DOX představuje ve světové premiéře Izrael očima 12 předních fotografů

24. 10. 2014
Tisková zpráva je ke stažení zde.

Fotografie v tiskové kvalitě jsou ke stažení zde.

Centrum současného umění DOX zahájilo ve světové premiéře mezinárodní putovní výstavu THIS PLACE, která představí portrét Izraele a Západního břehu Jordánu prostřednictvím děl 12 světových fotografů. Mezi vystavujícími umělci, kteří ztvárňují Izrael nejen jako místo, ale i jako metaforu, se představují jména jako je Josef Koudelka, Frédéric Brenner, Thomas Struth, Fazal Sheikh nebo Jeff Wall.

 

Myslím, že teprve očima velkých umělců můžeme začít chápat složitost Izraele – jeho dějiny, zeměpisné charakteristiky, každodenní život – a význam, který má pro lidi na celém světě,“ říká francouzský fotograf a iniciátor projektu Frédéric Brenner, který v roce 2006 pozval jedenáct uznávaných fotografů, aby společně s ním tuto zemi zkoumali.

 

Wendy Ewald, Martin Kollar, Josef Koudelka, Jungjin Lee, Gilles Peress, Fazal Sheikh, Stephen Shore, Rosalind Solomon, Thomas Struth, Jeff Wall, Nick Waplington a Frédéric Brenner během svých půlročních uměleckých rezidenčních pobytů v letech 2009-2013 vytvořili tisíce fotografií, z nichž několik set nyní vystavuje Centrum DOX.

 

Z českých autorů je na výstavě zastoupen světově proslulý fotograf Josef Koudelka, který si jako ústřední téma svého epického fotografického souboru zvolil dělicí zeď. Jeho panoramatické fotografie, které vystavuje v podobě rozkládací knihy, doplněné nástěnnou projekcí, sledují prastarou krajinu Izraele a bolestnou stopu, kterou v ní dělicí čára zdi zanechává.

 

Pečlivý umělecký výzkum autora celého projektu Frédérica Brennera má v expozici podobu působivých momentek jednotlivců i rodin. V zemi, v níž stále přetrvávají společenské a náboženské konstrukty, se Brenner snažil hledat vizuální projevy sounáležitosti i vyloučení.

 

Brit Nick Waplington se během doby, kdy v Izraeli žil, soustředil zejména na zkoumání židovských osad na Západním břehu Jordánu a zachycení každodenního života jejich obyvatel.

 

Německá fotografická legenda Thomas Struth zaujme rozmanitým výběrem přírodních i městských scenérií, architektury průmyslových i náboženských interiérů a rodinnými portréty ve velkoformátovém provedení.

 

Gilles Peress si všímá psychologické „teploty“ Izraele a Západního břehu Jordánu. Na jeho fotografiích z ulic města obyvatelé ztělesňují krajně odlišné pohledy, které Izrael utvářejí. S rozdílnou perspektivou, ale podobnou vášní přistoupila ke své práci fotografka Rosalind Solomon. Svými černobílými portréty zachycuje etnickou různorodost Izraele a vytváří mocnou auru vztahů a životů, s nimiž se na svých cestách po Izraeli setkala.

 

Další umělci Fazal Sheikh, Stephen Shore a Jungjin Lee se ve svém díle zaměřili na krajinu, každý však ze zcela odlišné perspektivy. Fazal Sheikh v mozaice 48 leteckých záběrů zkoumá území a proměny pouště Negev, v nichž mimo jiné zachycuje stopy zmizelých beduínských vesniček, které by ze země byly nepostřehnutelné. Jungjin Lee divákovi představuje ojedinělou sérii černobílých ručních tisků, v nichž zachycuje smutek hluboko zakořeněný v krajině Izraele. Naproti tomu Stephen Shore vystavuje výběr barevných snímků krajiny horské, pouštní i městské, které jsou výsledkem zkoumání nejrůznějších aspektů současného Izraele.

 

Slovenský fotograf Martin Kollar se ve své sérii fotografií rovněž soustředí na nesoulad a rozpory, které odkazují k bezprostředně hrozícímu násilí jako běžné součásti každodenního života v Izraeli.

 

Wendy Ewald přistoupila ke své misi způsobem zcela odlišným od ostatních fotografů. Iniciovala 14 participativních fotografických projektů pro různé komunitní skupiny (školy, ženská sdružení, prodejce aj.), takže vystavené fotografie jsou příběhem mnoha hlasů a povah jednotlivých komunit.

 

Legenda světové fotografie Jeff Wall vystavuje velkoformátový snímek zachycující beduínské sběrače oliv, jak pod širým nebem přespávají v Negevské poušti.

 

V rámci doprovodného programu k výstavě proběhnou přednášky umělců, fotografické workshopy, diskuze pro odbornou i širokou veřejnost, komentované prohlídky aj. V sobotu 25. října 2014 se pod názvem 12 PERSPEKTIV uskuteční série tří diskuzí za účasti všech 12 umělců.

 

V rámci projektu THIS PLACE vychází také 13 katalogů, mezi nimiž jsou jak monografie jednotlivých vystavujících umělců, tak komplexní katalog k výstavě. Monografie již vydali umělci F. Brenner (An Archeology of Fear and Desire), S. Shore (From Galilee to the Negev), R. Solomon (Them), N. Waplington (Settlement), M. Kollar (Field Trip) a J. Koudelka (Wall); zbývající knihy budou vydány na podzim tohoto roku.

 

Mezinárodní putovní výstava THIS PLACE, která bude v Centru DOX k vidění do 2. března 2015, se následně přemístí do Izraele a do Spojených států.

 

Harmonogram putovní výstavy THIS PLACE:

 

Centrum současného umění DOX, Praha, Česká republika

24. října 2014 – 2. března 2015

 

Tel Aviv Museum of Art, Tel Aviv, Izrael

14. května 2015 – 6. září 2015

 

Norton Museum of Art, West Palm Beach, Florida, USA

15. října 2015 – 17. ledna 2016

 

Brooklyn Museum of Art, Brooklyn, New York, USA

12. února 2016 – 5. června 2016

 

Kurátorka výstavy: Charlotte Cotton

 

www.this-place.org

 

DOX Prague, a.s