PROČ SE K EXTREMISTŮM PŘIDÁVAJÍ "SLUŠNÍ LIDÉ"?

8. 11. 2018 od 19:00
Tisková zpráva ze dne 5. 11. 2018 ke stažení zde.

Diskuse + projekce dokumentárního filmu Až přijde válka 


Jako první z doprovodných programů k výstavě Vítejte v těžkých časech představí Centrum DOX dokumentární film režiséra Jana Geberta Až přijde válka, který právě vstupuje do kin. Po projekci bude následovat diskuze, v níž se hrdina filmu a přizvaní hosté zamyslí nad tím, jaké jsou příčiny militarizace dnešní středoevropské společnosti.


Diskusi na téma Proč se k extremistům přidávají „slušní“ lidé bude moderovat novinářka Nora Fridrichová a jejími hosty budou hlavní představitel filmu – domobranec Peter Švrček, spisovatel, komentátor a univerzitní pedagog Tomáš Klvaňa, vedoucí komunikace a analytik think-tanku EDUin Bob Kartous. Společně se budou snažit najít odpovědi na otázky, které dokumentární film Jana Geberta Až přijde válka otvírá. Co vede spořádané občany, aby přitakávali zlu? Posouvá se hranice toho, co považujeme za přijatelné? Jakou zásluhu na tom mají politici a jakou my sami? Je extremismus blíž, než si jsme ochotni připustit?


Hrdina filmu a účastník diskuse Peter Švrček vede život na první pohled spořádaného evropského teenagera – žije s rodiči, má hezkou dívku, dostal se na vysokou. Jeho skutečný život je ale jinde – v čele domobrany Slovenskí Branci, čítající dvě stě mladých lidí, s oddíly po celém Slovensku. V horských lesích je nechává podřizovat drsným pravidlům, jež spíše než vojenský výcvik připomínají hru na diktaturu. Šéf domobrany věří, že jeho modelová organizace má budoucnost. Je odhodlaný uniformu jednou odložit a se svou vizí oslovit celou společnost – a stát se velkým politikem.


Moderátor večera:

Nora Fridrichová – novinářka; je známá jako výrazná televizní novinářka, reportérka a moderátorka. Začínala na TV Nova, od roku 2000 pracuje v České televizi. V ČT připravuje pravidelný týdenní publicistický pořad 168 hodin.


Hosté večera:


Fedor Gál – slovenský politik, sociolog, prognostik a podnikatel žijící v Česku. Patřil k známým disidentům, v průběhu sametové revoluce spoluzaložil a vedl hnutí Verejnost’ proti násiliu a působil jakoporadce Federální vlády ČSSR. Později byl spolumajitelem soukromé televize Nova, roku 1995založil v Praze knižní vydavatelství GplusG. Je členem Židovské obce v Děčíně.


Bob Kartous –vedoucí komunikace a analytik think-tanku EDUin; ve vzdělávání vidí možnost, jak odolávat tendencím, které opakovaně táhnou lidskou společnost na okraj propasti. Publikuje v řadě českých médií, přispěl do knihy 2036 o budoucnosti za dalších 20 let, do kulturní revue Prostor o vztahu mezi vzděláváním a nenávistí, přednáší a moderuje.


Tomáš Klvaňa – spisovatel, komentátor, univerzitní pedagog a konzultant v oblasti managementu; přednáší na New York University v Praze, pracoval jako novinář v Hospodářských novinách, Mladé frontě Dnes a Rádiu Svobodná Evropa, byl zmocněncem vlády pro komunikaci programu raketové obrany a mluvčím a poradcem prezidenta republiky.


Peter Švrček – student archeologie, zakladatel domobrany Slovenskí branci; cítí se být vlastencem. Jeho intenzivním vojenským výcvikem „k obraně a zachování národa“ uprostřed slovenských lesů prošlo přes dvě stě mladých mužů hledajících vedení a vlastní identitu.


Diskuze spojená s projekcí filmu Až přijde válka je doprovodným programem k výstavě Vítejte v těžkých časech probíhající v Centru DOX do 4. 2. 2019.


Až přijde válka, 2018, režie: Jan Gebert, 76 min


Kdy: 8. 11. 2018 v 19 h

Kde: Centrum DOX, auditorium

DOX Prague, a.s