Art brut aneb „syrové umění“ v DOXu

27. 3. - 17. 8. 2015
Tisková zpráva ke stažení zde.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.

Centrum současného umění DOX ve spolupráci s organizací ABCD představí výstavu s názvem ART BRUT LIVE. Sbírka abcd | Bruno Decharme. Fotografie | Mario Del Curto. Výběr více než tří set děl ze sbírky francouzského sběratele Bruna Decharma, která je jednou z nejreprezentativnějších kolekcí současného art brut na světě, nabídne spolu s prezentací dokumentárních a portrétních snímků švýcarského fotografa Maria Del Curta pohled do světů tvůrců současného „umění v syrovém stavu“.

 

Francouzský sběratel a filmový tvůrce Bruno Decharme začal před více než třiceti lety sbírat umělecká díla neškolených autorů, kteří se pohybují mimo hranice etablovaného umění. Vytvořil tak unikátní sbírku abcd, která dnes obsahuje na tři a půl tisíce děl tzv. syrového umění. První část výstavy ART BRUT LIVE (do 17. 8. 2015) zahrnuje šest desítek autorů z celého světa a více než tři sta převážně současných děl z této sbírky, z nichž většina je v České republice vystavena poprvé. Vedle samotných děl autorů art brut představí druhá část výstavy snímky od švýcarského fotografa Maria Del Curta (do 6. 7. 2015), který se jejich portrétováním zabývá již od 80. let.

 

Art brut je autentické umění, kterým lidé bez výtvarného vzdělání spontánně vyjadřují vlastní psychické stavy bez ohledu na umělecká pravidla,“ vysvětluje jedna z kurátorek Terezie Zemánková pojem, který ve čtyřicátých letech ustanovil francouzský umělec a teoretik Jean Dubuffet. „Do art brut spadá tvorba jedinců, u nichž nějaký životní zlom uvolnil kreativitu a imaginaci a byli tak schopni spontánně tvořit. Velmi často to bývají lidé na okraji společnosti a duševně nemocní lidé, ale není to pravidlo,“ dodává kurátorka.

 

Art brut je výtvarným projevem, který neoddělitelně souvisí s osudem svých autorů. Tvorba je pro ně způsobem jak uchopit svou existenci, tedy jak opanovat prostor, ochočit tělo, zkrotit mysl, nebo dokonce spasit svět. Do stejnojmenných kapitol je také první část výstavy (ze sbírky abcd) pomyslně členěna.

 

Někteří tvůrci art brut se snaží o symbolické ovládnutí prostoru: zabydlují jej „anarchitekturami“, navrhují utopické urbanistické projekty a bezvýznamné místo tak mění v privátní chrám obdařený novými významy. Jiní autoři se snaží tvůrčím aktem prozkoumat své tělo, vypořádat se s traumatizujícími prožitky, nebo naopak zvěčnit momenty slasti. Vznikají magické objekty, léčebné stroje, gestické malby i díla na pokraji vědeckého projektu. Další tvůrci nás zvou do svého mentálního prostoru: nechávají nás nahlédnout do svých intimních záznamů, dopisů, deníků a šifrovaných zpráv, skrze které komunikují se sebou samými, se svým okolím, ale i s tím, co je přesahuje. Vyvrcholení výstavy nastává ve chvíli, kdy se myšlenky začnou sdružovat do systémů. Rodí se zárodky nových náboženství a mytologií i spasitelské projekty na ovládnutí počasí, ozdravení populace či přímo na záchranu planety...

 

Art brut nikdy není uměním pro umění – tvorba je tu cestou k naplnění vyššího poslání,“ vysvětluje kurátorka Ivana Brádková.

 

Druhá část výstavy v DOXu představuje více než sto snímků od švýcarského fotografa Maria Del Curta, který od roku 1983 vyfotografoval stovky autorů art brut z celého světa. Jeho portréty společně s dokumentárními záznamy prostředí, ve kterých autoři žijí a tvoří, jsou jedinečným klíčem k pochopení jejich tvorby.

 

Naše snaha kolonizovat tyto magické světy znamená trochu je znásilnit. Tím, že art brut – tak bytostně spjaté s osobností svého tvůrce a jeho prostředím – vytrháváme z původního kontextu a vytváříme pro něj kontext nový, kterým se ho snažíme ochočit, tím ho chtě nechtě deformujeme. Nicméně, naše kulturní tradice nám nenabízí jiné možnosti, chceme-li se o tyto úchvatné objevy podělit,“ dodává Terezie Zemánková.

 

Kurátoři: Terezie Zemánková (ABCD), Ivana Brádková (ABCD), Leoš Válka (DOX)


Část výstavy s názvem „ART BRUT LIVE. Sbírka abcd | Bruno Decharme“ je pro veřejnost otevřena ve dnech 27. 3. – 17. 8. 2015. K této části výstavy vychází samostatný katalog v české a anglické verzi.


Druhá část výstavy s názvem „ART BRUT LIVE. Fotografie |  Mario Del Curto“ bude bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 27. 3. – 6. 7. 2015. K této části výstavy vychází samostatný katalog v české a anglické verzi.


DOPROVODNÝ PROGRAM

 

28. 3.     Mario Del Curto: Q + A – prezentace fotografické a filmové tvorby

  8. 4.     ARTBRUTablet – grafický workshop s ilustrátorem Davidem Böhmem

23. 4.     Surové psaní: Jaromír Typlt – čtení z textů autorů art brut

27. 4.     Komentovaná prohlídka výstavou s kurátorkami T. Zemánkovou & I. Brádkovou

14. 5.     Art Brut Film Olomouc – ozvěny filmového festivalu

28. 5.     Máme otevřeno! – komentovaná prohlídka výstavou s kurátorkami T. Zemánkovou & I. Brádkovou v rámci dne otevřených dveří galerií na Praze 7

18. 6.     Bruno Decharme: Q + A – prezentace sbírky abcd

 

Více o doprovodném programu včetně informace o rodinných a vzdělávacích programech naleznete na: http://www.dox.cz/cs/vystavy/art-brut-live-sbirka-abcd-bruno-decharme

 

DOX Prague, a.s