Jakub Szczęsny: OPERATIONS

14. 8. - 19. 10. 2015
Tisková zpráva k výstavě ke stažení zde.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.

   

„Keret House“ architekta Jakuba Szczęsneho je označován jako nejužší dům na světě. Výstava s názvem Jakub Szczęsny: OPERATIONS v Centru současného umění DOX představí tento mimořádný architektonický projekt, který před nedávnem do své sbírky současné architektury zařadilo prestižní Muzeum moderního umění v New Yorku (MoMA), a další nejnovější projekty tohoto polského architekta.

 

Pro projekt ermitáže-pracovny pro izraelského spisovatele Etgara Kereta byl předurčen na první pohled nevhodný pozemek – štěrbina mezi dvěma bytovými objekty ve varšavské čtvrti Wola. Z této nepříliš ideální situace vzniklo originální řešení a architektonický objekt nyní slouží jako rezidenční příbytek určený pro umělce.

 

Také další projekty Jakuba Szczęsneho se vyznačují výjimečnou kreativitou a vtipem i tam, kde jiní architekti s ohledem na množství nepříznivých okolností ztrácejí motivaci. Nevyhýbá se komorním zakázkám či dočasným instalacím a díky jeho výjimečnému a hravému přístupu vznikají pozoruhodné a přitažlivé počiny se značným mediálním přesahem i společenským dopadem. Podstatu svých konceptů zachycuje ve svých originálních kresbách a komiksech.

 

Výstava v Centru DOX je vyvrcholením putovní výstavy, jež v různých podobách a pod názvem KERET HOUSE …aneb jak zabydlet škvírku a další projekty Jakuba Szczęsneho probíhá od roku 2013 v péči kurátorů ostravského Kabinetu architektury Tadeáše Goryczky, Jaroslava Němce a Gabriela Kurtise.

 

Jakub Szczęsny (1973) studoval v letech 1993 až 2001 na Fakultě architektury Varšavské polytechniky a také na Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona a Ecole d’Architecture Paris la Defense. Současně ve spolupráci se skupinou Studio DECO realizoval řadu interiérů pro obchody a soukromé byty. Je spoluzakladatelem architektonického ateliéru Centrala, který od roku 2001 funguje jako platforma pro výměnu myšlenek a názorů v oblasti architektury staveb, interiérů, urbanismu a zabývá se též architektonickou kritikou. Návrhy a realizace Jakuba Szczęsného lze najít v Polsku, Izraeli, Palestině, Austrálii, Turecku, Německu, Indii, Mexiku či USA.

 

Výstava vznikla ve spolupráci Kabinetu architektury v Ostravě s BWA (Biuro Wystaw Artystycznych Wrocław) ve Vratislavi, Fondu moderního polského umění (Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej) se sídlem ve Varšavě, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Galerie architektury v Brně a Centra současného umění DOX

 

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 14. 8. – 19. 10. 2015.

 

Kurátoři: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec, Gabriel Kurtis

 

DOPROVODNÝ PROGRAM

 

4. 10. 2015 | Světový den architektury

 

14–17h | Domy jako příběhy

Rodinná výtvarná dílna.

Dílna je určena pro děti a dospělé od 5 let.

Kapacita dílny je omezena.

Rezervace a informace: rodiny@dox.cz, tel. 295 568 104

 

15–16h | Komentovaná prohlídka výstavy s Jakubem Szczęsnym 

(anglicky s tlumočením do češtiny)

 

16.30–18h | Přednáška Jakuba Szczęsneho (v anglickém jazyce)

Rezervace a informace: rezervace@dox.cz