Mezinárodní sklářská výstava Stanislav Libenský Award 2017 zná své vítěze

22. 9. - 20. 11. 2017
Tisková zpráva ze dne 21. 9. 2017 ke stažení zde.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde


Mezinárodní porota udělila ceny v 9. ročníku prestižní soutěžní výstavy skla Stanislav Libenský Award. Výstava, která je jedinou přehlídkou svého druhu na světě, klade důraz na pestré a neotřelé přístupy ke sklu. Přináší ucelený přehled o dění na akademické půdě, a nabízí tak možnost na jednom místě zhlédnout a porovnat velkou kulturní a uměleckou rozmanitost vystavujících. V Centru DOX  je k vidění do 20. 11. 2017.

Prestižní mezinárodní cena Stanislav Libenský Award je každoročně udělována mladým absolventům vysokých uměleckých škol, kteří ve své závěrečné práci použili sklo. V rámci letošního 9. ročníku této ceny a soutěžní výstavy, kterou pořádá Pražská galerie českého skla ve spolupráci s Centrem DOX jsou představena díla 30 umělců z 9 zemí. Ty v prvním kole vybrala mezinárodní porota složená z respektovaných odborníků a sklářských výtvarníků.

„Rád bych vyzdvihl výjimečný prostor, vynikající scénografii a vyvážený způsob prezentace děl v rámci letošní výstavy. Co se týče výběru vítězných prací, přestože to bude znít jako klišé, musím říct, že v minulosti jsem byl členem řady mezinárodních porot, výběr vítěze letošního ročníku ceny Stanislav Libenský Award byl ale pro mě asi tím nejobtížnějším. Porovnáváme zde široké spektrum děl zahrnujících práci se sklem - od řemesla přes design až po konceptuální práce, což je velmi náročné," uvedl předseda letošní poroty Jeroen Maes, umělecký ředitel a jeden ze zakladatelů sklářského centra GlazenHuis v belgickém Lommelu.

Na základě hodnocení odborné poroty byla z tří desítek účastníků vybrána trojice vítězů a udělena jedna zvláštní cena.

Hlavní cena zůstává letos v České republice. Autorem vítězné práce je Martin Opl (CZ), absolvent Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jeho instalaci Viditelné a neviditelné (2017), která využívá jednoduchého schématu polarizace světla od skleněné plochy, porota ocenila pro vynikající práci s prostorem, umělým světlem a jeho odrazem.
Hlavní cenou pro vítěze je třítýdenní pobyt ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA. 

Druhé místo obsadil George William Bell (GB), absolvent Královské dánské akademie umění v Kodani.  Jeho práci nazvanou Vzorky abstrakce (2017) porota ocenila jako vynikajícím způsobem technicky a řemeslně zvládnuté dílo, které je jakýmsi dynamickým plátnem linií, barev a pohybu. Cenou pro autora je stáž ve sklárně Ajeto v Novém Boru a Lindavě v České republice.

Jako třetí se umístila Patricia Šichmanová (SK), absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Její práce s názvem Tekutost (2017) je zaměřena na studium pohybu a kinetiky, které vycházejí z pohybu vody, její proměnlivosti a světelných vlastností. Porota zde vyzdvihla myšlenku, kontrast kompozice a techniky a neobvyklý způsob zpracování. Odměnou za třetí místo je dvoudenní program zahrnující návštěvu výzkumného střediska plochého skla AGC Technovation Centre v Charleroi v Belgii.

Zvláštní cenu Corning Museum of Glass v USA, která představuje dvoutýdenní intenzivní kurz ve studiích muzea získala Jinya Zhao (CHN) za dílo Mlhavo/Foggy (2017).

Výstava Stanislav Libenský Award 2017 je poctou Stanislavu Libenskému, který je společně s Jaroslavou Brychtovou sklářskou legendou. Společně umělecky rozvinuli techniku tavení skla ve formě, které dokázali dát umělecký důraz, monumentalitu a nadčasovost. Jejich díla jsou vystavena v muzeích a galeriích po celém světě.

Mezinárodní odborná porota
Karen LaMonte / americká výtvarnice a sochařka
Mária Gálová / ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum
Marta Gibiete / lotyšská sklářská umělkyně
Jaroslav Polanecký / pedagog, historik a teoretik užitého umění a designu
Jeroen Maes / umělecký ředitel a jeden ze zakladatelů sklářského centra GlazenHuis v belgickém Lommelu

Odborný garant. Milan Hlaveš, vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze (UPM)

Vystavující umělci:
Alys Rainbird, Anna Józefowska, Anna Varnase, Annik Mätlik, Ayaha Fujiwara, Baiba Dzenite, Barbora Štefánková, Daniel Kinský, Dylan Martinez, Gabriela Osiniak, George William Bell, Gunag Wen Weng, Jinya Zhao, Karlis Bogustovs, Kristýna Venturová, Lenka Němcová, Maki Hattori, Mari Tamura, Maria Gogola, Martin Opl, Patrícia Šichmanová, Soňa Dermeková, Tomáš Krejčí, Tomáš Prokop, Xiaoyan Lin, Yangchen Zhao, Yaxin Ye, Yoko Kanai, Yuyuan Zhang, Zuzana Skalická a Stanislav Libenský & Jaroslava Brychtová

Výstava je pro veřejnost otevřena v Centru DOX ve dnech 22. 9. – 20. 11. 2017 denně kromě úterý: Po 10–18, St a Pá 11–19, Čt 11 – 21, So–Ne 10–18

Fotografie v tiskové kvalitě jsou ke stažení na http://www.dox.cz/cs/press

DOPROVODNÝ PROGRAM:
12. 10. / 18h
Komentovaná prohlídka s odborným garantem výstavy Milanem Hlavešem

DOX Prague, a.s