ZTOHOVEN: Svoboda, ekonomika, korupce

4. 2. 2013 od 18:00 do 19:30

Doprovodný program k výstavě Kartografie naděje: Příběhy sociální změny


Zástupci umělecké skupiny Ztohoven formou otevřené diskuze představují nový koncept svobodného ekonomického trhu minimálně regulovaného státními zásahy, který vyrůstá z prostředí hackerských hnutí a vytvoření nové měny Bitcoin.


Víme, že něco není v pořádku. Finanční systém se rozpadá, státy se rozrůstají a stávají se stále nepříjemnějšími ve vztahu ke svým občanům – odposlouchávají, cenzurují a vměšují se do soukromého života jednotlivců. Hnutí Cypherpunks se snaží tento problém řešit – a jak se zdá, se značnými úspěchy. Vznikají skryté firmy mimo státy a jejich dosah. Vzniká trh a obchod přímo mezi lidmi. Zásadním milníkem na cestě ke svobodnějšímu světu bylo vytvoření nezávislé měny Bitcoin. Právě ona je završením vize cypherpunkerů a začátkem kryptoanarchie. Sen o svobodné ekonomice se stal každodenní realitou.


Program s otevřenou diskuzí odpovídá na otázky:


Co je svoboda a jaká se za ní skrývá filosofie?


Budou s příchodem kryptoanarchie dále vznikat  monopoly a může se také svobodný trh mimo kontrolu států stát obětí mezinárodních korporací?


Jak si lze představit ochranu majetku, ochranu osobních práv, systém zdravotnictví a regulaci bank bez zásahu státu?


Jaká je funkce měny Bitcoin, čím se liší od zlata a je její využití cestou, jak i těm nejchudším lidem dovolit dosáhnout na přijatelnou životní úroveň?


Programem provázejí:


Juraj Bednár, IT specialista a hacker, člen skupiny Ztohoven

Pavol Lupták, IT specialista a hacker, člen skupiny Ztohoven


Juraj a Pavol jsou hackeři – věci okolo sebe využívají netradičním způsobem. Věnují se práci v oblasti správy IT a dlouhodobě působí v bratislavském hackerspace Progressbar. Svými myšlenkami a inovativním přístupem k ekonomii a fungování procesu směny dokazují, že termín hacker se nevztahuje pouze na jednotlivce subverzivně působící v prostředí dat, ale označuje ty osoby, které aktivně mění svět okolo sebe a zkouší nové způsoby využití známého.


juraj.bednar.sk

www.progressbar.sk

http://www.activism.net/cypherpunk/crypto-anarchy.html

http://bitcoin.org/

 

Podívejte se na online prezentaci Svoboda, ekonomika a korupce  

Vstupné: 60/40 Kč (snížené vstupné - studenti, důchodci) / zdarma k platné vstupence

Doporučená rezervace: trubacova@dox.cz
DOX Prague, a.s