Membra Disjecta pro Johna Cage

24. 5. 2012
Tisková zpráva ke stažení zde.
Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.
MEMBRA DISJECTA PRO JOHNA CAGE:
Chceme říct něco o Johnovi
25. 5. - 20. 8. 2012

Výstava je poctou legendárnímu americkému hudebníkovi, spisovateli
a výtvarnému a intermediálnímu umělci Johnu Cageovi u příležitosti 100. výročí jeho narození a 20. výročí úmrtí. Ambiciózní  projekt představí známá díla renomovaných umělců
i díla vytvořená speciálně pro tuto výstavu, na níž jsou zastoupeni umělci z okruhu Cageových spolupracovníků a přátel, ale i umělci mladší, kteří se jeho dílem nechali inspirovat. Výstavu tvoří malby, kresby, grafiky, koláže, hudební partitury, fotografie, dokumentace, sochařské objekty, instalace, videa a zvukové instalace.


Výstava kurátorů Jozefa Cserese a Georga Weckwertha je pojata jako pocta Johnu Cageovi (1912–1992), jehož tvorba výrazně ovlivnila umění posledních desetiletí. Cage vystudoval výtvarné umění a hudbu a později nacházel inspiraci v Joyceovi a Duchampovi, moderním tanci, orientální filozofii a myšlenkách Mistra Eckharta, Thoreaua, Fullera a McLuhana. Všechny tyto inspirační zdroje dokázal přirozeně začlenit do svého díla v překvapivých kontextech.  Se smyslem pro experimenty i úctou k tradici neustále objevoval nové horizonty a prostory a přispěl tak ke konceptualizaci a intermedializaci umění. Jeho koncept otevřeného díla, indeterminismu, plurality a interdisciplinárnosti odráží soudobý diskurz v oblasti humanitních věd.

Název výstavy Membra Disjecta pro Johna Cage: Chceme říct něco o Johnovi odkazuje ke Cageově známé metodě využívání nejrůznějších inspiračních zdrojů i k historické, estetické a mediální různorodosti vystavených děl (membra disjecta či disjecta membra je latinský pojem pro „rozptýlené fragmenty“ a používá se pro dochované fragmenty starobylé keramiky, rukopisů a dalších kulturních předmětů). Podtitul výstavy Chceme říct něco o Johnovi (Wanting to Say Something About John) je narážkou na Cageovu poctu Marcelu Duchampovi. V roce 1969 bylo několik umělců včetně Johna Cage požádáno, aby přispěli ke vzpomínce na Marcela Duchampa, který zemřel v předcházejícím roce. Cage vytvořil multiple skládající se z jedné litografie a čtyř plexigramů prezentovaných v nahodilém pořadí ve speciálním dřevěném rámu. Vše bylo potištěné textem, náhodně generovaným podle čínské prorocké knihy I-Ging (Kniha proměn). Jako název díla nakonec použil výrok Jaspera Johnse: „Já nechci o Marcelovi říct nic“. Toto Cageovo dílo je součástí výstavy.
Výstava se pod názvem Membra Disjecta for John Cage: Wanting to Say Something About John poprvé představila od února do května 2012 ve vídeňském Museumsquartier.
Mezi vystavujícími umělci je několik Cageových spolupracovníků a přátel, ale i umělci mladší generace, které Cageovo dílo inspirovalo. Výstavu tvoří známá díla renomovaných umělců, ale i práce vytvořené speciálně pro tento projekt, který vedle sebe staví nejrůznější média: malbu, kresbu, tisky, koláže, partitury, fotografie, instruktáže, sochařské objekty, instalace, videa a audioinstalace. V centru DOX se představí i 11 děl, která nebyla součástí vídeňské verze výstavy, ale vznikla v jejím průběhu v rámci několikadenního workshopu.

Výstava je pro veřejnost otevřena od 25. 5. do 20. 8. 2012. V září výstava poputuje do Galerie výtvarného umění v Ostravě, která ve spolupráci s Centrem současného umění DOX  k výstavě vydává katalog, jehož součástí je CD s hudbou Johna Cage. Výstavu, určenou širokému publiku bez ohledu na šíři a hloubku vzdělání či zkušeností, doprovodí koncerty, přednášky a vzdělávací program pro děti a školní skupiny.  Více na www.dox.cz.

Kurátoři:
Jozef Cseres – Georg Weckwerth

Vystavující umělci:
Milan Adamciak (SK) Tyler Adams (US) Stephen Addiss (US) Robert Ashley (US) Sam Ashley (US) Conny Blom (SE) William Brovelli / Margaret Leng Tan (US/SG) Arturas Bumšteinas (LT) Christopher Chew / Margaret Leng Tan (US/SG) Nicolas Collins (US) Philip Corner (US/IT) Alvin Curran (US/IT) Arnold Dreyblatt (US/DE) Julius Deutschbauer (AT) David Dunn (US) Peter Graham (CZ) Sabine Groschup (AT) Milan Grygar (CZ) Franz Hautzinger (AT) Pierre Hébert (CA) Gary Hill (US) Steven Holl (US) Svetozár Ilavský (SK) Hilary Jeff ery (UK/NL) GX Jupitter-Larsen (US) Ray Kass (US) Hassan Khan (EG) Barbara Klemm (DE) Alison Knowles (US) Richard Kostelanetz (US) Petr Kotík (US/CZ) Joan La Barbara (US) Brandon LaBelle (US) Alan Licht (US) Alvin Lucier (US) Christian Marclay (US/CH) Benoît Maubrey (US/FR/DE) Jeremy Millar (UK) Gordon Monahan (CA) Charlie Morrow (US) David Moss (US/DE) Morgan O’Hara (US) Marian Palla (CZ) Paul Panhuysen (NL) Ben Patterson (US/DE) Michael Prime (UK) George Quasha (US) Lee Ranaldo / Zeger Reyers (US/NL) Keith Rowe (UK) Blahoslav Rozboril (CZ) Frank Scheff er (NL) Jirí Šigut (CZ) Jan Steklík (CZ) Volker Straebel (DE) Richard Teitelbaum (US) The Lazy Anarchists (SK/HU/US/DE) Yasunao Tone (JP/US) Kris Vleeschouwer (BE) Hong-Kai Wang (TW) Christian Wolff (US) Gerlinde Wurth (AT) & John Cage (US)
DOX Prague, a.s