Výstava KONFRONTACE: Blízká setkání různého druhu putuje do jižních Čech

13. 8. 2012
Tisková zpráva ke stažení zde.
Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde.
13. 8. – 31. 8. 2012
Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice

Putovní panelová výstava Konfrontace: Blízká setkání různého druhu, kterou připravilo pražské Centrum současného umění DOX, pokračuje na své celoroční cestě po České republice. Další, již šestou zastávkou jsou České Budějovice, kde bude výstava k vidění do konce srpna.   

                                
Výstava s podtitulem „blízká setkání různého druhu“ netradičním pohledem nahlíží na události ze současnosti a nedávné minulosti a nutí k zamyšlení nad vztahy mezi nimi i nad rolí, kterou v nich sami sehráváme. Na 18 výstavních panelech jsou konfrontovány dvojice dokumentů, nejčastěji fotografie pocházející ze zpravodajských zdrojů, především fotobanky ČTK, novin a časopisů, které přibližují záznamy významných historických událostí
i každodenních situací. Jejich konfrontací je utvářen nový kontext, v němž rezonují případné podobnosti a odlišnosti a vzniká tak nový význam. Kurátor výstavy Jaroslav Anděl zvolenou metodou navazuje na konfrontáže Zdeňka Urbánka a Jiřího Koláře z počátku 50. let 20. století.

Vystavený obrazový a textový materiál je záměrně ponechán bez vysvětlujících komentářů a interpretace a zamyšlení se nad možnými souvislostmi, paralelami či odlišnostmi mezi řadou aktuálních a dobových událostí je tak zcela ponechána na divákovi. „Panely jsme si prohlíželi v Liberci a mému německému manželovi pomohly pochopit (ne)dávnou historii našich obou národů mnohem líp než jakékoliv dlouhosáhlé vysvětlování českých
a slovenských reálií,“ napsala na facebookové stránky výstavy jedna
z návštěvnic.
Putovní výstava s názvem Konfrontace: Blízká setkání různého druhu, kterou poprvé představilo Centrum současného umění DOX na podzim 2011 jako součást projektu Luciferův efekt: Střetnutí se zlem, putuje po České republice od ledna letošního roku  a má za sebou zastávky v pěti městech – Praze, Ústí nad Labem, Liberci, Plzni a Benešově.  Od 13. 8. do 31. 8. 2012 ji má možnost shlédnout publikum v Českých Budějovicích, kde bude výstava představena na náměstí Přemysla Otakara II. Na podzim bude výstava pokračovat na své cestě do Olomouce, Opavy, Hradce Králové a dalších měst. Výstava je veřejnosti přístupná zdarma.
DOX Prague, a.s