Filip Turek: Přídělový systém

25. 10. - 9. 12. 2013

Tisková zpráva ke stažení zde.


Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.


Centrum současného umění DOX představuje tvorbu Filipa Turka, autora z generace „porevolučních umělců“, který se ve výstavě Přídělový systém vyjadřuje ke společensko-politickým otázkám, jako je pocit nedostatku nebo možnost výběru. Autorovy objekty a instalace vytvořené speciálně pro výstavu v centru DOX jsou ztělesněním humoru, ironie a provokace.


Filip Turek (1968) patří ke generaci umělců, kteří se na české umělecké scéně prosadili v první polovině 90. let. Výstava v Centru DOX, pro kterou autor připravil sérii nových objektů a instalací, je po delší době větší samostatnou přehlídkou Turkovy tvorby.


Autor prostřednictvím výstavy Přídělový systém hravým způsobem slučuje zdánlivě nesourodé prvky převzaté z každodenního života minulosti i přítomnosti a zkoumá tak dvě odlišné totality –komunistickou a neoliberální. Na jeho dvě starší práce (Josef Sudek Revisited a Puntíkový šátek) kontinuálně navazují nová díla a dohromady tvoří jakýsi „postmoderní mix“, v němž vedle sebe autor staví bakelitové zásuvky, spartakiádní výjev Cvičení s obručemi i ready-made objekty současné každodenní spotřeby.

 

 „Pokleslou formu (element příznačný pro tvorbu 90. let) ve spojení s laciným a ostentativně dostupným materiálem, které autor v sérii posledních děl využívá, lze v kontextu současného post-konceptuálního proudu interpretovat jako vyjádření ostré opozice; tedy určitého zpochybnění či alespoň skepse vůči čistotě, eleganci a organizaci materiálu, jež se v područí zkušených galeristů a „sběratelů“ snadno promění ve vyprázdněnou komoditu či intelektuální fetiš,“ říká kurátorka výstavy Markéta Stará.

 

Podle kurátorky se tak Turek vyjadřuje nejen ke společensko-politickým otázkám, ale i k problematice umělecké tvorby obecně. Otázky jako je pocit nedostatku či možnost výběru a s ním spojená omezení nebo vyprázděnost lze totiž chápat i v rovině pohledu na tvůrčí proces, materiál a omezení výtvarného prostředí. Turkova schopnost kombinace a rekontexualizace dává výstavě zároveň částečně ironickou a provokativní formu.

 

Kurátorka výstavy: Markéta Stará

 

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 25. 10. – 9. 12. 2013.DOX Prague, a.s