Jan Kaplický - Vlastní cestou

15. 4. 2010
Jan Kaplický - Vlastní cestou (16. 4. – 2. 8. 2010 )

Výstava Jan Kaplický – Vlastní cestou v Centru současného umění DOX v Praze mapuje život a dílo českého architekta Jana Kaplického, který strávil většinu svého profesního života ve Velké Británii. Jak svědčí jméno Future Systems, které si Kaplický zvolil pro své studio, budoucnost byla pro jeho tvorbu ústředním tématem i v době, kdy to přestalo být populární. Koncept výstavy je pojat jako cesta časem, kdy divák má možnost sledovat na konkrétních instalacích vývoj práce Jana Kaplického i jeho nevšední životní příběh.

Na ploše více než 700 m2 je vytvořen monumentální prostorový labyrint nesoucí stovky metrů grafických instalací dokumentující většinu projektů Jana Kaplického a jeho studia FUTURE SYSTEMS. Vystaveno je rovněž 60 architektonických a vývojových modelů na stolech speciálně navržených pro tuto výstavu. Měřítko modelů začíná od malých designérských návrhů (například šperky ve velikosti 10cm) až po architekturu mrakodrapů (velikost modelu až 1.5m). Součástí expozice jsou také projekce představující Kaplického přednáškovou činnost, návrhy módy a zásadní inspirační zdroje jeho tvorby. Celková koncepce výstavy je založena na využití pro Kaplického typických tvarových a barevných schémat. Organické tvary, barevný gradient vnitřní fasády a podlahové krytiny evokují komplexní prostředí Kaplického vizuálního světa.

Výstava vznikla pod vedením architektky Evy Jiřičné ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, Eliškou Fuchsovou Kaplický, AI Design, LN Design a Alba Design Press.
 

O Janu Kaplickém

 
Eva Jiřičná

Jan Kaplický se narodil v roce 1937 v Praze. Oba rodiče byli umělci: otec Josef byl sochař, malíř, architekt a grafik, jeho matka Jiřina ilustrovala s neuvěřitelnou trpělivostí a smyslem pro detail knihy o botanice.

Jan zažil jak okupaci Československé republiky Hitlerovou armádou, tak diktaturu komunismu a následnou okupaci Sovětskou armádou v roce 1968. Odchod do Anglie těsně po invazi znamenal 
převratnou změnu v jeho životě.

Ač byl naprosto neznámý emigrant, záhy se mu podařilo získat zaměstnání u nejdůležitějších architektonických firem té doby: Denys Lasdun and Partners, Piano and Rogers Architects a Foster Associates. Jeho první pokusy o zapojení se do anglické architektonické scény tedy uspěly velmi brzo po příjezdu. Byly to publikace jeho projektů a fotomontáže, které mu posléze 
udělaly jméno po celém světě.

Při svém krátkém působení u firmy Louis de Soissons Partnership poznal Davida Nixona a založil s ním privátní firmu Future Systems. Později David Nixon odjel do Los Angeles, kde hodlal pracovat pro NASA jako architekt-designér, a partnerkou Future Systems – i Kaplického partnerkou v osobním životě – se stala Amanda Levete, s níž v roce 1995 měl 
syna Josefa, pojmenovaného po dědečkovi.

Následovalo neobyčejně úspěšné období vyhraných soutěží a realizací. První významnou budovou se stalo mediální centrum na stadionu Lord´s Cricket Ground, za něž dostaly Future Systems prestižní Stirlingovu cenu. Další významnou realizací je budova obchodního domu Selfridges v Birminghamu, kterou časopis The Independent zařadil do 
seznamu nejvýznamnějších moderních staveb světa.

Během natáčení biografického filmového portrétu, který měl premiéru roku 2004, poznal Jan Kaplický producentku Elišku Fuchsovou a v roce 2007 se s ní oženil. Téhož roku vyhrál soutěž na projekt Národní knihovny v Praze a dostal čestný doktorát od VŠUP, kde před mnoha lety sám studoval. V den, kdy se manželům Kaplickým narodila dcera 
Johanka, 14. ledna 2009, věhlasný architekt zemřel.

Práce Jana Kaplického byly vystaveny na osmdesáti expozicích po celém světě: v Royal Academy v Londýně, na Bienále v Benátkách, Trienále v Milánu, dále na výstavách architektury v Číně, Tokiu, Hong Kongu, Los Angeles, San Diegu a jinde. Přednášel ve více než pětadvaceti zemích a zúčastnil se pracovních sympozií na četných univerzitách.

O Janu Kaplickém bylo napsáno třináct knih. Sám vydal několik publikací osobních postřehů a názorů. U nás vyšly: Album, Sketches a Česká inspirace.

Během posledních pětadvaceti let v Anglii obdržel čtyřicet sedm ocenění včetně druhé ceny za Národní knihovnu v Paříži, první ceny Royal Academy of Arts za Stonehenge Visitors Centre a první ceny v mezinárodní soutěži za Národní knihovnu v Praze. Jan Kaplický je považován za jednoho z vizionářů moderní architektury.


Partner výstavy:
Direct Pojišťovna, a.s.

Direct Pojišťovna je dynamická a inovativní pojišťovna – to jsou atributy, které zcela platí i o unikátních stavbách Jana Kaplického. S touto klíčovou postavou moderní architektury DIRECT Pojišťovnu však pojí více: obchodní dům v britském Birminghamu, který Jan Kaplický vytvořil a který se stal ikonickou stavbou přelomu tisíciletí, pojistila její mateřská společnost britská RSA Insurance Group Plc. RSA, která se pyšní 300letou historií své produkty a služby dnes nabízí ve více než 130 zemích světa a má více než 20 milionů zákazníků.

Direct Pojišťovna vstoupila na český trh 21. května 2007 s přímým prodejem autopojištění. Nejdříve nabízela povinné ručení, které v srpnu 2007 doplnila o havarijní pojištění. V dubnu 2009 rozšířila portfolio svých produktů o pojištění majetku a odpovědnosti občanů. Vlastníkem DIRECT Pojišťovny, a.s. se v červnu 2009 stala britská pojišťovací skupina RSA Insurance Group Plc.

Sponzoři výstavy:
Havel & Holásek, s.r.o., Vitra koncept, s.r.o., Galerie Zdeňka Sklenáře, Mazda Motor ČR

Podporovatelé výstavy:
CMC architects, a.s. , Cigler Marani Architects, a.s., Resort Living s.r.o., Liglass, a.s.

Mediální partneři výstavy:
Xantypa, Český rozhlas 1 Radiožurnál, Reflex

Doprovodné programy probíhají každé pondělí a čtvrtek. Více informací na www.doxprague.org.

Kontakty
Centrum současného umění DOX
Adresa kanceláře
Osadní 34, 170 00 Praha 7

Adresa výstavních prostor
Poupětova 1, 170 00 Praha 7 
www.dox.cz

Kontakt pro média
Michaela Šilpochová
T: +420 774 222 355
E: media@dox.cz

DOX Prague, a.s