KULTURA A KONFLIKT: IZOLYATSIA V EXILU

11. 6. - 20. 7. 2015

Tisková zpráva ke stažení zde.


Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.


Výstava v DOXu upozorňuje na příběh okupované galerie v Doněcku


Centrum současného umění DOX představuje v informační výstavě s názvem Kultura a konflikt: Izolyatsia v exilu příběh nezávislé kulturní nadace Izolyatsia zmítané konfliktem na východní Ukrajině. Sídlo nadace v Doněcku je již rok okupováno představiteli „Doněcké lidové republiky“ a její tým dočasně působí v Kyjevě. V rámci zahájení výstavy 10. června proběhla performance ukrajinského umělce Serhije Zacharova a panelová diskuze na téma role umění a kultury v době válečného konfliktu.

 

Dne 9. června 2014 obsadili nezávislé kulturní centrum Izolyatsia představiteli samozvané Doněcké lidové republiky. Kanceláře, galerie a umělecké prostory nadace byly v průběhu následujících měsíců vyrabovány a zdemolovány a jsou v současnosti vyu žívány jako skladiště zbraní, vojenský výcvikový tábor a věznice, kde probíhají výslechy a mučení.

 

Výstava představuje videorozhovory ruských reportérů s mladými lidmi z Doněcku, s civilisty, kteří byli drženi zástupci „DLR“ v sídle nadace, ale i rozhovory s velitelem vojenského tábora a dalšími příslušníky milice.

 

Součástí výstavy je také dílo doněckého umělce Serhije Zacharova, který během konfliktu v Doněcku vytvořil sérii karikatur hlavních představitelů Doněcké lidové republiky. Navzdory nařízenému zákazu vycházení svá díla na protest rozmístil po městě. Do měsíce Zacharova zadržela hlídka „DLR“ a umělec strávil měsíc ve vězení „DLR“, kde byl surově bit a mučen.

 

V rámci zahájení výstavy dne 10. 6. představil Serhij Zacharov performance s názvem The House of Cards. Více než třímetrový domek představuje dvanáct Zacharovových původních kreseb vysoce postavených činitelů „DLR“ a jiných osobností konfliktu jako karikatury na hracích kartách. Konstrukce je vratká a nestabilní jako samotná „DLR“. Během performance jse domek hroutí vytažením základní karty, na níž je zobrazen Putin jako žolík.


Na performance navázala panelová diskuze, která byla realizována ve spolupráci s Člověkem v tísni. Ředitelka komunikace Izolyatsia Ania Medvěděva, umělec Serhij Zacharov, ředitelka neziskové organizace Culture + Conflict Jemima Montagu a komentátor Rádia Svobodná Evropa Jefim Fištejn diskutovali v debatě s moderátorkou Adrianou Dergam na téma, kde je ve válečné zóně hranice mezi kulturní tvorbou a propagandou.

 

Doprovodný program i samotná výstava mají za cíl upozornit na příběh kulturní nadace Izolyatsia a současně vyvolat diskuzi na téma úlohy umění, umělce i uměleckých institucí v době konfliktu.

 

IZOLYATSIA je nevládní umělecká nadace, kterou založila Lubov Michailova v roce 2010 v ukrajinském Doněcku na místě bývalé továrny na izolační techniku. Posláním tohoto multidisciplinárního kulturního centra je uchovávat odkaz industriálního dědictví a realizovat kulturní program s důrazem na 3 typy aktivit: pomáhá rozvíjet místní komunity prostřednictvím site-specific uměleckých projektů, vytváří vzdělávací programy a podporuje kreativní průmysl. Během posledních pěti let centrum zorganizovalo přes 30 rozsáhlých projektů a řadu vzdělávacích a společenských akcí.

 

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 11. 6. – 20. 7. 2015.

DOX Prague, a.s