Kosmonaut z Čech ve Vzducholodi Gulliver

24. 5. 2017 od 19:00 do 21:00
Tisková zpráva ze dne 15. 5. 2017 ke stažení zde.

Raketový start zaznamenal svým literárním debutem český rodák žijící v USA Jaroslav Kalfař. Svůj satirický román SPACEMAN OF BOHEMIA, který zaujal přední zahraniční média, představí autor ve středu 24. května v 19h ve Vzducholodi Gulliver na střeše Centra současného umění DOX.


Letos devětadvacetiletý autor Jaroslav Kalfař (29) se narodil a vyrůstal v Praze.  V patnácti letech emigroval do USA. Studoval na New York University, kde navštěvoval přednášky renomovaného amerického spisovatele Jonathana Safrana Foera, a získal prestižní stipendium E. L. Doctorow Fellowship. Nyní se díky svému románovému debutu SPACEMAN OF BOHEMIA (v angličtině vydalo Little, Brown & Company) do Česka vrací. Pod názvem Kosmonaut z Čech knihu 5. června vydá v překladu Veroniky Volhejnové nakladatelství Plus.

„Jaro roku 2018. Teplého dubnového odpoledne se oči českého národa upíraly z vrchu Petřína směrem k státem vlastněnému brambořišti, odkud startovala kosmická loď Jan Hus 1.“ Tak začíná příběh českého kosmonauta Jakuba Procházky, jehož vesmírná mise je pro něj příležitostí stát se hrdinou i vyrovnat se s minulostí svého otce, spolupracovníka státní bezpečnosti. Poté, co na Zemi zanechal svou ženu Lenku, Jakub sám v hlubinách vesmíru objevuje nepravděpodobného společníka, (snad jen imaginárního) mimozemského pavouka, k němuž si během filosofických debat o povaze lásky, života, smrti či chuti špeku vytvoří silné emocionální pouto.  

Přes počáteční neúspěch při hledání literárního agenta autor nakonec s příběhem českého kosmonauta Procházky v zahraničí prorazil a knihu recenzovala přední média jako New York Times, Wall Street Journal nebo Financial Times. Deník Guardian označil knihu jako „Solaris s humorem, lekcí z dějepisu a zabijačkou.“

S autorem bude ve vzducholodi hovořit Petr Vizina.

24. 5. 2017, 19:00
Vzducholoď Gulliver
Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7

Vstup: 60 / 40 Kč, zdarma pro členy Klubu přátel DOX

Doporučená rezervace na: rezervace@dox.cz
DOX Prague, a.s