STARTPOINT: Prize for Emerging Artists 2014

19. 9. - 27. 10. 2014

Tisková zpráva ke stažení zde.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.


Dvanáctý ročník projektu StartPoint zná svého vítěze. Výstava projektu, který představuje nastupující evropské umělce, bude v Centru současného umění DOX otevřena do 27. 10. 2014.

 

Projekt StartPoint každoročně sleduje mladé umělecké talenty na evropských uměleckých školách, aby z nich vybral a na výstavě představil ty nejzajímavější diplomové práce uplynulého roku. Pro letošní přehlídku v Centru DOX vybrala mezinárodní porota z 24 uměleckých škol z 11 evropských zemí celkem 12 vystavujících finalistů. V den vernisáže 18. září pak porota vybrala celkového vítěze a udělila dvě další ocenění.

 

Hlavní cenu získala Holanďanka Lisa-Marie Vlietstra, která si porotu získala krátkými autobiografickými filmy, v nichž zobrazuje a zpytuje členy vlastní rodiny. K žánru, který by se dal popsat jako zvláštní typ rodinných psychologických etud, ji přivedl vytříbený zájem o mezilidské vztahy.                    

                                                                              

Moje práce čiší z potřeby dosáhnout pochopení, jak se dva lidé vztahují k sobě navzájem a jak člověk definuje sebe sama ve vztahu k druhému,“ vysvětluje absolventka amsterdamské Gerrit Rietveld Academy. „Přestože ve svých filmech pozoruji zblízka konkrétní osobu, snažím se její osobní dědictví zároveň převést do obecnejší roviny,“ dodává.

 

Rozhodování poroty bylo poměrně jednohlasné a ocenilo autorku za odvahu pustit se do zkoumání intimních i temných koutů vlastní rodiny a zároveň schopnost si zachovat odstup a smysl pro příběh i obraznost,“ komentuje výběr mezinárodní jury kurátor Pavel Vančát.

 

Odměnou vítězky je měsíční rezidence v Praze spojená s výstavou a možností realizovat vydání autorského katalogu.

 

Cenu Českých center, která umožňuje poznávací rezidenci v jednom z Českých center v zahraničí, získala Barbora Kleinhamplová z pražské Akademie výtvarných umění. V jejím videu můžeme sledovat absurdní situace psychologického násilí maskovaného pod značkou neurolingvistického koučinku manažerů. Celá situace je však inscenovaným setkáním herců a nic netušících frekventantů bizarního kursu, kterou lze chápat jako hravou a vtipnou kritiku metod současného byznysu.

 

Porota dále udělila čestné uznání Martinu Hrubému (VŠUP Praha) za film o spletité historii bývalého rekreačního střediska KSČ na Vystrkově u Orlické přehrady. „Letní resort u Orlíku může být viděn jako trojrozměrná kronika politických, ekonomických, sociálních i kulturních zvratů, jež se odehrály v československém, resp. českém prostředí od 50. let 20. století až do současnosti,“ vysvětluje autor volbu tématu.

 

Přestože ve výstavě se nakonec sešly práce z 9 evropských zemí, dva ocenění pocházejí z českých škol. „Sami jsme byli překvapeni kvalitou českých zástupců, ačkoliv úroveň prací byla velmi vyrovnaná,“ dodává Pavel Vančát.

 

Výstava StartPoint, která za dvanáct let své existence přerostla z národní přehlídky v rozsáhlý projekt, si kromě představení mladých začínajících talentů klade za cíl vytvořit platformu pro setkávání nadějných umělců a odborníků napříč zeměmi, tradicemi a žánry.

 

StartPoint pořádá Nadace Arbor vitae s podporou Ministerstva kultury České republiky. 

 

Vystavující umělci:

 

Pegah Amini (AdBK Nürnberg) / Alžběta Bačíková (FaVU Brno) / Kateřina Dobroslava Drahošová (FU OU Ostrava) / Gitte Hendrikx (KABK Den Haag) / Dominik Hlinka (VŠVU Bratislava) / Martin Hrubý (VŠUP Praha) / Eric Keller (HfBK Dresden) / Barbora Kleinhamplová (AVU Praha) / Manuela Marcovici (UNArte Bucuresti) / Kevin Rouillard (ENSBA Paris) / Lisa-Marie Vlietstra (GRA Amsterdam) / Naama Zusman (HKU Utrecht)

 

Kurátorský tým:


Pavel Vančát, hlavní kurátor projektu

Marcel Fišer, ředitel GAVU Cheb, koordinátor projektu

Ondřej Chrobák, šéfkurátor, Moravská galerie v Brně

Lucia Gavulová, kurátorka, Slovenská národní galerie, Bratislava


Mezinárodní porota:


Christoph Tannert, umělecký ředitel Künstlerhaus Bethanien, Berlín

Radek Váňa, kurátor, Amsterdam

Jean-Marc Avrilla, kurátor, Paříž

 

Další informace na:


www.startpointprize.eu

 

Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech 19. 9. – 27. 10. 2014.

 

DOX Prague, a.s