Výstavní podzim v centru DOX

9. 10. 2009

Výstavní podzim v centru DOX

V prostorách Centra současného umění DOX v Praze Holešovicích se během podzimu mohou návštěvníci seznámit nejen s kontroverzní Entropou Davida Černého a přehlídkou tvorby Douglase Gordona, ale také s dalšími mimořádnými expozicemi. Mohou zde však rovněž diskutovat, naslouchat a bavit se. 

 
Douglas Gordon, jedna z nejvýraznějších postav současného světového umění, ve své tvorbě používá různé prostředky a média od videa, filmu, fotografie až po textové a zvukové instalace. Gordonova reprezentativní expozice s názvem Krev, pot, slzy je v centru DOX k vidění ještě do 27. září. V rámci doprovodných programů Café DOX se bude diskutovat o jejích tématech – dobru a zlu, paměti, vztahu filmu a výtvarné tvorby – a ve dnech 13. a 14. září proběhne v kinu Ponrepo minifestival filmů vybraných Douglasem Gordonem.


V pořadí třetí výstava studentských alternativních projektů se uskuteční v rámci 5. mezinárodního bienále Industriální stopy 2009 od 1. října do 1. listopadu. Tématem prací studentů českých architektonických škol jsou nová využití památkově chráněných průmyslových objektů.


Díla čtyřiceti současných českých tvůrců z oblastí architektury, designu a současného umění představí od 7. října do 18. listopadu výstava „Moje Evropa“. Vybraní autoři vyjádřili výtvarnými prostředky svůj osobní pohled na pojem Evropy a evropského společenství. V rámci doprovodných programů k této expozice se mohou návštěvníci těšit i na besedu s kurátorkou výstavy Evou Eisler, která se koná jako součást cyklu Český design „světový.“


Až do 4. ledna je v centru DOX k vidění kontroverzní plastika Entropa. Po dobu vystavení mohou diváci přímo na místě hlasovat, zda se jim Entropa líbí či nikoliv, nebo své názory mohou také vyjádřit na stránkách www.tyden.cz.

Jádrem podzimní sezóny v centru DOX jsou expozice k 20. výročí pádu komunismu, předkládající provokativní srovnání minulých a současných metod přesvědčování. Výstava Zítřek začíná včera (7. 10. – 23. 11.) konfrontuje minulý a současný svět pomocí dvou monumentálních videoinstalací: první představuje vojenskou přehlídku na Letenské pláni, druhou je závěrečná scéna dokumentárního filmu Český sen o fiktivním supermarketu. Instalace skupiny Pode Bal si bere na mušku prolínání komerčního a politického marketingu. 

Expozice Evidence zájmových osob.STB představuje pomocí výtvarných instalací výbušné téma přístupu k archivům komunistické Státní bezpečnosti a upozorňuje na stále aktuálnější problematiku sledování občanů. Výstava se uskuteční od poloviny listopadu do konce února příštího roku. 

Práce finalistů 20. ročníku soutěže mladých umělců, jejíž vítěz získá Cenu Jindřicha Chalupeckého - finále 09, představí výstava probíhající od 23. října do 10. ledna příštího roku. Jméno vítěze bude oznámeno 12. listopadu. 

Od počátku prosince do března příštího roku potěší centrum DOX veřejnost dvěma výstavními projekty věnovanými Hotelu Chelsea v New Yorku, který byl domovem mnoha významných umělců, spisovatelů, filmařů, herců a skladatelů. Setkávaly se tu nejen životy slavných a neznámých lidí, ale také různé sociální, ekonomické a umělecké trendy, jež ve svém úhrnu splétají fascinující příběh moderní doby. První výstava Chelsea Hotel: Přízraky bohémy sleduje na příkladu legendárních umělců a děl spjatých s hotelem, jako jsou Chelsea Girls Andyho Warhola, homoerotické fotografie Roberta Mapplethorpa a mnohostranná tvorba Harryho Smithe, osudy americké bohémy ve třech generacích. Součástí instalace budou také filmy a videa autorů: Jonas Mekas a Michel Auder.

Druhá výstava Julie Calfee: Chelsea Hotel, pohled zevnitř uvádí práce americké fotografky Julie Calfee, která zachytila neopakovatelnou atmosféru hotelu v souboru fotografií, jež jsou poprvé představeny veřejnosti formou obsáhlejší výstavy. Doprovodné programy k oběma výstavám přiblíží životy řady slavných osobností moderní kultury a dotknou se také otázky role a podoby umělce, otázky, co v moderní době znamená pojem bohém a bohémství.


Kontakty
Centrum současného umění DOX
Adresa kanceláře
Osadní 34, 170 00 Praha 7

Adresa výstavních prostor
Poupětova 1, 170 00 Praha 7 
www.dox.cz

Kontakt pro média
Michaela Šilpochová
T: +420 774 222 355
E: media@dox.cz

DOX Prague, a.s