Hughie O’Donoghue: Cesta

5. 10. 2011
Tisková zpráva ke stažení

Fotografie v tiskové kvalitě si můžete stáhnout zde.
HUGHIE O’DONOGHUE: Cesta

(6. 10. – 12. 12. 2011)

Jeden z předních současných irských umělců Hughie O´Donoghue představí v centru DOX velkoformátová plátna a obrazové cykly vytvořené speciální technikou, která využívá kombinaci malby a fotografie. Výstavu nazvanou Cesta tvoří díla, jejichž námětem je cesta jako metafora.


Po úspěšné letní premiéře na prestižním mezinárodním festivalu Galway Arts Festival se výstava Cesta představí i českému publiku. Ústřední 48-dílný cyklus Cesta, který inspiroval název výstavy, doplňují velkoformátová plátna Hrobka skokana I. a III. a další vybrané práce, které reflektují témata času
a paměti.

Cyklus Cesta je archivním projektem čerpajícím z bohatství historické dokumentace, který má zároveň bezprostřední, velmi osobní charakter. Námětem jsou rekonstruovaná putování umělcova otce po Evropě během druhé světové války. Cesta symbolizuje pouť, opuštění domova a rodiny, odvahu vydat se do neznáma. O’Donoghue chce představit tuto důležitou zkušenost jako prostředek, jak v jedinečné osobní historii každého člověka objevit reflexi toho, co je společné lidstvu jako celku.

Malby s námětem skokana jsou inspirovány starověkou freskou na tzv. Hrobce skokana (asi 480 před Kristem, Archeologické muzeum v Paestu, Itálie). Zobrazují postavu zachycenou v okamžiku pádu/skoku, která ulpívá jako výbuch sopky nad troskami zničeného města. Dílo vzbuzuje asociace na 11. září 2001 a postavy zoufale se vrhající 
z budov Světového obchodního centra v New Yorku.

 

O´Donoghuova díla mohou díky své mnohovrstevnatosti, barevnosti a způsobu, jímž vypovídají o procesu vlastního utváření, připomínat archeologické nálezy. Umělec využívá kombinace malby s fotografií a pracuje jak s archiváliemi, tak i s vlastními snímky. Ty jsou pak zapracovány do matrixu plátna speciální technikou a tvoří tak jednu či dvě vrstvy z celkového počtu až dvaceti vrstev hotového díla. Výstava Cesta se uskuteční za laskavé podpory Culture Ireland a v centru DOX bude k vidění do 12. prosince 2011.

Hughie O’Donoghue žije a pracuje střídavě v oblasti Mayo na západním pobřeží Irska a v Greenwichi v Londýně. Studoval kresbu a malbu na Goldsmiths' College, University of London a vystavoval ve Spojeném království, Španělsku, Itálii, Německu, Francii, Nizozemsku, Austrálii a USA. V roce 2009 se stal členem londýnské Královské akademie.

Doprovodný program:
8. října 2011 od 14hod – komentovaná prohlídka s umělcem proběhne v angličtině

Kontakty
Centrum současného umění DOX
Adresa kanceláře
Osadní 34, 170 00 Praha 7

Adresa výstavních prostor
Poupětova 1, 170 00 Praha 7 
www.dox.cz

Kontakt pro média
Michaela Šilpochová
T: +420 774 222 355
E: media@dox.cz