HateFree?

22. 1. - 21. 3. 2016

Tisková zpráva ke stažení zde.

 

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.

 

Výstava s názvem HateFree? v Centru současného umění DOX je součástí celostátního projektu HateFree Culture, který reaguje na dlouhodobý narůst negativních postojů vůči menšinovým skupinám obyvatel ČR. Fotografie, videa, záznamy performancí ve veřejném prostoru a další díla více než dvou desítek nejen českých a slovenských umělců tematizují problematiku rasismu, násilí z nenávisti nebo předsudků vůči menšinám.

 

Žijeme v době sílící polarizace společnosti, v níž se projevy nenávisti stávají běžnou součástí našich životů. Je to rovněž doba testující naši schopnost solidarity. Do Evropy směřuje nebývalé množství lidí ve snaze uniknout válečným konfliktům a chudobě. Zároveň mezi námi žije mnoho těch, kteří se setkávají s předsudky, posměchem i násilím z nenávisti kvůli své barvě kůže, vyznání, sexuální orientaci nebo třeba proto, že jsou bez přístřeší,“ vysvětluje důvody vzniku výstavy kurátorka Zuzana Štefková.

 

Umělkyně a umělci, vystavující v rámci projektu HateFree?, se staví na stranu těch, kdo jsou takto stigmatizováni. Snaží se zkoumat mechanismy, které definují určité skupiny jako podřadné nebo sociálně vyloučené a ukazují nebezpečí nárůstu nenávisti ve společnosti. Zároveň demonstrují víru v symbolickou sílu solidárního uměleckého gesta a jeho konkrétní účinek mimo úzce vymezený svět umění.

 

Výstavu zčásti tvoří umělecká díla, která byla vybrána na základě otevřené výzvy, kterou vyhlásil DOX v únoru 2015 a která motivovala umělce i širokou veřejnost k reflexi témat týkajících se xenofobie, homofobie, rasismu a dalších projevů nenávisti vůči skupinám obyvatel.

 

Výstava například prezentuje videozáznam pikniku ve městě Duchcov, zorganizovaného skupinou Romane Kale Panthera, který reaguje na městskou vyhlášku proti užívání veřejného prostoru, zjevně zaměřenou proti místním Romům.

 

Takzvaný minimální mobilní dům Pavla Karouse vyrobený za minimální náklady z recyklovatelných materiálů, včetně nápojových plechovek, je ukázkou v praxi využitelného obydlí pro jednoho člověka bez domova.

 

Další díla reflektují téma tzv. uprchlické krize. Například „srdce“, které z plotu kolem zařízení pro uprchlíky v Drahonicích v září loňského roku vyřízla anonymní skupina DE-FENCE, a přetvořila jej do podoby uměleckého artefaktu. Toto dílo mají aktivisté v úmyslu vydražit a vytěžené peníze použít na podporu migrantů. Projekt Refurental pak představuje fiktivní „půjčovnu uprchlíků“ – online projekt umělců Lukáše Houdka a Susy Gunzner-Sattler ve spolupráci s domem pro žadatele o azyl v Německu. Projekt chce poukázat na dehumanizaci lidských bytostí, jejich zneužívání pro různé účely a jejich redukci na „kategorii uprchlíků“.

 

Výstava HateFree? je součástí celostátního projektu HateFree Culture, který realizuje Agentura pro sociální začleňování. „Cílem projektu je reagovat na nenávistné projevy a podporovat vzájemné soužití a aktivní přístup občanů. Jelikož jsou nenávistné projevy právě o emocích, je umění jednou z vhodných cest, jak je tematizovat,“ dodává koordinátor projektu HateFree Culture Lukáš Houdek.

 

Kurátorka výstavy: Zuzana Štefková

 

Vystavující umělci: Black Media, Ivanka Mariposa Čonková, Alena Foustková, Francesca a Sára, Susa Gunzner-Sattler & Grandhotel Cosmopolis, Lukáš Houdek, Jako doma & Hot Karot, Pavel Karous, Michaela Pospíšilová Králová, Kundy Crew, Roel van der Linden, Radim Lisa, Tamara Moyzes, Ilona Németh, Nová věčnost, Eugenio Percossi, Paul Poet, Pavel Pražák, Josef Rabara, Tomáš Rafa, Romane Kale Panthera, Upocená alternativa, Richard Wiesner, Shlomi Yaffe

 

Informace k výzvě HateFree Art:

http://hatefreeart.dox.cz/


Informace k projektu HateFree Culture: 
http:///www.hatefree.cz/ a www.facebook.com/HateFreeCulture?fref=ts

 

DOPROVODNÝ PROGRAM:

 

22. 1. 2016 | 19h

HateFree Zone: Grandhotel Cosmopolis, místo konání Goethe-Institut

– diskuze s rezidenty a umělci Grandhotelu Cosmopolis z Augsburgu – opuštěného domova seniorů, který se během několika posledních let proměnil v interkulturní místo setkávání

 

7. 2. 2016 | 9h

Otevřená snídaně, místo konání Studio ALTA

– neformální posezení, na kterém se můžete seznámit, potkat staré přátele a popovídat si s lidmi nejrůznějšího původu i náboženského vyznání

 

10. 2. 2016 | 19h

Konzervy – Divadlo utlačovaných 

– experimentální divadelní představení v rámci programu Divadla utlačovaných

 

29. 2. 2016 | 10h a 20h

Vadí-nevadí.cz – Kdo je srab a kdo hrdina?, místo konání Divadlo Archa

– dokumentární divadlo s vnitřním silným příběhem o dramatech každodenního života ztvárněné skutečnými obyvateli malého města

 

5. 3. 2016 | 10h – 18h

Barcamp

– konference zaměřená na téma Jací jsme?

 

Realizaci projektu HATEFREE CULTURE, který je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Státním rozpočtem ČR, zaštiťuje Agenturu pro sociální začleňování, jeden z odborů Úřadu vlády ČR. Projekt probíhá od 1. března 2014 do 30. dubna 2016 a jeho hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

 

 

 

 

DOX Prague, a.s