Tichá síla Liu Xia

28. 2. - 9. 6. 2014

Tisková zpráva ke stažení zde.


Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.


Černobílé fotografie zakázané čínské básnířky a fotografky, které představí výstava Tichá síla Liu Xia, poodhalují neoficiální čínskou realitu podléhající represím a cenzuře. Liu Xia je ženou držitele Nobelovy ceny míru a politického vězně Liu Xiaoboa, který si v současné době  odpykává 11-letý trest za „podrývání bezpečnosti státu“. Od roku 2010 je Liu Xia držena v nezákonném domácím vězení.


Přestože se pekingskou intelektuální komunitou uznávaná autorka nepovažuje za politickou aktivistku, dlouhodobě bojuje za svobodu slova. Její tvorba je v Číně zakázána od roku 1989, kdy se její manžel Liu Xiaobo účastnil červnové demonstrace na Náměstí nebeského klidu. V prosinci 2009 byl Liu Xiaobo odsouzen k trestu odnětí svobody v délce 11 let za spoluautorství liberálního manifestu Charta 08, v němž požadoval zahájení diskuze o zavedení demokracie v zemi. Tuto výzvu, inspirovanou Chartou 77 a myšlenkami Václava Havla,  podepsaly desítky tisíc čínských občanů včetně předních zástupců akademické a umělecké scény. Od roku 2010, kdy byl Xiaobo oceněn Nobelovou cenou míru, je jeho žena Liu Xia držena v izolaci bez možnosti komunikovat s okolním světem.


Její černobílé fotografie, které představí výstava Tichá síla Liu Xia, vznikaly v letech 1996 – 1999 během nuceného pobytu jejího manžela v pracovním táboře a poukazují na neoficiální čínskou realitu, jejíž součástí jsou cenzura a represe.  Podivné panenky na fotografiích, které Liu Xia nazývá „ošklivá mimina“, se potulují krajinou Pekingu a snaží se nepochopitelné čínské cenzuře uniknout. Přestože se nemohou hýbat a působí pasivně, jsou panenky ztělesněním hněvu a vzdoru.


Ty fotografie jsem vyvezl z Číny a začal je vystavovat po světě. Nakonec se dostaly až do Prahy, kde měly být původně na přání Václava Havla poprvé vystaveny. Jsem rád, že se nám společně s Centrem současného umění DOX podařilo fotografie do Prahy přivézt a splnit tak, i když bohužel s několikaletým zpožděním, jedno z velkých přání Václava Havla“, říká kurátor výstavy Guy Sorman.


Záměrem výstavy, která měla svou premiéru v Paříži v říjnu 2011 a kterou dosud představila řada světových galerií, je upozornit ve světě na nezákonné věznění Liu Xiaoboa a tvrdá opatření vůči Liu Xia, na níž 17. 2. 2014 Amnesty International vydala tzv. „urgent action“ kvůli jejímu kritickému zdravotnímu stavu způsobenému dlouhodobou izolací.


Partnerem výstavy je Amnesty International Czech Republic.


Kurátor výstavy: Guy Sorman


Spolupráce: Michaela Šilpochová a Leoš Válka


Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX ve dnech

28. 2. – 9. 6. 2014.

K výstavě vychází katalog.

DOX Prague, a.s