Barbora Šlapetová & Lukáš Rittstein: VŠECHNO JE JINAK

13. 3. - 8. 6. 2015

Tisková zpráva ke stažení zde.


Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.

 

Výstava s názvem VŠECHNO JE JINAK v Centru současného umění DOX představuje střet dvou světů – domorodé kultury a současné civilizace. Umělci Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein, kteří už více než 15 let podnikají výpravy do oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guiney, v letech 2012 a 2013 zprostředkovali setkání posledních přírodních lidí kmene Yali Mek s astronauty z NASA. Toho setkání zachycuje film v režii Jana Svěráka Cestování dýmem, který má na výstavě premiéru.

 

Když umělci v roce 1997 poprvé přistáli ve vnitrozemí Západní Papuy, uvědomili si, že mají poslední možnost nechat původní pravěké lidi promluvit předtím, než tato první kultura lidstva definitivně zmizí. Do oblastí Západní Papuy a Papuy Nové Guiney pak podnikli dalších 8 výprav, během nichž spojili své osudy s domorodým kmenem Yali Mek.

 

Obraz duše těchto přírodních lidí se umělci snaží zachytit prostřednictvím soch, maleb, fotografií a videí. V letech 2012 a 2013 zprostředkovali na přání Papuánců jejich setkání s astronauty z NASA – Leroyem Chiao a Koichim Wakatou.

 

Papuánci věří, že oči živých bytostí, které v noci spí, cestují na Nebe a pozorují zpět svá spící těla. Tím hvězdy svítí. Další schopnost vybraných osob je cestovat dýmem do vrchního patra světa, do Nebe. Astronauti tedy symbolicky zhmotňují představu domorodců – byli v Nebi a jejich oči je odtamtud pozorovaly,“ vysvětluje Barbora Šlapetová přání domorodých lidí v nové knize Jak se dotknout Nebe (2015), která u příležitosti výstavy vychází.


Setkání kmene Yali Mek s astronauty a jejich rozhovory o putování do vesmíru zaznamenává experimentální 37 minutový film Jana Svěráka Cestování dýmem (2015). Součástí výstavy je také tzv. „kosmický telefonát“, tedy videozáznam satelitního rozhovoru astronautů s kmenovými náčelníky.

 

Výstavu dále tvoří fotografie Barbory Šlapetové a také její kresby, které zachycují to, co nelze vyfotit či natočit, ale přesto podle autorky zásadně ovlivňuje papuánskou mysl. Lukáš Rittstein pak na venkovní terase a dvoře DOXu představuje sochařský cyklus Dálnice. Ztvárňuje v něm fragmenty a symboly civilizace i technického pokroku, které se rozplývají, propojují a mění v přírodní bytosti. „Máte pocit, jako by unikaly ze silnice směrem do otevřené krajiny,“ popisuje svá díla autor.

 

Barbora Šlapetová (1973) absolvovala v roce 1997 Akademii výtvarných umění v Praze. Studovala také v Montrealu a v roce 2000 získala prestižní mezinárodní stipendium DAAD v Berlíně. Pracuje s obrazem, fotografií, kresbou, filmem a psaným slovem. Od roku 2008 spolupracuje na svých uměleckých projektech s NASA.


Sochař Lukáš Rittstein (1973) absolvoval v roce 1997 Akademii výtvarných umění v Praze, kde od roku 2013 vede sochařský ateliér. V roce 1999 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého. Jeho sochy byly představeny v Akademie der Kunste v Berlíně, v Sokrates Sculpture Parku, ve WTC v New Yorku, na přehlídkách Art Beijing nebo samostatně v Albertinu v Drážďanech. S jeho se sochami lze setkat v galeriích i ve veřejném prostoru.


Za knihu Proč je noc černá, která obsahuje autentické rozhovory s přírodními lidmi domorodých kmenů ze Západní Papuy a Papuy Nové Guiney, získali Barbora Šlapetová a Lukáš Rittstein v roce 2005 cenu Magnesia litera v kategorii objev roku. Materiály z jejich cest pak byly vydány v roce 2009 v knize Nepřistupuj blíž jako součást jejich společné výstavy Manop, poslední první v Centru současného umění DOX v Praze. Letos vychází v rámci výstavy Všechno je jinak jejich kniha Jak se dotknout Nebe. Práce obou umělců byly vystaveny v rámci řady výstav např. v New Yorku, Berlíně, Mnichově, Lisabonu, Paříži, Londýně, Bergenu, Tokiu, Moskvě, Jakartě či v Buenos Aires.


Kurátor: Leoš Válka

 

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 13. 3. – 8. 6. 2015.


 

DOX Prague, a.s