Mezinárodní projekt StartPoint má svého vítěze

6. 9. - 28. 10. 2013

Tisková zpráva ke stažení zde.


Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.


Na zahájení 11. ročníku projektu StartPoint, přehlídky diplomových prací studentů z 35 uměleckých škol z 16 evropských zemí, vybrala mezinárodní porota z 18 finalistů celkového vítěze a udělila pět dalších ocenění. Výstava projektu StartPoint v Centru současného umění DOX je pro veřejnost otevřena do 28. 10. 2013.


Hlavní cenu projektu StartPoint získala absolventka HKU Utrecht Matea Bakula, která porotu zaujala svými neokázalými sochařskými objekty, jejichž materiály na první pohled klamou svým vzhledem - pryskyřice je ve skutečnosti karamel, šedá plastová roura je plexi. „Drobná přesmyčka má tak někdy efekt kouzelnického triku,“ komentuje dílo jeden z členů poroty Radek Váňa. Vítězka výstavy má nyní možnost realizovat vydání autorského katalogu.


Porota udělila celkem čtyři čestná uznání autorkám Charlotte Dualé (KH Weissensee Berlin), Karen Kramer (Goldsmiths London), Abigail Sidebotham (RCA London) a autorovi Jaakku Pallasvuovi (KUVA Helsinki). Odměnění umělci v příštím roce absolvují měsíční rezidenční program v Praze, který má za cíl podpořit setkávání nadějných umělců a odborníků napříč zeměmi, tradicemi a žánry.


Charlotte Dualé zaujala porotu svou rozměrnou instalací barevných keramických objektů Power, Stability, Coordination, kterou volně odkazuje na svět dostihů a závodních koní. Další tři ocenění umělci si jako formu diplomové práce zvolili video, každý k němu však přistupuje po svém. Karen Kramer ve svém tajemném sci-fi filmu propojuje svět vědy a fantazie. Dílo Jakka Pallasvua se naproti tomu hlásí k vlivu radikální francouzské esejistické filmové tradice, jeho video má však estetiku aktuální internetové kultury. Návštěvníci uvidí i skutečný příběh zneškodnění nevybuchlé německé bomby na území Walesu, který je pro autorku videa Abigail Sidebotham spouštěčem mnoha dalších interpretací.


Cenu Českých center, která umožňuje poznávací rezidenci v jednom z Českých center v zahraničí, získala Tereza Fišerová z VŠUP Praha za svou netradiční videoperformanci, kterou díky iluzi v zrcadle přenáší i do prostoru samotné výstavy.


StartPoint během své existence přerostl z národní přehlídky diplomových prací studentů uměleckých škol v rozsáhlý projekt, který se zaměřuje na nastupující umělecké talenty po celé Evropě. Organizátoři projektu se snaží rozvíjet sbližování umělců i odborníků stále rostoucím počtem evropských repríz. Na výstavu v Centru současného umění DOX navážou další výběrové výstavy, které se letos budou konat v prostoru Zwarte Zaal na Královské akademii v Gentu, ve Victoria Art Center v Bukurešti a v Open Gallery, spravované Nadací Centrum současného umění v Bratislavě.


Výstava je pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 6. 9. – 28. 10. 2013.


StartPoint pořádá Nadace Arbor vitae s podporou programu Evropské unie Culture a grantového programu Ministerstva kultury České republiky. 


Vystavující umělci:

 

Hans Ahnert (AdBK Nürnberg) / Matea Bakula (HKU Utrecht) / Bianca Basan (UAGE Iasi) / Jan Kilian Bőttcher (HfBK Dresden) / Benjamin Brix (KH Kassel) / Charlotte Dualé (KH Weissensee Berlin) / Tereza Fišerová (VŠUP Praha) / Zuzana Kmeťová (VŠVU Bratislava) / Karen Kramer (Goldsmiths London) / Mina Lunzer (AdBK Wien) / Florian Mertens (KASK Antwerpen) / Michalina Mistrzak (ASP Poznan) / Jaakko Pallasvuo (KUVA Helsinki) / Jenny Patino (KHiO Oslo) / Marijke de Roover (KASK Gent) / Abigail Sidebotham (RCA London) / Jurian Vermoolen (GRA Amsterdam) / Victor Yudaev (KABK Den Haag)

 

Kurátorský tým:


Pavel Vančát, hlavní kurátor projektu

Marcel Fišer, ředitel GAVU Cheb, koordinátor projektu

Ondřej Chrobák, kurátor, Moravská galerie v Brně

Lucia Gavulová, Nadácia Centrum súčasného umenia, Bratislava Mezinárodní porota:


Adam Mazur, kurátor, Varšava

Hemma Schmutz, ředitelka Salzburger Kunstverein

Christoph Tannert, umělecký ředitel Künstlerhaus Bethanien, Berlin

Radek Váňa, kurátor, Amsterdam

 

Bližší informace na:


www.dox.cz/cs/vystavy/startpoint-prize-for-emerging-artists-3

www.startpointprize.eu

www.facebook.com/startpointprize


Navazující výstavy:


Cecilia Nygren (feat. Otakar Rákosník sr.) – výstava vítězky ceny StartPoint 2012, GAVU Cheb, 7. 9. - 7. 10. 2013
StartPoint Selection 2013, výběr oceněných prací, Victoria Art Center, Bukurešť, listopad 2013
StartPoint Selection 2013, výběr oceněných prací, CSU Bratislava, prosinec 2013
StartPoint Selection 2013, výběr oceněných prací, KASK Gent, prosinec 2013 – leden 2014

DOX Prague, a.s