Richard Kočí - Víření prachu

3. 6. - 31. 8. 2016
Tisková zpráva ke stažení zde.


Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.


Od racionality k hravosti. DOX vystavuje monumentální objekty sochaře Richarda KočíhoVýstava Víření prachu v Centru současného umění DOX představí nejnovější tvorbu sochaře Richarda Kočího , kterou v posledních letech charakterizuje odklon od monumentálních dřevěných plastik, v nichž převažovala architektonická racionalita, směrem k současné podobě tvarů vyznačujících se hravostí barev a organickou mnohotvárností.


Richard Kočí (1954) odešel v roce 1967 z Československa nejprve do USA, kde studoval umění na North Texas State University, a později do Španělska, kde v Madridu pokračoval ve studiu sochařského umění a grafiky, konkrétně hlubotisku. Po prvních letech věnovaných akademické, klasické soše, se jeho práce postupně vyvíjela a stylizovala, až postupně figurální vlivy ustoupily větší otevřenosti, kterou v té době reprezentovala abstrakce a trpělivé úsilí seznámit se s různými materiály, jako je dřevo, mramor a bronz.


Po návratu do Čech v druhé polovině 90. let začaly vznikat jeho první monumentální sochy ze dřeva, které se na delší dobu staly jeho typickým rukopisem, přestože se i nadále věnoval malbě a grafické tvorbě. Jeho díla byla od 80. let do současnosti představována na řadě samostatných i skupinových výstav v Čechách, Španělsku, USA či Brazílii.


Objekty, které Richard Kočí vytvořil v posledních letech, mají v Centru DOX premiéru a od autorovy předešlé tvorby se velmi liší. Zůstává sice křivolaká linie jako nosná forma tvaru, avšak sochy mají výrazně barevnou lakovou úpravou, dřevo nahradil laminát a racionalitu vystřídala uvolněnost a hravost.


Jestliže Kočího starší plastiky, vytvořené z překližky a určené do interiéru připomínaly biomorfní konstrukce Richarda Deacona, dnešní polystyrenové objekty s vibrující optikou černobílé povrchové kresby připomínají spíše atraktivní op-artové objekty Viktora Vasarelyho pro venkovní použití, “ popisuje autorovu tvorbu kurátorka výstavy Vlasta Čiháková Noshiro.


Sám Richard Kočí o své cestě od manuální konstrukce dřeva k téměř industriální modelaci syntetických materiálů říká:


V minulosti jsem byl přesvědčen, že nevyprávím žádný příběh. Ale také jsem se domníval, že potřebuji důvod a obsah. Dnes si naopak myslím, že nepotřebuji ani důvod ani obsah, a že všechno v životě je o příběhu. Prožitek vytvoří příběh a umění, vědomě či nevědomě, odráží všechny prožitky a zkušenosti. Příběh pokračuje, prožitky se opakují, jen finální podoba umění se mění. Ale jádro zůstává de facto pořád stejné .“


Richard Kočí na výstavě v Centru DOX představuje kromě polymorfních soch také obrazy geometrizující abstrakce z posledních let.


Zahájení výstavy v Centru DOX probíhá v rámci akce MÁME OTEVŘENO , večeru otevřených dveří galerií, ateliérů umělců a dalších kreativních míst na Praze 7.


Kurátorka: Vlasta Čiháková Noshiro
DOX Prague, a.s