Alžběta Jungrová: Blue Light Tonite

28. 4. 2011
Alžběta Jungrová: Blue Light Tonite (29. 4. - 6. 6. 2011)

Centrum současného umění DOX představí výstavu fotografií Alžběty Jungrové s názvem Blue Light Tonite. Expozice na mezonetu centra DOX prezentuje 24 fotografií, výběr z celkového počtu 57 vydaných ve stejnojmenné knize.

Název fotografické výstavy a současně vycházející publikace je odvozen ze svého času frekventované esemesky “BL TONITE?“ (neboli „Dnes večer v Blue Lightu?“) mezi častými návštěvníky pražského baru Blue Light. V rámci projektu vznikla série fotografií jeho pravidelných návštěvníků, známějších i méně známých. Snímky dokumentují magickou atmosféru baru na Malé Straně, v jehož hnědé malbě stěn a kleneb jsou vyškrábána jména návštěvníků uplynulých dvou desetiletí.
Zpočátku šlo o dokumentární fotky, až prý jednou Jiří Macháček postavil na bar konstrukci z barových židlí, na které si lehl a začal olizovat žárovku barového osvětlení. To byl pro autory projektu architekta Víta Másla a fotografku Alžbětu Jungrovou signál k větší stylizaci dalších záběrů. Výsledkem je různorodá směsice portrétů lidí, kteří se protnuli v čase a prostoru baru Blue Light. Některé fotografie mají svůj příběh, jiné jsou založené na atmosféře či kouzlu okamžiku.

„Původní nápad vytvořit ateliérové portréty několika desítek kamarádů a známých, s nimiž se v baru potkáváme, záhy vystřídala myšlenka nafotit vše v reálném prostoru baru Blue Light bez přidaného osvětlení a většinou odpoledne před otevírací hodinou. Seznam portrétovaných vznikl sice rychle, ale časem se proměňoval. Mnohé z těch, které jsme zpočátku měli na „Blue Listu“, jsme z různých důvodů nakonec nevyfotili a naopak přibyli ti, s nimiž jsme původně vůbec nepočítali,“ vysvětluje Vít Máslo.

Mnoho dalších, kteří by do tohoto výběru patřili, se nepodařilo vyfotografovat, jako například rumunskou květinářku, která nosí do baru kytky, provozovatele pražských restaurací Nielse Jebense, pražského Kanaďana a autora knihy „Žízniví psi“ Glena Emeryho, nebo Janku Kellerovou či herce Jiřího Langmajera. Jednou prostě muselo focení skončit. Při výběru bylo důležité, aby se na fotografovaném člověku autoři projektu shodli. Tak se vedle sebe ocitl popelář Pepa, který 15 let z baru vynáší odpadky, a třeba český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na celém projektu se podílelo více osob, od Františka Ludačky, majitele Blue Lightu, přes Ivana Zachariáše, až po Aleše Najbrta, který dal projektu grafickou podobu.

Alžběta Jungrová 
Zájem o životní osudy lidí přivedl fotografku Alžbětu Jungrovou k žánru dokumentu a reportáže. Za netradičními tématy cestuje po celém světě.
Brodila se největší skládkou odpadu v Kambodži, ropným bahnem na vrakovišti tankerů v bangladéšském Chittagongu, fotila ozbrojené děti a civilisty v pásmu Gazy, narkomany na afghánsko-pákistánské hranici nebo trávila dny s indiány kmene Nukak Maku v kolumbijské džungli. 
Na přehlídce Czech Press Photo v roce 2008 získala za reportáž o drogách na pákistánsko-afgánských hranicích čestné uznání a za sérii snímků o dětech pracujících v cihelně v pákistánském Péšáváru cenu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Stejnou cenu obdržela i v roce 2009 za sérii fotografií z barmského uprchlického tábora v Bangladéši.


Doprovodné programy k projektům centra DOX probíhají obvykle v pondělí a ve čtvrtek, komentované prohlídky každý víkend. Více informací na www.dox.cz
Partneři projektu:

CMC Architects, Engine, Konsepti, Blue Light, Studio Najbrt, Ivan Zachariáš, JC Decaux
Kontakt pro média:
Michaela Šilpochová
media@dox.cz
 +420 774 222 355  
    
Centrum  současného umění DOX
Poupětova 1, 170 00 Praha 7
www.dox.cz
DOX Prague, a.s