R200 NON-FICTION

16. 4. - 11. 5. 2015

Tisková zpráva ke stažení zde.


Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.


DOX vystavuje „Erko“ 21. století 


Designér Petr Novague, držitel řady prestižních mezinárodních ocenění, a Marek Hoffmann, ředitel společnosti Kovovýroba Hoffmann, se rozhodli spojit své síly a inspirováni legendárním československým vozem Škoda 130 RS stvořili „Erko 21. století“. Instalace R200 NON-FICTION v Centru současného umění DOX (15. 4. – 11. 5. 2015) představuje nový automobil a příběh jeho vzniku na černobílých fotografiích Antonína Kratochvíla.

 

Jeden z nejúspěšnějších českých produktových designérů Petr Novague je držitelem hned tří ocenění Red Dot – světově nejuznávanější ceny na poli designu. Jednu z nich získal za celohliníkovou stohovatelnou židli Edge. Navrhl mimo jiné design smartphonu Verzo, nový model kola Favorit nebo sodovkovač Limobar, za který v tomto roce získal další prestižní cenu IF Design Award.

 

Spolu s Markem Hoffmannem, ředitelem zavedené rodinné firmy Kovovýroba Hoffmann, která vyrábí pro světové automobilky Bentley, VW, Volvo aj., si splnili tentýž sen – vyrobit vlastní autentické auto, v němž by se spojil originál s historií.

 

Škoda 130 RS je automobil, o kterém se nemusí psát, mluvit, ani ho stavět na piedestal slávy jako něco legendárního. On prostě skutečná československá legenda je a zvolit si jeho tvar jako východisko k naší prvotině pro nás bylo přirozenou volbou,“ vysvětlují autoři volbu své inspirace. Ikonická silueta Škody 130 RS je totiž podle nich nejpovedenější karoserií poválečného období v Československu.

 

Při navrhování designu se Petr Novague podle svých slov snažil být inovativní, ale zároveň zachovat všechny důležité a charakteristické prvky původní karoserie – tedy najít optimální poměr retro prvků a současné stylizace. Během roku a půl autoři sami navrhli a vyrobili větší část vozu s využitím několika málo sériově vyráběných dílů.

 

Celková koncepce „Erka“ je klasický super sport verze coupé se dvěma sedadly a s motorem uloženým za sedadly mezi nápravami. Jako technický základ pro stavbu bylo použito Audi R8 s manuální převodovkou, z něhož byl zachován osmiválcový motor, podvozek a okenní skla.

 

Součástí výstavy v Centru DOX jsou černobílé snímky, na nichž příběh vzniku nového „Erka“ zachytil přední český fotograf Antonín Kratochvíl.

 

Petr Novague (1981) patří k nejrespektovanějším českým designérům. Absolvoval obor produktový design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a design studoval také na Univerzitě Duisburg-Essen v Německu a na Akademii výtvarných umění v Bratislavě. Je držitelem mezinárodních prestižních designových ocenění, např. Red Dot (2012, 2014, 2015) či IF Design Award (2015).

 

Marek Hoffmann (1973 je ředitelem společnosti Kovovýroba Hoffmann (zal. 1989), která úspěšně působí na českém i zahraničním trhu se specializací na segment prototypové a malosériové výroby lisovacích a tvářecích nástrojů a karosářských dílů pro renomované výrobce automobilů.


Kurátor: Leoš Válka


Sound Design: Oto Klempíř, Jan Žampa


K výstavě vychází katalog.

 

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 16. 4. – 11. 5. 2015.

DOX Prague, a.s