NAD ČAROU – Jednosměrná zpátky

11. 4. - 30. 6. 2014

Tisková zpráva ke stažení zde.


Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.


Výstava NAD ČAROU – Jednosměrná zpátky v Centru současného umění DOX je součástí širšího projektu s názvem NAD ČAROU, který řeší význam a efektivitu uměleckého vzdělávání na veřejných vysokých školách v České republice. Výstavu představující díla devíti mladých umělců, původně neúspěšných uchazečů o studium na VUŠ a dnes studentů či absolventů, doprovází program workshopů s předními osobnostmi české umělecké scény. Publikace „Umělec, vila a bazén“, která k projektu vychází, zachycuje rozhovory s kurátory, umělci a pedagogy a nabízí spektrum pohledů na vzdělávání na českých uměleckých školách.


Projekt NAD ČAROU vznikl na základě šestileté tradice projektu POD ČAROU, otevřené výstavní platformy pro umělce, kteří neuspěli v přijímacím řízení na vysokou uměleckou školu. Výstava nyní téma původního projektu posouvá dál.


Základní struktura výstavy byla určena dvěma vstupními parametry pro výběr vystavujících umělců. Muselo se jednat o umělce, kteří v minulosti alespoň jednou vystavovali na některé z výstav POD ČAROU a současně se dostali na vysokou uměleckou školu. Na základě těchto podmínek byl vyhlášen open call, do kterého se přihlásilo skoro čtyřicet mladých umělců a umělkyň,” říká ke koncepci výstavy její kurátorka Tereza Jindrová.         

          

Nakonec bylo vybráno devět umělců, z nichž každý je ve výstavě v Centru DOX prezentován čtyřmi díly. Je zde dílo, se kterým se umělec hlásil na vysokou uměleckou školu, dílo, které se po dobu jeho studií setkalo s pozitivním hodnocením na vysoké škole, dílo, které se setkalo s hodnocením negativním, ale které považuje za důležité či kvalitní a nakonec dílo, se kterým by se na VUŠ hlásil nyní.


Divák je seznámen s celkovou koncepcí, ale nezná zařazení jednotlivých děl, takže je nucen hádat, hodnotit a uvažovat. V závěru se návštěvník dozví, které dílo spadá do které kategorie,” vysvětluje autorka projektu NAD ČAROU Barbora Johansson Pivoňková.


V koncepci projektu Pivoňková vycházela z vlastní zkušenosti. V současné době úspěšná audiovizuální umělkyně a artdirektorka se sama poprvé dostala „pod čáru“, když se hlásila do ateliéru Intermediální konfrontace na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze.


Výstavu, která je v Centru DOX k vidění do konce června, doprovodí množství přednášek, performancí, hudebních produkcí a zejména workshopů s osobnostmi české umělecké scény jako je Michael Rittstein, Robert Vano, Josef Průša aj.


Součástí projektu NAD ČAROU je také publikace s názvem „Umělec, vila a bazén”, v níž se k tématu uměleckého vysokoškolského vzdělávání v České republice vyjadřuje prostřednictvím eseje či rozhovoru padesát osobností, přímých účastníků zdějšího výtvarného světa – mj. Roman Týc, Aleš Najbrt, Jiří David, Krištof Kintera, Kateřina Šedá nebo Otto M. Urban. Za zmínku stojí i grafická úprava a originální technické řešení knihy, které se ujali studenti Ateliéru grafického designu Rostislava Vaňka na UMPRUM Marek Šilpoch a Markéta Steiner.


Kurátorka výstavy: Tereza Jindrová


Vystavující umělci: Epos 257, Jan Hladil, Jakub Jurásek, Martina Kratochvílová, David Krňanský, Kristýna Malovaná, Pavel Matoušek, Jakub Spurný, Matyáš Trnka.


Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 11. 4. – 30. 6. 2014.

 

DOX Prague, a.s