Výstavní projekt Projektil33 na jedenácti realizacích testuje způsoby zobrazování architektury

14. 12. 2017 - 4. 3. 2018
Tisková zpráva ze dne 13. 12. 2017 ke stažení zde.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení zde

Ateliér Projektil architekti vešel ve známost cenami za Národní technickou knihovnu v pražských Dejvicích, Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové či ekocentrum Sluňákov a rovněž svým trvalým zájmem o veřejný prostor. Pro jeho způsob práce je charakteristická otevřená spolupráce napříč mnoha obory. Pro svůj nejnovější výstavní projekt tak architekti oslovili kurátora Michala Nanoru. Výsledkem je výstava, na které představí své vnímání architektury jedenáct předních českých fotografů a výtvarníků. V pražském Centru současného umění DOX bude otevřena do 4. 3. 2018.


Architektura byla vůbec prvním námětem fotografie – především proto, že dům nikam neuteče. Od dob, kdy Nicéphore Niépce v roce 1826 vyfotil dvůr na statku v Le Gras, se ale fotografie proměnila stejně dramaticky jako vnímání architektury. Fotografie je teď schopná zaznamenat mnohem složitější děje a od architektury se chce mnohem víc než stavby.


Oba obory se ale stále vyvíjejí v nejtěsnější souvislosti. Minimálně počínaje modernismem architekti začínají navrhovat už s myšlenkou na  fotografickou prezentaci a podobně veřejnost se ve většině s architekturou coby tématem setkává prostřednictvím fotoaparátu. A pokud zkušenost s architekturou už nelze oddělit od zážitku z jejích fotografií, je zřejmé, že potřebujeme jak osvícenou architektonickou fotografii, tak především schopnost vnímat její zatíženosti a meze. Výstavní projekt Projektil33 na jedenácti realizacích testuje způsoby zobrazování architektury, jejich dnešní adekvátnost i potřebu.


Ateliér Projektil vešel ve známost cenami za Národní technickou knihovnu v pražských Dejvicích, Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové či ekocentrum Sluňákov. Je také známý svým trvalým zájmem o veřejný prostor, pro jeho způsob práce je charakteristická otevřená spolupráce napříč mnoha obory.


Fotografové, kteří byli přizváni ke spolupráci na projektu, se ve své užité či volné tvorbě primárně nezabývají architekturouRealizace Projektilu měli zachytit nikoli jako objekty-sochy, nýbrž jako předpoklady definující podobu života v blízkém i vzdálenějším okolí. Jejich přístup měl zpochybnit rozšířené konvence žánru architektonické fotografie, které protežují efektní prázdné formy pro časopisy a slideshows.


Otevřeně deklarovanou zkreslenost a korekci samotného fotografického jazyka pak představují nevyfotografovatelné obrazy všech jedenácti realizací vytvořené umělci, profesí, se kterou ateliér často spolupracuje.

Trivium doplňují texty o jednotlivých realizacích, defaultní způsob popisu, který ale zbavený obrazu získává na abstraktnosti. Autorem je Michal Nanoru.

Fotografové

Tereza Havlínková www.terezahavlinkova.comJiří Hroník www.hronik.comLibuše Jarcovjáková www.jarcovjakova.comVáclav Jirásekwww.vjirasek.comHana Knížová www.hanaknizova.comVendula Knopovávendulaknopova.tumblr.com, Michal Šeba michalseba.com, Jiří Thýnjirithyn.cz, Dušan TománekVáclav Tvarůžka vaclavtvaruzka.net, Vojtěch Veškrna www.veskrna.cz

 

Umělci

Josef BolfAnežka Hošková www.works.io/anezka-hoskovaJakub Jansajakubjansa.com, 
Eva Koťátková, David Krňanský davidkrnansky.tumblr.com, Martin KubátMartin Lacko martinlacko.blogspot.cz, Eva MacekováJakub Matuška aka Masker www.masker1.net
Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič daviddemjanovic.blogspot.cz, Michal Pěchouček 

Realizace ateliéru Projektil architekti vybrané pro výstavu


ZŠ a ZUŠ, Líbeznice
www.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=4799

Centrum ekologických aktivit Sluňákov, Horka nad Moravouwww.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=992

Muzeum barokních soch, Chrudimwww.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=3129

Lesopark Belveder, Praha-Zbraslav 
ceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2017/lesopark-belveder

Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada, Brnowww.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=3820

Vida! science centrum, Brno www.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=4486

Národní technická knihovna, Praha
www.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=1905

Studijní a vědecká knihovna, Hradec Královéwww.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=1904

Nábřeží Maxipsa Fíka, Kadaňceskacenazaarchitekturu.cz/projekty/2016/revitalizace-nabrezi-maxipsa-fika

Ateliér Malátova, Praha  www.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=2913

Městská knihovna a kulturní centrum Vozovna, Praha
www.archiweb.cz/buildings.php?&action=show&id=4894

Michal Nanoru
Bývalý šéfredaktor českého kultovního časopisu Živel, společně s Martinou Overstreet napsal dvě knihy mapující kulturní fenomény české společnosti: v roce 2010 Zde jsou psi o vizuální kultuře české nezávislé hudební scény a v roce 2013 obrazové dějiny českého předrevolučního skateboardingu Prkýnka na maso jsme uřízli. V roce 2014 kurátoroval výstavu sledující vliv amatérského stylu na umělecké fotografy Only the Good Ones: The Snapshot Aesthetic Revisited (Galerie Rudolfinum) a v roce 2016 výstavu americké umělkyně Taryn Simon (Galerie Rudolfinum a Albertinum, Drážďany). 


Projektil architekti
Studio založili v roce 2002 architekti Roman Brychta (AVU), Adam Halíř (FA ČVUT), Ondřej Hofmeister 
(FSt ČVUT) a Petr Lešek (FA ČVUT). Jejich první velkou společnou realizací byl Sluňákov – Centrum ekologických aktivit v Horce nad Moravou u Olomouce, za který získali Grand Prix architektů za rok 2007
 a cenu ministra životního prostředí ČR v roce 2007. Zásadním formujícím momentem pro ateliér bylo projektování Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích, kterou začali navrhovat ještě ve spolupráci 
s Václavem Králíčkem jako AK Architekti. V roce 2000 návrh zvítězil v anonymní architektonicko-urbanistické soutěži. Trvalo bezmála deset let, než došlo k jejímu dokončení (2009). Dnes je NTK plnohodnotnou součástí dejvického vysokoškolského kampusu a Projektil za ni obdržel Národní cenu za architekturu – Grand Prix architektů 2010, cenu Klubu za starou Prahou za novostavbu v historickém prostředí a cenu Státního fondu životního prostředí 2009. Knihovna také byla Českou komorou architektů nominována do prestižní soutěžní přehlídky nejlepších evropských realizací Mies van der Rohe Award 2011. Kvality Projektilu potvrdilo vítězství v soutěži na další veřejnou stavbu – Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové. Následná realizace získala hlavní cenu v kategorii novostavba Grand Prix architektů 2009. Důležitým aspektem tvorby ateliéru je častá spolupráce s designéry, grafiky, výtvarníky i teoretiky současného umění.  / www.projektil.cz

 

Grafický design výstavy: Petr Babák a Jaromír Skácel (Laboratoř)

Fotografie v tiskové kvalitě jsou ke stažení na http://www.dox.cz/cs/press

Výstava je otevřena denně kromě úterý: Po 10–18, Út zavřeno, St a Pá 11–19, Čt 11 – 21, So–Ne 10–18

 

DOPROVODNÉ AKCE

14. 1. 2018 — 15:00 – 17:30 DÍLNA PRO DĚTI

18. 1. 2018 — 19:00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S AUTORY A KURÁTOREM

18. 2. 2018 — 16:00 KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S AUTORY A KURÁTOREM

DOX Prague, a.s