Umění šachu

31. 3. 2010
Kontakty
Centrum současného umění DOX
Adresa kanceláře
Osadní 34, 170 00 Praha 7

Adresa výstavních prostor
Poupětova 1, 170 00 Praha 7 
www.dox.cz

Kontakt pro média
Michaela Šilpochová
T: +420 774 222 355
E: media@dox.cz
Umění šachu (1. 4. – 28. 6. 2010)

Výstavu patnácti šachových souprav navržených předními světovými umělci na oslavu této hry a jejího neutuchajícího významu pro tvůrčí umění uvádí Centrum současného umění DOX spolu s londýnskou společností RS&A Ltd, která se zabývá produkováním novátorských projektů se současnými umělci. Expozice bude ke spatření od 1. dubna do 28. června. Součástí slavnostního zahájení výstavy je šachová exhibice naslepo mezi ruskými velmistry Borisem Spasským a Anatolijem Karpovem.

„Ze svého těsného kontaktu s umělci a šachisty jsem dospěl k osobnímu závěru, že zatímco všichni umělci nejsou šachisti, všichni šachisti jsou umělci.
Marcel Duchamp, 1952

Výstava v centru DOX představí patnáct šachových souprav vytvořených předními mezinárodními umělci: Maurizio Cattelan, Jake a Dinos Chapmanovi, Oliver Clegg, Tracey Emin, Tom Friedman, Paul Fryer, Damien Hirst, Barbara Kruger, Yayoi Kusama, Paul McCarthy, Alastair Mackie, Matthew Ronay, Tunga, Gavin Turk a Rachel Whiteread. Každá souprava je vyrobena osobitým způsobem z nejrůznějších materiálů jako dřevo, porcelán, sklo, jantar a stříbro a je zabalena podle specifického přání jednotlivých umělců.

Přesný původ šachů je neznámý, ale má se za to, že vznikly v 7. století v Indii. Žádná jiná hra v dějinách nebyla tak široce reflektována v umění a literatuře. Vzhledem k jejich konceptuální hloubce a hlubokému zakořenění v civilizaci zůstávají šachy pro umělce poutavým a komplexním námětem. Magické kouzlo šachových souprav, které v průběhu historie věrně sledovaly umělecká hnutí, je toho svědectvím a pokračuje i v přítomnosti se současnými umělci, kteří vytvářejí vynikající umělecká díla, každý ve svém osobitém stylu.

Výstava Umění šachu dokazuje, že tato hra neztratila ani v současnosti nic ze své schopnosti inspirovat a že nadále zůstává optimálním prostředkem uměleckého projevu. Britská umělkyně Rachel Whiteread se při tvorbě šachových figurek z miniaturního nábytku inspirovala svou láskou k domečku pro panenky. Stejně komplikovaná a hravá je i šachová souprava Toma Friedmana, skládající se z mini-retrospektivy jeho nejznámějších děl. Barbara Kruger vytvořila první mluvící šachy, v nichž jsou jednotlivé figurky naprogramovány tak, že při manipulaci s nimi tyto figurky položí nějakou otázku nebo pronesou nějaký výrok. Souprava Damiena Hirsta se skládá ze skleněných a stříbrných odlitků lékařských lahviček označených rytými stříbrnými štítky, které fungují jako šachové figurky. Paul McCarthy z Los Angeles je vášnivým hráčem šachu a jeho souprava je vyrobena z náhodných objektů nalezených v jeho vlastní kuchyni, jako je mlýnek na kávu nebo láhev od kečupu, která slouží jako věž.
Výstavu doplní bohatý doprovodný program. Více informací na www.doxprague.org.

Partner výstavy: Pražská šachová společnost
DOX Prague, a.s