HAVEL

28. 10. 2016 - 13. 2. 2017
Tisková zpráva ke stažení zde.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.


Václav Havel očima svých osobních fotografů na výstavě v DOXu


Centrum současného umění DOX připravilo rozsáhlou výstavu u příležitosti nedožitých 80. narozenin Václava Havla. Výstava HAVEL představuje několik set fotografií dvou předních českých fotografů Tomkiho Němce a Bohdana Holomíčka, kteří řadu let zaznamenávali historické okamžiky i obyčejné chvíle v životě Václava Havla jako dramatika, politika, prezidenta i občana. Fotografie doplňují dosud nezveřejněné videozáznamy dokumentaristy Petra Jančárka z posledních tří let prezidentova života.

Tomki Němec (*1963) byl dvorním fotografem prezidenta Václava Havla v letech 1989 – 1992 a v období let 1997 – 2003 byl přizván k dokumentování oficiálního života prezidenta jako jeden z členů nově vytvořeného týmu fotografů. V roce 2001 vydal knihu s výběrem snímků z Havlova prvního prezidentského období. Dvakrát byl oceněn v soutěži World Press Photo, z toho jednou za fotografii Václava Havla v přílivové vlně na portugalském pobřeží Atlantiku.

V současnosti vydává fotografickou publikaci Václav Havel – Tomki Němec – Fotografie., která bude v Centru DOX pokřtěna 24. listopadu. Na začátku bylo 67 tisíc záběrů, z nichž se vybralo asi 250 fotografií pro knihu. Asi dvě třetiny snímků z knihy jsou pak vidění na výstavě.

„Ta atmosféra 90. let byla úžasná a nadupaná energií do takové míry, že si to mnohdy uvědomíte až zpětně. Snímky, které jsem ještě před 15 lety přecházel bez povšimnutí, jsou dnes daleko aktuálnější. I z toho důvodu je v knize i ve výstavě hodně fotek, které jsem nikdy předtím nezveřejnil,“ říká Tomki Němec.

Bohdan Holomíček (*1943) se seznámil s Václavem a Olgou Havlovými v roce 1974 a od té doby se stal dokumentátorem společenských a kulturních událostí nejen na jejich venkovském sídle Hrádečku. Nafotil nespočet lidí, od těch obyčejných až po známé osobnosti disentu. Nezaměnitelný způsob instalování fotografií se stal součástí Holomíčkova autorského rukopisu. Do svých snímků ručně vpisuje datace a komentáře a fotografie instaluje v řadách nad sebou a vedle sebe. Stejně prezentuje své fotografie na výstavě v DOXu.

„Je to jakási mozaika našich životů a Václav je v ní takovým průvodcem. Dalo by se i říct, že je to průřez naším celoživotním přátelstvím,“ říká Bohdan Holomíček o snímcích, které zároveň v těchto dnech vydává v podobě fotografické knihy, zachycující okamžiky z disidentských let i prezidentského období Václava Havla.

Filmové záběry, které v podobě krátkých komponovaných sestřihů doplňují Holomíčkovy a Němcovy fotografie, natočil režisér a kameraman Petr Jančárek (*1959). S Václavem Havlem spolupracoval od roku 2003 jako autor jeho videopozdravů, rozesílaných do celého světa, a spolu s Martinem Vidlákem v následujících letech připravil v koprodukci s Českou televizí dokumentární trilogii o Havlově federálním prezidentském období Václav Havel, Praha – Hrad, jejíž první díl získal Hlavní cenu poroty na festivalu Politics on Film ve Washingtonu.

Václav Havel v roce 2009 Petra Jančárka požádal, zda by „natočil zbytek jeho života“. Až do prosince 2011 pak Jančárek podrobně zaznamenával s kamerou v ruce Havlův oficiální i soukromý život.

V DOXu je veřejnosti zpřístupněna ve formě krátkých, umělecky zpracovaných videí část natočeného záznamu. Časosběrný materiál jako takový bude základem celovečerního dokumentárního filmu, určeného pro celosvětovou distribuci.

„S Václav Havlem jsem zažil opravdu úžasné chvíle, nejvíc mi chybí jeho jemný humor, odvaha a síla. Bylo by ale hloupé schovávat se za slzy nad jeho odchodem, spíš bychom měli něco pořádného dělat a inspirovat se jeho schopností hlasitě a veřejně pojmenovávat věci tak, jak jsou," dodává Petr Jančárek.
 
Doprovodný program k výstavě zahrne diskuzní, filmové i hudebně-literární večery.

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech
28. října 2016 – 13. února 2017.

Fotografie v tiskové kvalitě jsou ke stažení na http://www.dox.cz/cs/press


DOPROVODNÝ PROGRAM

3. 11. | 19:30
Krása dneška  - Komponovaný hudebně-literární večer PKF - Prague Philharmonia s hosty Milošem Orson Štědroněm a Pavlem Kosatíkem.

8. 11. | 9:00 – 18:00
Perpetuum 2016 - Konference o vzdělávání bez hranic.

17. 11. | 19:00
KINOLAB DOX – Bezhlaví: Manipulace strachem - diskuzně filmový večer s hosty

24. 11. | 19:00
Pozdní křest knihy VÁCLAV HAVEL – TOMKI NĚMEC, FOTOGRAFIE.   

8. 12. | 19:00  
KINOLAB DOX – Bezhlaví: Bohatství a převrat - diskuzně filmový večer s hosty

11. 12. | 14:00 – 18:00
Maraton psaní dopisů (mezinárodní akce pořádaná Amnesty International)
Tapisérie na počest Václava Havla

12. 1. | 19:00  
KINOLAB DOX – Bezhlaví: Nová bílá Evropa - diskuzně filmový večer s hosty

Doprovodný program průběžně aktualizujeme.
DOX Prague, a.s