OLD/NEW: ORCHESTR BERG POPRVÉ V NOVÉM SÁLE DOX+

5. 11. 2018 od 19:00
Tisková zpráva ze dne 1. 11. 2018 ke stažení zde.

Špičkové české hudební těleso Orchestr BERG připravilo ve spolupráci s Centrem DOX večer se současnou hudbou, která svou hravostí osloví prakticky každého. Kromě dynamické Sampler suite světoznámého Heinera Goebbelse zazní dílo českého skladatele Ondřeje Adámka a ve světové premiéře i interaktivní dílo skladatele Jiřího Lukeše, které kombinuje zvuk, pohyb a projekce. Nové technologie si publikum bude moci také osobně vyzkoušet. 


Orchestr BERG uvádí díla proslulého divadelníka a skladatele Heinera Goebbelse pravidelně již víc než deset let, několikrát došlo dokonce i k osobní spolupráci. Jeho Sampler suite čerpá inspiraci nejen v typické barokní formě, ale hlavně ve zvucích současných měst – mimo jiné Berlína, New Yorku, Tokia, Lyonu nebo Petrohradu. Jak už napovídá i název, hlavní hvězdou je tu přirozeně Goebbelsův oblíbený kouzelný nástroj – sampler. S jeho pomocí je možné do hudby vnést doslova jakékoliv zvuky. Ostatně proto ho používá i Ondřej Adámek, jeden z nejúspěšnějších českých skladatelů současnosti žijící nyní v Berlíně. Na koncertě zazní skladba inspirovaná dojmy z japonských měst, ve které Adámek s hravostí sobě vlastní do hudby vnáší útržky japonštiny i francouzštiny, některé nahrané dokonce tajně. Výsledkem je čistá zvuková radost…

První večer Orchestru BERG v novém sále DOX+ přinese také světovou premiéru interaktivního díla Different Spaces, ve které pohyb ovlivňuje zvuk nebo projekce. Skladatel Jiří Lukeš na něm spolupracuje s vizuálním umělcem a light designérem Vladimírem Burianem. O přestávce bude mít publikum možnost vyzkoušet si technologie na vlastní kůži.

„Koncertem OLD/NEW Orchestru BERG otevírá Centrum současného umění DOX novou programovou linii, zaměřenou na soudobou hudbu. Multifunkční sál DOX+ bude pravidelně zastřešovat atraktivní produkce současné hudby v široké žánrové diverzitě od tzv. „vážné hudby“, přes elektroniku, fusion, jazz nebo world music ve světových a českých premiérách. Program počítá i s podporou vzniku nových děl soudobých skladatelů. Výborné akustické kvality nového sálu DOX+ jej předurčují, aby se stal novým prostorem pro soudobou hudbu, který Praze a České republice chyběl“, říká Viliam Dočolomanský, programový ředitel Centra DOX pro oblast živého umění.


Orchestr BERG si za dobu své existence vybudoval pověst špičkového tělesa, které se s odvahou a kreativitou pouští do těch nejnáročnějších projektů v oblasti současné hudby. Tu často kombinuje s filmem, tancem, divadlem nebo výtvarným uměním, hraje i na netradičních místech. Od svého vzniku objednal a ve světové premiéře uvedl již více než stovku novinek především mladých českých skladatelů. Českému publiku představil také obrovské množství hudby v premiérách českých. Orchestr BERG založil dirigent Peter Vrábel a za práci s ním získal mimo jiné ocenění od České hudební rady / UNESCO za mimořádný přínos české hudbě.

Program:

 

OLD/NEW

Orchestr BERG poprvé v novém sále DOX+

pondělí 5. listopadu v 19.00 / DOX+ (Poupětova 3, P7)

 

Jiří Lukeš – Different Spaces (světová premiéra)
Ondřej Adámek – Ça tourne ça bloque
Heiner Goebbels – Samplersuite

Jiří Lukeš – live electronics, Vladimír Burian – interaktivní projekce a lightdesign
Orchestr BERG & Peter Vrábel – dirigent


DOX Prague, a.s