Ivana Šrámková: Nemohu přestat, Jiří Pelcl: Luxury Dwelling

22. 9. 2011
Ivana Šrámková: Nemohu přestat
(22. 9. – 31. 10. 2011)

Jiří Pecl: Luxury Dwelling
(22. 9. – 31. 10. 2011)

Unikátní skleněné sochy a objekty sochařky Ivany Šrámkové a kolekce „luxusního“ designu od předního českého designéra Jiřího Pelcla se představí v Centru současného umění DOX.

Ivana Šrámková: Nemohu přestat


Výstava s názvem Nemohu přestat je výběrem prací z posledních let české sochařky Ivany Šrámkové. Rozsáhlá instalace v prostoru nově zrekonstruované zadní budovy centra DOX představí na ploše více než 400m2 přes dvacet rozměrných barevných plastik z taveného skla a nejnovější soubor drobnějších objektů.


Skleněné sochy Ivany Šrámkové stojí na pomezí mezi uměleckým dílem
a designem. Prostřednictvím svého charakteristického jazyka jednoduchých geometrických symbolů redukuje Šrámková lidské i zvířecí figury na samotnou esenci tvaru a dovádí je až na hranici identifikovatelnosti. Kombinace jemného humoru s univerzálně srozumitelnými odkazy podtrhuje jejich nadčasový charakter.

Komentovaná prohlídka s autorkou proběhne 24. října 2011 od 18h. Výstava potrvá do 31. října 2011.

Sochy Ivany Šrámkové vznikly za podpory: Sklo Ivan Novotný, Glasika, Radovan Brychta a Elektrodesign Ventilátory

Ivana Šrámková studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské
v Železném Brodě a později na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Stanislava Libenského. Během své umělecké kariéry realizovala přes tři desítky samostatných výstav a zúčastnila se téměř šedesáti skupinových projektů. Autorka je nositelkou několika prestižních ocenění v oblasti designu, její díla jsou zastoupena mimo jiné v Národní galerii a v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, ve Victoria and Albert Museum v Londýně, v Museum of Modern Art v Lausanne a v soukromých sbírkách v Čechách i v zahraničí. Žije a pracuje v Praze.

Jiří Pelcl: Luxury Dwelling
Designshop DOX by Qubus

Luxury Dwelling je s trochou nadsázky možné vnímat jako obývací pokoj nové realistické epochy nazývané lidský věk designu. Základem jsou obyčejné
a prověřené materiály, jako dřevo či papír, jejichž inovativní použití dodává předmětům známých tvarů nový rozměr a upozorňuje na jejich podstatu.
Kolekce bude k vidění v designshopu centra DOX - DOX by Qubus - do 31. října 2011.

Jiří Pelcl patří mezi nejvýznamnější osobnosti české designérské scény. Je profesorem na VŠUP v Praze, kde v letech 2002-2005 působil jako rektor. Mezi jeho nejznámější realizace patří interiéry pro prezidenta Václava Havla na Pražském hradě, velvyslanectví v Římě, Pretorii, rodný dům Gustava Mahlera v Kalištích, Český dům v Malmö a jiné. Jiří Pelcl je držitelem řady prestižních domácích i zahraničních ocenění za design a jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách designu Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně, v Die Neue Sammlung v Mnichově, v Museum für Angewandte Kunst v Curychu, ve Swedish Glassmuseum ve Smalands, v Museum für Angewandte Kunst ve Frankfurtu.

Kontakt pro média
Michaela Šilpochová
T: +420 774 222 355
E: media@dox.cz