CHIHULY – LIBENSKÝ – BRYCHTOVÁ

1. 6. - 24. 9. 2018

Tisková zpráva ze dne 31. 6. 2018 ke stažení zde.


Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.


Výstava v Centru současného umění DOX je poctou téměř padesátiletému přátelství tří ikon současného uměleckého sklářství – Dalea Chihulyho, Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Spolupořádá ji Chihulyho Studio a rodina Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové a potrvá do 24. září 2018.


V roce 1969 se americký umělec Dale Chihuly vypravil na pouť za železnou oponu. Do malého sklářského městečka Železný Brod přijel navštívit Stanislava Libenského a Jaroslavu Brychtovou – obdivované mistry, jejichž monumentální plastiky z taveného skla měl možnost vidět na světové výstavě Expo ‘67 v Montrealu.


Toto zásadní setkání bylo počátkem dlouhodobého přátelství a uměleckého vztahu tří legend soudobého uměleckého sklářství.Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová inspirovali Dalea Chihulyho jako umělci i jako pedagogové, a ovlivnili jeho vlastní přístup k výuce a uměleckému experimentu se sklem. Ve sklářské škole v Pilchucku, kterou v roce 1971 spoluzaložil, pak sám podobným způsobem ovlivnil další generaci uměleckých sklářů z Ameriky i celého světa.


Výstava, kterou pořádá Centrum DOX ve spolupráci s Chihuly Studiem a rodinou Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, je nejen poctou dílu těchto tří významných umělců, ale poodhaluje i neobyčejný příběh vzájemného respektu, podpory a přátelství, které navzdory politickému režimu přetrvalo téměř padesát let.


Jaroslava Brychtová (1924) je česká umělecká sklářka a sochařka. Studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a na Akademii výtvarných umění v Praze. Od roku 1954 spolupracovala se Stanislavem Libenským na tvorbě skleněných plastik. Účast na světových výstavách v Bruselu, Montrealu a Ósace proslavila dvojici Libenský–Brychtová po celém světě.


Stanislav Libenský (1921–2002) byl český umělecký sklář, kreslíř a sochař. Studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Od roku 1954 společně s Jaroslavou Brychtovou vytvářel skleněné plastiky. V letech 1963–1987 působil jako vedoucí ateliéru sklářského výtvarnictví na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Plastiky z taveného skla vytvořené dvojicí Brychtová–Libenský jsou dnes považovány za klasiku světového uměleckého sklářství.


Dale Chihuly (1941) je americký multimediální umělec. Studoval na University of Wisconsin a Rhode Island School of Design, kde také v letech 1968–1980 vyučoval. Chihulyho díla jsou zastoupena ve více než 200 sbírkách po celém světě. Mezi jeho samostatné výstavy patří Chihuly Over Venice (1995–96), Chihuly in the Light of Jerusalem (1999) a výstavy v de Young Museum v San Franciscu (2008), v Museum of Fine Arts v Bostonu (2011) a v Montreal Museum of Fine Arts v Kanadě (2013). V roce 1969 navštívil Československo a spřátelil se se Stanislavem Libenským a Jaroslavou Brychtovou. V následujících letech se všichni tři stali předními hybateli mezinárodního hnutí ateliérového sklářství.


„Stanislav a Jaroslava mě dodnes ohromují, jako umělci i jako pedagogové, každý zvlášť i oba dohromady. Tím, že se podělili o své dovednosti a znalosti s jinými sklářskými umělci z celého světa, pomohli vytvořit mezinárodní společenství sklářských umělců a stali se již ve své době legendou.”

Dale Chihuly


„Dale je fenomén, který v průběhu celého svého života čím dál tím více směřuje k expresivnější, monumentálnější, ale hlavně svobodnější formě vyjadřování. Tím se stává absolutním géniem současného sklářského umění po celém světě.”

Stanislav Libenský


Jaroslava Brychtová, Dale Chihuly a Stanislav Libenský jsou tři klíčoví tvůrci spjatí s týmž materiálem, z nichž ovšem každý využívá zásadně odlišné postupy. To, že se tyto osobnosti ze zcela odlišného prostředí a příslušníci odlišných generací, kteří ani nehovořili stejným jazykem, staly dobrými přáteli, je svým způsobem zázrak a dokládá to skutečnost, že umění dokáže prolamovat hranice a sjednocovat.

Douglas & Katya Hellerovi, 2018
DOX Prague, a.s