Výstava plakátů v DOX připomíná 100. výročí Ruské revoluce

27. 10. 2017 - 8. 1. 2018
Tisková zpráva ze dne 26. 10. 2017 ke stažení zde.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde

V rámci moskevského mezinárodního bienále grafického designu v roce 2016 vyzval ruský kurátor Sergej Serov světové grafické designéry, aby se vyjádřili k 100. výročí Říjnové revoluce. Výstava 1917 – 2017 v Centru DOX nyní představuje výběr plakátů, které na základě této výzvy vznikly. Autorem výběru je přední český grafický designér Aleš Najbrt. Výstava vznikla ve spolupráci s festivalem současné ruské kultury Kulturus a je k vidění do 8. ledna 2018.


V roce 2016 v rámci mezinárodního bienále grafického designu Golden Bee v Moskvě vyzval ruský kurátor Sergej Serov světové grafické designéry, aby se prostřednictvím „neučesané řeči plakátu“ vyjádřili k událostem roku 1917 v Rusku. Cílem výzvy bylo vytvořit otevřenou platformu vizuálních úvah a názorů týkajících se Ruské revoluce. Na pozvání se projektu nazvaného 1917 – 2017 zúčastnilo více než 70 předních grafických designérů ze 30 zemí, k účasti v otevřené výzvě pak bylo přihlášeno více než 1500 prací z 50 zemí.


Projekt 1917 2017 vyvolal v Rusku velký zájem veřejnosti. Asociace badatelů ruské společnosti věnovala projektu 1917 2017  průzkum s názvem Образы столетия революции в России и мире [Obrazy století revoluce v Rusku a ve světě], rozsáhlou publikaci připravil časopis Dekorativní umění.


Hodnocení projektu ukázalo, že většina ruských i zahraničních grafiků a umělců ve svých plakátech revoluci asociuje s apokalypsou, násilím, lží, podvodem, krví, nesvobodou, trápením, smrtí a osobou V. I. Lenina, kterého zobrazují jako „monstrum“ a „zločince“. Pouze 4 % prací z Ruska a 8 % prací ze zahraničních zemí hodnotí revoluci roku 1917 v Rusku kladně.


„Jak vidíme, počet romantiků revoluce v naší vlasti je dvakrát nižší než v zahraničí, ale i tam je jich překvapivě málo,“ komentuje výsledky průzkumu autor projektu profesor Sergej Serov.


Po skončení soutěžní části projektu bylo vybráno 100 prací, které budou tvořit expozici na mezinárodním bienále v Moskvě v roce 2018, a také širší výběr 500 plakátů, z nějž mohou čerpat kurátoři po celém světě při přípravě vlastních expozic. Výstavy projektu 1917 2017 proběhnou např. v Německu, Velké Británii, Černé Hoře a USA.


Právě z tohoto širšího výběru čerpal přední český designér Aleš Najbrt, který vybral pro výstavu v Centru DOX 80 plakátů, které vytvořili grafici ze 17 zemí světa. Expozici, která vznikla ve spolupráci s festivalem současné ruské kultury Kulturus, doplňují práce ruského umělce Antona Litvina.

V rámci zahájení výstavy proběhne performance s názvem Srp a kladivo jedné z nejznámějších současných ruských performerek Lízy Morozovové, která bude společně s literárním historikem, filologem a redaktorem kulturního portálu Colta.ru Glebem Morevem hosty diskuze ve Vzducholodi Gulliver nazvané Kultura vzdoru: disidenti, antikonformisté, současní umělci. Diskuze se uskuteční v pondělí 30. října v 19h.

DOX Prague, a.s