Laureát 20. ročník soutěže „Cena Jindřicha Chalupeckého“

12. 11. 2009
Laureát 20. ročníku soutěže „Cena Jindřicha Chalupeckého“

Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2009 se stal Jiří Skála. Rozhodla o tom ve čtvrtek 12. listopadu mezinárodní šestičlenná porota. Slavnostní vyhlášení v podobě divadelního představení, které pro tuto příležitost napsal a nastudoval Michal Pěchouček, se uskutečnilo v Centru současného umění DOX v Praze Holešovicích. Vítěz převzal cenu z rukou bývalého prezidenta Václava Havla.

Vyjádření poroty 
Porota vybrala laureátem letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého Jiřího Skálu. Ocenila jeho soustředěný a důsledný konceptuální přístup. Skálovy práce často nárokují plnou pozornost diváka, zároveň se však vyznačují vůlí komunikovat. Porota rovněž ocenila vyzrálý způsob, jakým dokázal do své současné tvorby zapojit literární postupy a obsahy. Dokáže tematizovat jak osobní vztahy, tak analyzovat celospolečenské vazby. Jak napsal jeho kolega Ján Mančuška: „Prvek překvapení neprobíhá v dílech Jiřího Skály v jednom okamžiku. Spíš se vloudí, až když divák o jeho práci přemýšlí“.

Do soutěže bylo v letošním roce nominováno či přihlášeno 49 výtvarníků a skupin. Dalšími finalisty byli Tomáš Džadoň, umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm, Petra Herotová a Alena Kotzmannová. Všichni finalisté pro výstavu připravili nový projekt, ve většině případů koncipovaný speciálně pro prostory Centra DOX. Návštěvníci si expozici mohou prohlédnout do 10. ledna příštího roku.

Laureát získá padesát tisíc korun na svůj další umělecký rozvoj, šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku a jedno sto tisíc korun na realizaci výstavy, projektu nebo katalogu během roku 2010. 
Cena Jindřicha Chalupeckého byla založena v květnu 1990 z podnětu dramatika a spisovatele Václava Havla, malíře Theodora Pištěka a básníka a výtvarného umělce Jiřího Koláře. Prvním vítězem byl Vladimír Kokolia, oceněním se pyšní řada umělců, kteří dnes patří k české špičce.

Jiří Skála (*1976) se nebojí pouštět na půdu uměleckých pokusů a nejistých dobrodružství. Oproti loňskému roku, kdy také patřil k finalistům Ceny Jindřicha Chalupeckého, se ještě více odpoutal od jazyka výtvarného umění a směřuje k experimentálním formám literatury. Ve své instalaci v 1. patře věže centra DOX kombinuje videa a literární texty a shrnuje zde své jazykové a filozoficko-umělecké experimenty z období posledního roku.

Složení odborné poroty 
Susanne Altmann, nezávislá kurátorka, Německo, předsedkyně poroty
Ondřej Chrobák, kurátor, Galerie Středočeského kraje
Elizabeth M. Grady, nezávislá kurátorka, USA
Mira Keratová, kurátorka a teoretička umění, Slovenská republika
Pavel Liška, rektor VŠUP, Česká republika
Jan Merta, umělec, Česká republika
Joanna Mytkowska, ředitelka Muzea moderního umění ve Varšavě, Polsko

Koordinace výstavy: Lenka Lindaurová, Dan Merta, Tomáš Pospiszyl, Irena Šorfová, Dana Tomášová. 
Grafický design: Jan Šerých.

Partneři a mediální partneři Ceny Jindřicha Chalupeckého: Ministerstvo kultury České republiky, Reflex, The Foundation for a Civil Society, Trust for Mutual Understanding, Taprint, Meetfactory, E15, Flash Art, artyčok.tv, Art&antiques

Zvláštní poděkování: Gema Art, Neue Galerie Graz, Universalmuseum Joanneum, Galerie města Blanska, tranzitdisplay ENIAC digital cinema,
Jiří Staněk, Monogramista T.D., Jozef Sekula PISA, Aleš Uherka, CIDEM Hranice
Kontakty
Centrum současného umění DOX
Adresa kanceláře
Osadní 34, 170 00 Praha 7

Adresa výstavních prostor
Poupětova 1, 170 00 Praha 7 
www.dox.cz

Kontakt pro média
Michaela Šilpochová
T: +420 774 222 355
E: media@dox.cz
Kontakt – Cena Jindřicha Chalupeckého: 
Lenka Lindaurová
E: lenkalindaurova@seznam.cz
M: 777 553 652
www.jchalupecky.cz
DOX Prague, a.s