Fotografie v tiskové kvalitě si můžete stáhnout zde.
Výstava Digitální sochy představuje aktuální trend progresivního digitálního sochařství, které využívá nejnovější prostředky prostorové tvorby a přesného projektování objektů. Práce studentů ateliérů sochařství a prostorové tvorby FaVU VUT v Brně, AVU v Praze a FUD UJEP v Ústí nad Labem budou v centru DOX k vidění do 9. ledna 2011.
Výstavu připravil Ateliér sochařství I. Michala Gabriela
z Fakulty výtvarných umění VUT v Brně. Díla vznikla díky iniciativě profesora Gabriela, sochaře Tomáše Medka
a multimediálního umělce Richarda Fajnora, kteří nejprve pro studenty ateliérů sochařství a prostorové tvorby FaVU VUT v Brně, AVU v Praze a FUD UJEP v Ústí nad Labem uspořádali přednášku o 3D technologiích a následně jim poskytli možnost vyzkoušet si proces vzniku menší sochy nebo plastiky v 3D studiu. „Stejně jako je možné fyzicky upravovat v hlíně modelované tvary, je možné v počítači upravovat tvary digitální a za pomoci 3D tiskárny je opětně zhmotňovat. Vytištěné sochy pak lze znovu domodelovávat a sochařsky upravovat a opět – prostřednictvím 3D skeneru – vracet do digitální podoby k realizaci zásahů, které klasickými sochařskými postupy není možné provést“, vysvětluje proces vzniku digitální sochy profesor Michal Gabriel.
Z prací studentů, kteří se projektu zúčastnili, byly s ohledem na výtvarnou a technologickou originalitu vybrány ty nejzajímavější a nejvhodnější k realizaci. Díla jsou vytištěna ze sádrového kompozitu nebo z ABS plastu. Některé z nich mají takovou formu, že je nelze vytvořit nijak jinak než právě prostřednictvím 3D tisku a není ani možné odlít je do žádného jiného materiálu. Zařazeny jsou i práce Michala Gabriela a Tomáše Medka, kteří se digitálním sochařstvím dlouhodobě zabývají. Jejich díla jsou vytvořena z materiálů používaných pro 3D tisk a následně přelita do klasického sochařského materiálu – bronzu.