DOX připomene výročí protestů na náměstí Nebeského klidu debatou s Radkou Denemarkovou, verši čínského básníka Liao I-Wua a dernisáží busty nobelisty Liou Siao-poa.

3. 6. 2019
Tisková zpráva ze dne 27. 5. 2019 ke stažení zde

Centrum současného umění DOX připomene v pondělí 3. června výročí protestů na náměstí Nebeského klidu, které před třiceti lety vyvrcholily krvavým masakrem v noci z 3. na 4. června 1989. Večer nabídne diskusi s oceňovanou prozaičkou Radkou Denemarkovou, poezii čínského exilového spisovatele Liao I-wua či dernisáž busty čínského disidenta a držitele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa. Součástí programu bude i debata s lordem Robertem Skidelskym o budoucnosti umělé inteligence s přihlédnutím k současné situaci v Číně.

 

Právě dernisáž busty významného čínského disidenta, filosofa, zakladatele Charty 08 a nositele Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poa ukončuje symbolickou připomínku protestů na náměstí Nebeského klidu v čínském Pekingu, které se odehrávaly před třiceti lety, od prvního shromáždění 15. dubna do krvavého potlačení v noci z 3. na 4. června 1989.


Bronzovou bustu od české sochařky Marie Šeborové odhalili 15. dubna významní čínští disidenti Čou Feng-suej a Sü Jou-jü, je to první busta Liou Siao-poa na světě a dubnový večer v Centru DOX se stal nejvýznamnější středoevropskou vzpomínkovou akcí na události na náměstí Nebeského klidu. Návštěvníci si bustu mohli prohlédnout spolu s fotografiemi Liou Sia, vdovy po Liou Siao-poovi, která žije v berlínském exilu.

 

Program večera 3. 6. 2019


17.30 | Budoucnost práce: Je umělá inteligence novou cestou do nevolnictví? Debata s lordem Robertem Skidelskym


Přední politický ekonom lord Robert Skidelsky pohovoří nejen o tom, co ve věku strojů znamená vést dobrý život. Máme s nástupem umělé inteligence čekat masivní propouštění, nebo nás roboti osvobodí od práce, nemocí a chudoby? S Robertem Skidelskym bude diskutovat prof. Dr. Michal Pěchouček, MSc., ředitel AI Center, debatu v anglickém jazyce moderuje Ludger Hagedorn, výzkumník při IWM ve Vídni. Partnerem přednášky je Masarykova demokratická akademie.

 

19.00 | držitelka Magnesie Litery Radka Denemarková nejen o svém románu Hodiny z olova

Oceňovaný román Radky Denemarkové Hodiny z olova je inspirován autorčinými pobyty v Číně. Se spisovatelkou o její nové knize a o celé řadě aktuálních témat bude hovořit Dana Pfeiferová, debatu uvede Kateřina Procházková. Pořádá Centrum DOX ve spolupráci se Sinopsis.

 

20.30 | Broken Words – krutá poezie v kombinaci s živou zvukovou koláží a působivým videoartem


Existenciální básnický dialog čínského exilového spisovatele Liao I-wua, plzeňského básníka Ivo Hucla a umělců soustředěných kolem skupiny DG 307 – skladatele
a multiinstrumentalisty Tomáše Vtípila, hudebníka a básníka Pavla Zajíčka a filmařky Petry Bučkové. Pořádá Centrum DOX ve spolupráci se Sinopsis.

DOX Prague, a.s