#DATAMAZE: Skryté vrstvy

8. 6. - 9. 6. 2019
Tisková zpráva ze dne 27.6.2019 ke stažení zde.

Skryté vrstvy Datového bludiště – 3 nové instalace poukazující na nutnost obezřetného chování ve světě internetu

 


Projekt #DATAMAZE – Datové bludiště je součástí Centra současného umění DOX od června 2018. Koncept výstavy vyvíjející se v čase
(work-in-progress) je zde spojen s pracovištěm a knihovnou a nyní otevírá tři nové instalace, které spojuje téma skrytých vrstev ve světě internetu, nových médií a technologií.


Pěstování citlivosti až obezřetnosti ke skrytým vrstvám ve světě internetu, nových médií a technologií a zkoumání v nich obsažených skutečností a souvislostí nabývá na důležitosti – a výsledky kritického přístupu dokazují i díla současných umělců. Kate Crawford a Vladan Joler v projektu Anatomie umělé inteligence ukazují na příkladu inteligentní hlasové asistentky, jak komplexní je design a síť vztahů ve vztahu k ekologii a ekonomii – odhalují neviditelný matrix tvořený lidskou prací, spotřebou energie a těžbou zdrojů, které se za digitálními sítěmi a umělou inteligencí skrývají. Joana Moll a její projekt Obchodníci s lidskými vztahy zkoumá obchod s uživatelskými daty na příkladu online seznamek, jejichž data si jednoduše můžeme zakoupit na běžně dostupném internetu. Paolo Cirio a jeho dílo Sociality nás uvádí do komplikovanosti světa softwarových patentů, které demaskuje jako nástroje společenské manipulace.


V květnu 2020 bude #DATAMAZE a Cetrum DOX hostit festival Uroboros zaměřený na umění, design, technologie a kritické myšlení. Jeho cílem je inspirovat mladou generaci tvůrců ke kritickému přemýšlení o současném světě optimalizovaném digitálními technologiemi. Spíše než k technooptimistickým chvalozpěvům je potřeba obracet se ke kritické reflexi a zkoumání možných rizik souvisejících s rostoucí digitalizací a datafikací každodenní reality.


 

O projektu #DATAMAZE – Datové bludiště


Projekt #DATAMAZE – Datové bludiště představuje formát tzv. rozšířené výstavy: Koncept výstavy vyvíjející se v čase (tzv. work-in-progress) je zde spojen s pracovištěm a knihovnou, které jsou určeny pro aktivity a rozvíjení spolupráce napříč oblastmi a tématy, jež kriticky reflektují naši existenci v digitálním prostředí. Cílem projektu, zahájeného v červnu 2018, je přispět k veřejné debatě na toto téma a zároveň inspirovat jednotlivce i skupiny k iniciování a rozvíjení vlastních aktivit a projektů.

Trvalá instalace: Časová osa internetu, Ars Electronica Linz a Fachhochschule Oberösterreich, Fakulta pro informatiku, komunikace a média Hagenberg, Rakousko

Vystavující umělci: Paolo Cirio, Joana Moll, Vladan Joler a Kate Crawford, Aram Bartholl, Adam Harvey

 


Kontakt pro média

Hana Janišová
739 573 568
hana.janisova@dox.cz

Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, 170 00, Praha 7
www.dox.cz

DOX Prague, a.s