"Václav Havel, Praha - Hrad": Projekce dokumentu

2. 3. 2017 od 18:00

Promítání dokumentu a diskuze s režisérem Petrem Jančárkem a spoluautorem scénáře Martinem Vidlákem.

V rámci večera promítneme druhou část dokumentární série "Václav Havel, Praha - Hrad". Ta spolu s dalšími díly stejnojmenné trilogie mapuje příchod Václava Havla a jeho přátel na Pražský hrad a jejich působení v Kanceláři prezidenta republiky od 29. prosince 1989 do prvních svobodných voleb v červnu 1990. Snímek připomíná nejen některé důležité politické události spojené s obnovováním a upevňováním demokracie v Československu a jeho prestiže ve světě, ale též osobní komentáře přímých aktérů.


V dokumentu mimo jiné zazní vzpomínky Václava Havla, Karla Schwarzenberga, Michaela Žantovského, Alexandra Vondry, Jiřího Křižana, Edy Kriseové, Věry Čáslavské, Ladislava Kantora, Petra Oslzlého, Oldřicha Černého, Vladimíra Hanzela, Miroslava Kusého. Nechybí ani svědectví zahraničních osobností - Madeleine Albrightové, George Bushe st, Richarda von Weizsäckera, Šimona Perese či Jeho Svatosti dalajlámy. Pohled na někdejší převratné společenské změny skrze proměny Kanceláře prezidenta republiky doplňují dobové archiválie a dokumenty. Film vznikl v koprodukci České televize a byl podpořen Státním fondem na podporu kinematografie.

 

Po projekci bude následovat diskuze s režisérem snímku Petrem Jančárkem a spoluautorem scénáře Martinem Vidlákem.

Petr Jančárek, režisér, kameraman a nezávislý producent spolupracoval od roku 2003 s Václavem Havlem jako autor audiovizuálních programů. V letech 2009 – 2011 podrobně zaznamenával poslední roky prezidentova života a některé z těchto filmových dokumentárních záznamů jsou součástí výstavy HAVEL.

 

Martin Vidlák, 1991–2003 pracoval v oddělení monitoringu a dokumentace Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky, 2003–2011 spolupracovník Václava Havla v jeho soukromé kanceláři; iniciátor a spoluautor scénáře filmu Václav Havel, Praha - Hrad.

 

Vstupné: 60 Kč/ 40 Kč snížené
Rezervace nutná:
rezervace@dox.cz

DOX Prague, a.s