BigMag: Jiné časopisy v Česku po roce 1989

24. 3. 2011
BigMag: Jiné časopisy v Česku po roce 1989

(24. 3. - 25. 4. 2011)

Výstava BigMag v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích představuje to nejzajímavější z „nezávislé“ časopisecké produkce na území České republiky v letech 1989–2011.

Expozice vychází z databáze od roku 2008 spoluvytvářené uživateli na stránkách www.bigmag.cz. Databáze usnadňuje orientaci v porevolučních alternativních časopisech a archivuje je v digitální podobě; nenahraditelné fyzické setkání s vybranými z nich pak nabízí právě expozice v centru DOX. Iniciátory a kurátory projektu jsou designéři Aleš Najbrt a Bohumil Vašák ze Studia Najbrt a publicista a editor Michal Nanoru, známý z časopisu Živel.


„BigMag je přehlídka časopisů, které se pohybují na okraji vydavatelského mainstreamu i za ním, ale vždy tam, kde motivací není profit, nýbrž nadšení z vyjádření. Patří populární kultuře, ale dávají hlas odlišnosti a často stojí aspoň částečně v opozici, kdyby jen estetické. Termíny ‚alternativní‘, ‚nezávislé‘ nebo ‚nekomerční‘ jsou v době coolhuntingu tak problematické, že kurátorský výběr charakterizuje spíš snaha podchytit vzácný pocit vzrušení z překročení konvencí žánru.

V českých podmínkách obhlídka ‚jiných‘ časopisů a jejich zapojení do dialogu přes vzdálenost času a ideologie nutně sleduje snahy vyrovnat se s novými definicemi spojenými s adopcí pozdního kapitalismu. Časopisy jsou vždy momentkou ideálů, politik, estetik a trendů a spíš než graficky upjaté noviny nebo šalebná fotografie na první pohled vyvolávají dobu a prostředí, ve kterých vznikly. Už než přečtete jediný řádek, dozvíte se z BigMagu o posledních dvaceti letech v České republice tolik, jako byste listovali v jejím rodinném albu," píše Nanoru v úvodním textu.

„Víme, že formát časopisu coby kompromis mezi časem (aktuálností) a prostorem (pro rozlet) byl nějakých sto let první linií vizuality, testovacím polem budoucích vln a katalyzátorem (a dnes záznamem) ducha doby. Jestli tomu tak bude i dál, je otázka, na kterou bychom si rádi odpověděli tímhle projektem,“ doplňují autoři.


Doprovodné programy k výstavě: 
BigMag Day, 14. dubna, 16-20h
16h performance Komfort Mag
17h komentovaná prohlídka s kurátory
18h diskuse na téma „Jiné časopisy 2011“

Dále budou probíhat víkendové komentované prohlídky vedené lektorem centra DOX.

Více informací na www.dox.cz
Kontakt pro média
Michaela Šilpochová
T: +420 774 222 355
E: media@dox.cz

Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, 170 00 Praha 7 
www.dox.cz
www.facebook.com/DOXPrague.cz
DOX Prague, a.s