Farma v jeskyni představí v DOX novou inscenaci inspirovanou japonským fenoménem hikikomori

13. 1. 2016
Tisková zpráva ke stažení zde.

Fotografie ke stažení zde.

Mezinárodní divadelní studio Farma v jeskyni představí v Centru současného umění DOX inscenaci Odtržení/Disconnected inspirovanou fenoménem hikikomori. Multimediální scénická kompozice, která se pohybuje na hranici mezi instalací a dokumentárním a fyzickým divadlem je součástí širšího projektu zaměřeného na zkoumání fenoménu extrémní sociální izolace. Inscenace vznikla přímo pro prostory galeri DOX, kde bude představena ve své premiéře 23. ledna 2016.

Mezinárodně oceňovaný soubor Farma v jeskyni pod vedením režiséra a choreografa Viliama Dočolomanského ve své tvorbě dlouhodobě zkoumá „nepohodlná” témata současnosti, které pro tvůrce představuje nejen inspiraci k vytvoření díla, ale i cestu pro získávání přímé zkušenosti a platformu pro osobní rozvoj.


Nejnovější projekt Farmy v jeskyni vyrůstá ze zkoumání fenoménu hikikomori (z japonštiny „odtrhnuvší se“), což je označení pro lidi, kteří se izolují od společnosti, v níž dále nedokážou fungovat. Po celé roky nebo i desetiletí nevycházejí ze svého bytu nebo i jediného pokoje. Tento fenomén byl poprvé rozpoznán v Japonsku, kde se v současnosti počet hikikomori odhaduje na více než 1 milion osob. Podobné případy však existují i v jiných částech světa. Odborníci tento jev zatím neumí zcela vysvětlit – někdy se o něm hovoří jako o „nemoci současné společnosti“.


Jedná se zpravidla o hypersenzitivní jedince, kteří se nedokážou vrátit do zaměstnání nebo do školy, přestože chtějí. Nejsou schopni žít ve společnosti a ‚obstát‘ v systému,“  vysvětluje šéf souboru Farma v jeskyni a režisér Viliam Dočolomanský. „Zatím si to neuvědomujeme, ale v budoucnu bude toto téma akutní společenský problém,“ doplňuje.

 

S lidmi, kteří prošli stavem hikikomori, se členové Farmy v jeskyni setkávali osobně a prostřednictvím skype-rozhovorů v rámci výzkumu v Tokiu, který realizovali v lednu 2015. Své poznatky a zkušenosti sdílí ve scénické kompozici Odtržení/Disconnected skrze silný vizuální zážitek komponující akci, video, text a živou hudbu. Premiéra inscenace, která vznikla speciálně pro prostory galerie DOX, se uskuteční 23. ledna a bude zde reprízována v průběhu následujících let.

 

Inscenace Odtržení/Disconnected vznikla v koprodukci s Centrem DOX a Evropským hlavním městem kultury Plzeň 2015. Je součástí širšího projektu zaměřeného na zkoumání fenoménu hikikomori, který Farma v jeskyni zahájila výzkumem v japonském Tokiu. Téma je ve spolupráci s dalšími partnery rozvíjeno prostřednictvím nejrůznějších formátů. V rámci aktuální výstavy Skvělý nový svět v Centru DOX je představeno jako performativní živá instalace. Ve spolupráci s Centrem DOX proběhla také diskuze s japanologem Larsem Nesserem, či taneční workshop s norským tanečníkem Kennethem Flakem. Členové souboru Farma v jeskyni dále navazují a rozvíjí osobní kontakty s hikikomori v Japonsku i dalších zemích.


Premiéra: 23. 1. 2016, 19h


Reprízy: 24. 1., 19h / 25. 1., 16h, 19h  

                14. 3., 15. 3., 22. 4., 23. 4. 2016


Koncept: Lucia Škandíková, Viliam Dočolomanský 


Režie, choreografie: Viliam Dočolomanský

Koproducenti: Centrum současného umění DOX
                           Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015


FARMA V JESKYNI – Mezinárodní divadelní soubor tvořící v Praze, zaměřený na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu. Za svou 12letou existenci soubor reprezentoval Českou republiku na mnoha prestižních festivalech na 3 kontinentech a ve více než 50 městech. Soubor se zaměřuje na realizaci inscenací, site-specific projektů, koncertů, kulturních výzkumů, divadelních eventů a dílen v Praze i v zahraničí. Farma v jeskyni je držitelem mnoha mezinárodních i českých ocenění, mezi kterými je nejprestižnější evropská oborová cena XII Europe Prize Theatrical Realities pro režiséra Viliama Dočolomanského (2011). V letech 2011 až 2014 byl soubor opakovaně nominován na Státní cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti divadla. 


Podpora: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond pro kulturu, Norden – Nordic Culture Point, Plzeňský kraj, Magistrát města Plzně, Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015, EU – Japan Fest Japan Committee, Fond EHP, Caravan Next. Feed the Future. Art Moving Cities EU project

 

Inscenace Odtržení/Disconnected je součástí projektu Farmy v jeskyni Noc ve městě.

Výstava Skvělý nový svět je v Centru současného umění DOX k vidění do 25. 1. 2016.


Příprava a realizace výstavy Skvělý nový svět společně s doprovodným a vzdělávacím programem pro ZŠ a SŠ je podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

 

Iniciativa "Rozšíření projektu Skvělý nový svět o disciplínu pohybového antropologického divadla" byla podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

 

DOX Prague, a.s