Patrik Hábl - Transformace krajiny

3. 5. - 1. 7. 2013
Tisková zpráva ke stažení zde

Fotografie včetně popisků ke stažení zde

Centrum současného umění DOX představuje samostatnou výstavu vítěze projektu „Salon umění – malba“, který v centru DOX proběhl v roce 2012. Jeden z nejvýraznějších malířů mladší generace Patrik Hábl dává ve výstavě Transformace krajiny nahlédnout do své nejnovější tvorby abstraktních krajin, oscilujících na pomezí malby a grafiky.  


Výstava Transformace krajiny je vyvrcholením projektu „Salon umění“, který v centru DOX proběhl na jaře 2012. Projekt, který principem otevřené účasti i koncepcí instalace navazoval na tradici pařížských salonů 18. a 19. století, vznikl na základě otevřené výzvy adresované nejen umělcům, ale i široké veřejnosti a  způsobil tak rozruch především mezi uměleckými kritiky a odbornou veřejností.  


Do otevřené výzvy centra DOX se přihlásilo 535 účastníků s celkem 1132 díly. Cenu návštěvníků výstavy za nejlepší práci a možnost samostatné prezentace získal právě Patrik Hábl, který z celkového počtu 2670 hlasů získal 252 hlasů.


Ve třech patrech výstavního prostoru Věže v centru DOX Patrik Hábl představuje svoji nedávnou tvorbu, jejímž hlavním tématem je krajina. Autor dlouhodobě řeší souvislosti mezi krajinou vnější a jejím odrazem v našem vnitřním světě: „Dnes nás krajina nezajímá, protože v ní nežijeme a neprocházíme jí. Žijeme v globalizované době plné obchodních center a silničních obchvatů a netušíme, že se začíná něco dít i s naší vnitřní krajinou; nevíme, kdo jsme.“

 

Stěžejním dílem výstavy je site-specific projekt - velkoformátový obraz (180m2) vytvořený neštětcovou technikou, který Patrik Hábl umístil do posledního patra Věže a celý prostor nazval „Kaple“.  Využívá zde meditativního až téměř duchovního charakteru svých abstraktních maleb, který skvěle vynikl v jeho nedávné intervenci v sakrálním prostoru pražského kostela Nejsvětějšího Salvátora. Háblovy obrazy zde na čtyřicet dní předvelikonočního půstu nahradily chrámové obrazy a jedinečným způsobem organicky splynuly s chrámovou výzdobou.

 

Na zbývajících patrech výstavního prostoru jsou k vidění autorovy abstraktní krajiny - monotypové svitky evokující japonské dřevoryty z přelomu 19. a 20. století a také projekt nazvaný „Koncept originality“ odkazující k problému originálu, kopie díla a práv duševního vlastnictví. Během účasti na mezinárodním bienále v Pekingu v roce 2010 Patrik Hábl oslovil pět umělců z Číny, Brazílie, Indie, Afriky a Ameriky, vybral jedno ze svých děl, zadal jim technické parametry a požádal je o vytvoření kopie. Návštěvníci výstavy mají v centru DOX možnost zhlédnout originál i všech pět reprodukcí. Mají za úkol poznat originál od kopií a uhodnout, odkud jednotlivé reprodukce pocházejí. 


Výstava je pro veřejnost otevřena do 1. 7. 2013.


Patrik Hábl (*1975) vystudoval malbu u profesora Pavla Nešlehy na pražské VŠUP, kde v současnosti pedagogicky působí. Experimentální grafice se věnoval pod vedením profesora Vladimíra Kokolii na Akademii výtvarných umění, Praha. Je laureátem Europol Art Award a Waldesovy ceny. Žije a pracuje v Praze.

 

Doprovodný program:


19. 5. 2013 od 14.00 hodin – Komentovaná prohlídka s umělcem

 

1. 6. 2013 od 14.00 hodin – Vem tátu do DOXu!