I WELCOME

29. 3. - 18. 6. 2018
Tisková zpráva ze dne 21. 3. 2018 ke stažení zde.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde

Společný projekt Art for Amnesty a Centra současného umění DOX nazvaný I WELCOME vedle sebe staví díla řady předních spisovatelů a ilustrátorů z dvanácti zemí světa, kteří se rozhodli nemlčet k problémům spojeným s uprchlickou krizí posledních let. Každý z nich přispěl svým dílem: povídkou nebo ilustrací. Zvolený kombinovaný formát výstavy, doprovodného veřejného čtení a diskuse navíc umožní zapojit do projektu i další aktéry: herce, kteří literární texty přečtou a namluví, moderátory a redaktory stanice Vltava ČRo, kteří rozšíří jeho prostor na rozhlasové vlny i aktivisty nevládních organizací, především Amnesty International, která je rovněž partnerem projektu.

Specifičnost projektu I WELCOME, který DOX představuje ve světové premiéře, spočívá v interakci světa umělců a těch, kdo pomáhají „v terénu“. Hranice sociálního a uměleckého je z obou stran prostupná a jak projekt ukazuje, umělci se mohou s aktivisty a bojovníky za lidská práva dobře doplňovat. Jedni i druzí se do DOXu přijdou podělit o svůj pohled na věc hned dvakrát:

28. 3. proběhne v novém multifunkčním sále DOX+ zahájení projektu, jehož hosty budou významná irská spisovatelka Anne Enrightová, italský architekt a umělec Matteo Pericoli, zakladatel Art for Amnesty Bill Shipsey a další. V rámci zahájení představí zástupci Amnesty International kampaň s názvem Migrační mýty. Ta osvětluje nejčastější mýty související s uprchlickou krizí, které odborníci zaznamenali u českých politiků. Na zahájení zahrají Erica Boschierová & Sergio Marchesini (ITA) a Ridina Ahmedová (CZE). Večerem provede Zuzana Tvarůžková.

29. 3. v 19 h, na první akci letošní jarní sezóny ve Vzducholodi Gulliver, se bude o uprchlické krizi diskutovat s držitelkou Man Bookerovy ceny Anne Enrightovou, italským architektem a umělcem Matteem Pericolim a českým básníkem a prozaikem Markem Šindelkou. Diskusi moderuje Petr Vizina.

Podle údajů Amnesty International je dnes na světě 22,5 milionu lidí, kteří museli opustit své domovy a každou minutu jich přibývá dalších 20. Utíkají ze Sýrie, Afganistánu, Iráku i subsaharské Afriky, ze zemí zmítaných občanskými válkami, pustošených terorismem a paralyzovaných tyraniemi. Lidé po celém světě se jim snaží pomoci, jak mohou. A již tradičně mají v tomto chvályhodném počínání dva věrné spojence: literaturu a umění.
Není to zdaleka poprvé, co spisovatelé a umělci promlouvají ve chvíli, kdy politici mlčí. O genocidě Arménů jsme se museli dozvědět z románu Čtyřicet dní pražského rodáka Franze Werfela, o hrůzách první světové války od Barbusse a Hemingwaye, o zločinech stalinismu od Andrého Gidea nebo Ericha Köstlera, o španělské občanské válce od George Orwella. O zločinech nacismu svědčil třeba Jiří Weil, hrůzy gulagu světu odkryli Solženicyn, Šalamov a Ginzburgová. A své řekli také umělci – Otto Dix, Georg Grosz nebo náš Josef Váchal s hrůznými válečnými krajinami, Pablo Picasso s Guernicou, umělci a svědci gulagu Boris Svěšnikov a Jefrosinja Kersnovská a další.

Umělci a spisovatelé zastoupení v projektu I WELCOME za nás nemohou uprchlickou krizi vyřešit. Nejsou to aktivisté, ponechávají si právo vyjádřit se k tématu jen v náznacích, nebo mezi řádky – musí své umělecké dílo bránit před prvoplánovou angažovaností. Přitom však prostřednictvím umění dokáží na nejednu otázku odpovědět lépe než experti nebo politici. Pomáhají nám pochopit, že svět, ze kterého uprchlíci přicházejí a svět ve kterém žijeme, je jeden a ten samý. Že se nás jejich utrpení týká. A že k nim nehledě na přesvědčování politiků nemůžeme zůstat neteční.

ÚČASTNÍCI PROJEKTU:

Spisovatelé: Chimamanda Ngozie Adichieová (NGR), Colum McCann (IRL), Sofi Oksanenová (FIN), Elif Shafaková (TUR), Richard Ford (USA), Erri De Luca (ITA), Anne Enrightová (IRL), Dave Eggers (USA), Marek Šindelka (CZE).

Ilustrátoři: Ana Juanová (SPA), Shaun Tan (AUT), Gennady Spirin (RUS), Marwa Al-sabouniová (SYR), Tomi Ungerer (FRA), Rikki Ducornetová (USA), Matteo Pericoli (ITA), Oliver Jeffers (AUT), Petr Sís (CZE).


HOSTÉ DISKUZE VE VZDUCHOLODI GULLIVER – 29. 3. v 19h:

Anne Enrightová patří k nejvýznamnějším irským spisovatelům současnosti. Ve svých knihách se často věnuje tématu vypořádání se s nelehkou minulostí Irska. Je držitelkou Man Bookerovy ceny a prestižního ocenění Rooney Prize for Irish Literature. V roce 2015 byla jmenována první laureátkou irské fikce.

Matteo Pericoli je italský architekt a umělec, jehož ambiciózní projekty jsou k vidění po celém světě. Je autorem 121 m dlouhé nástěnné malby Skyline of the World (Panorama světa) na letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho v New Yorku. V současnosti výtvarně zpracovává kosmologii Dantovy Božské komedie.

Marek Šindelka je český prozaik, básník a scénárista. Za básnickou prvotinu Strychnin a jiné básně mu byla v roce 2006 udělena Cena Jiřího Ortena. Za román Únava materiálu inspirovaný osudy uprchlíků obdržel v roce 2016 cenu Magnesia Litera.

Projekt I WELCOME vznikl iniciativou organizace Art for Amnesty ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, Amnesty International Česká Republika a Českým rozhlasem Vltava.DOX Prague, a.s