Zestárli jsme. Překvapuje nás to? Nová inscenace Farmy v jeskyni v DOXu bourá stereotypy o seniorech

20. 3. - 22. 3. 2017
Tisková zpráva ze dne 9. 3. 2017 ke stažení zde.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.

Mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni představí v Centru současného umění DOX novou multižánrovou inscenaci s názvem Navždy spolu!. Do procesu tvorby a účinkování se kromě performerek souboru výrazně zapojili také senioři – neherci. Navždy spolu! je mnohovrstevnatou jevištní kompozicí na hranicích žánrů pohybového divadla, videa a dokumentu, která nejen svým tvůrcům poskytuje ojedinělý sociální a scénický výzkum a osobní rozvoj.

Inscenaci pod vedením režiséra Viliama Dočolomanského vytvořily společně se seniory – neherci – performerky Hana Varadzinová a Eliška Vavříková a samy v ní účinkují.

Hlavní protagonistky inscenace Magda a Zuzanka sdílí své životy přes telefonické rozhovory. První nemůže být bez druhé, ta druhá je pohlcena jen sama sebou. Proč spolu vůbec ještě komunikují a co je vlastně spojuje? Fragmenty jejich absurdního vztahu se objevují v kaleidoskopu situací z jiných životů, žitých bez rozpoznání svého smyslu a směřování, mezi zábavou a bezmocí, narcismem a strachem ze smrti. Přítomnost střídá minulost, odmítání touha po blízkosti. Čas plyne, výtah jede nahoru a party musí někdy skončit.

Navždy spolu! je třetí částí trilogie Noc ve městě, jejíž jednotlivé části jsou zaměřené na zkoumání aktuálních témat, které společnost často přehlíží. Po prvních dvou částech – inscenaci Informátoři (2015) a inscenaci Odtržení, která v roce 2016 získala ocenění Nejlepší taneční inscenace roku, se třetí část s názvem Navždy spolu! věnuje tématu stáří a otázkám, jak žijí dnešní senioři a jak je většinová společnost vnímá. Jsme připraveni na to, že jednoho dne i my zestárneme?

Zapojení pražských seniorů bez jakékoli předchozí zkušenosti s profesionální tvorbou souboru fyzického divadla vedlo podle tvůrců k vytvoření komunity, v níž se vytratila mezigenerační propast ignorace a pohrdání, které staří lidé na sklonku svého života často pociťují. Alespoň v hranicích projektu se tak vytvořil model soužití bez diskriminace stáří, která je v dnešní společnosti až příliš běžná.

Začlenění seniorů do procesu profesionální tvorby souboru Farma v jeskyni byl pro ně velkou výzvou a zároveň limitem, který nás donutil hledat ještě jiné výrazové cesty a lidsky všechny obohatil,“ vysvětluje režisér a choreograf inscenace Viliam Dočolomanský.

Během práce se vytvořil dialog mezi generačním myšlením mladých tvůrců souboru a tím, co nabízí ze své životní zkušenosti generace seniorů. V kolektivu mladších se senior najednou přestává cítit vyčleněnou entitou, mažou se věkové rozdíly, a on sám se stává jedním z účastníků profesionálního procesu,” dodává Viliam Dočolomanský.

Inscenace vznikla přímo pro prostory galerie DOX, kde bude představena ve dnech 20., 21. a 22. března 2017, a bude zde reprízována v průběhu následujících let. Tématu stáří a seniorů se v DOXu během jarní sezóny budou věnovat i další programy. V únoru byl zahájen nový mezigenerační program pro děti a jejich prarodiče a tématu se věnují také dva literární programy ve Vzducholodi Gulliver. Ve středu 15. března zde vlámský spisovatel Dimitri Verhulst představí svůj nový román Opozdilec (Odeon 2017), na konci března pak proběhne diskuze s výtvarníky narozenými před rokem 1945 z knihy portrétů a rozhovorů Stará garda (Argo, 2016).

FARMA V JESKYNI – Mezinárodní divadelní soubor tvořící v Praze, zaměřený na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu. Za svou 13letou existenci soubor reprezentoval Českou republiku na mnoha prestižních festivalech na 3 kontinentech a ve více než 50 městech. Soubor se zaměřuje na realizaci inscenací, site-specific projektů, koncertů, kulturních výzkumů, divadelních eventů a dílen v Praze i v zahraničí. Farma v jeskyni je držitelem mnoha mezinárodních i českých ocenění, mezi kterými je nejprestižnější evropská oborová cena XII Europe Prize Theatrical Realities pro režiséra Viliama Dočolomanského (2011). V letech 2011 až 2014 byl soubor opakovaně nominován na Státní cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti divadla. Zatím poslední inscenace souboru Odtržení/Disconnected získala v roce 2015 výroční cenu Opery Plus za nejlepší choreografii a cenu České taneční platformy za nejlepší taneční představení roku 2016.

Vstupné:
260 Kč / základní vstupné
170 Kč / studenti, senioři, ZTP

Vstupenky jsou v prodeji na www.goout.cz

Podpora:

Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, EEA grants, Norden – Nordic Culture Point, Fond pro bilaterální spolupráci na národní úrovni EHP a Norských fondů, Státní fond kultury ČR, Grant MK ČR na podporu účastníků mezinárodních projektů podporovaných z programů EU Kultura a Kreativní Evropa.

Inscenace je součástí evropského projektu sociálního a komunitního divadla Caravan NEXT, částečně financovaného z prostředků programu EU Kreativní Evropa.

Činnost Farmy v jeskyni je podporována grantem hl. m. Prahy pro rok 2017 ve výši 2.500.000 Kč.

Projekt vznikl ve spolupráci s Centrem Elpida, Magickým klubem kouzelníků a Životem 90.
DOX Prague, a.s