jsou součástí mnoha publikací o grafickém designu a byly představeny na festivalech grafiky a designu po celém světě.

Pro Sandyho Kaltenborna představuje plakát jedno ze stěžejních komunikačně-vizuálních médií, o němž často přednáší a publikuje.


http://www.image-shift.net/

Klaus Staeck (1938) je nakladatel, právník a grafický designér, autor více než 300 plakátů a plakátových motivů. Současně se studiem práv v Heidelbergu se začal umělecky angažovat. V roce 1961 vstoupil do SPD (Sociálnědemokratická strana Německa), jejímž  členem je dodnes.


V roce 1965 založil nakladatelství Edition Tangente, později Edition Staeck, které se zabývá vydáváním grafických prací mezinárodně uznávaných umělců jako jsou Joseph Beuys, Rosemarie Trockel, Dieter Roth, Sigmar Polke, Gerhard Richter, Neo Rauch a další, a také publikační činností. Za své stěžejní komunikační médium považuje Staeck především plakát a také pohlednici, o které kdysi prohlásil: Pohlednice pro mě byly vždy důležité. Představují  stěžejní formu mé práce, nikdy jsem je nepovažoval za jakýsi vedlejší produkt. Pohlednice jsou mojí velkou láskou, protože se mohou v dobrém slova smyslu stát populární: jsou přístupné všem, jsou levné a dají se k něčemu použít.“


Staeck je také spoluzakladatelem Mezinárodního veletrhu umění a informací v Düsseldorfu / Kolíně n. Rýnem, předchůdcem známého veletrhu umění Art Cologne. Celkem čtyřikrát se účastnil mezinárodní umělecké přehlídky documenta. Od roku 2006 je prezidentem Akademie der Künste v Berlíně. Veškeré procesy, které proti němu byly od 70. let vedeny v souvislosti s jeho politicky angažovanou tvorbou, nakonec vyhrál.


http://www.staeck.de/

http://www.klaus-staeck.de/

Diskuze bude probíhat v angličtině.

Vstup:
zdarma

Rezervace: simona@dox.cz
DOX Prague, a.s